مطر، علی حسن

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
مطر، علی حسن
نام مطر، علی حسن
نام‌های دیگر
نام پدر
متولد
محل تولد
رحلت
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE04716AUTHORCODE

على حسن مطر الهاشمى الموسوى در سال 1322ش در شهر بصره، به دنيا آمد. نسب وى، به سيد ابراهيم مجاب بن سيد محمد بن عابد بن امام موسى كاظم(ع) مى‌رسد.

تحصیلات

وى دوران ابتدايى و متوسطه را در بصره گذراند و پس از فارغ التحصيل شدن از تربيت معلم در سال 1965م، به دانشگاه بغداد رفت. در سال 1971م، در رشته اصول دين، از دانشگاه بغداد فارغ التحصيل شد. او سپس به نجف اشرف رفت و از سال 1972م تا 1975م، مشغول به خواندن دروس حوزوى گرديد و مقدمات و بخشى از دروس سطح را نزد اساتيد و علماى اين شهر فراگرفت.

وى از محضر بزرگانى چون شهيد محمدباقرصدر، سيد كاظم حايرى، شيخ حسن جواهرى و شيخ هادى قرشى استفاده‌ها برد.

در سال 1978م، به دليل اختناق موجود و سركوب‌گرى رژيم بعث، با تعدادى از علماى عراق، به كويت مهاجرت كرده و در سال 1980م، كويت را به مقصد ايران، ترك گفت.

وى از سال 1982م، در شهر مقدس قم سكونت دارد و دروس سطح را نزد شيخ هادى آل راضى، سيد احمد المددى، شيخ مصطفى الهرندى ادامه داد. وى در اين شهر، موفق به اخذ درجه كارشناسى و كارشناسى ارشد در علوم اسلامى گرديد و هم‌اكنون نيز به تدريس، تأليف و ترجمه اشتغال دارد.

او همچنين موفق به كسب اجازه روايت از علامه سيد محمدرضا جلالى گرديده است.

تدريس كتب «قطر الندى» ابن هشام، «البلاغه الواضحه»، «شرح الفيه ابن عقيل»، «منطق مظفر»، «شرايع الاسلام»، «الروضه البهيه شرح اللمعه الدمشقيه» و «دروس فى علم الاصول (الحلقات الثلاث)» از جمله فعالیت‌های علمى ايشان بوده است.


آثار

از جمله آثار ايشان است:

  1. شرح الحلقه الثالثه.
  2. بحوث نقديه فى علم الاصول.
  3. دروس فى علم الاصول.
  4. فلسفتنا الميسره.
  5. اقتصادنا الميسر.

منابع مقاله

پایگاه اطلاع رسانی معاونت پژوهش جامعة المصطفی العالمیه

وابسته‌ها