مطرزی، ناصر بن عبدالسید

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
مطرزی، ناصر بن عبدالسید
نام مطرزی، ناصر بن عبدالسید
نام های دیگر ب‍ره‍ان‌ال‍دی‍ن‌ ال‍خ‍وارزم‍ی‌

م‍طرزی‌، اب‍وال‍ف‍ت‍ح‌ ن‍اص‍ر

ن‍اص‍ر ب‍ن‌ ع‍ب‍دال‍س‍ی‍د

نام پدر
متولد
محل تولد
رحلت 610 ق
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE00281AUTHORCODE

ابوالفتح ناصرالدين بن عبدالسيد ابى المكارم بن على خوارزمى حنفى، مشهور به مطرزى، در رجب سال 538ق (سال وفات زمخشرى) در جرجانيه‌ى خوارزم متولد شد.

دوران نوجوانيش را در آنجا گذرانيد و از اساتيدى همچون پدرش، و خطيب خوارزم ابوالمؤيد موفق بن احمد مكى (شاگرد زمخشرى) بهره گرفت و از علامه محدث ابوعبدالله تاجر استماع حديث نمود. سپس به خوارزم و شهرهاى ديگر مهاجرت كرد و از شيوخى چون بقالى و هراسى علوم مختلفى آموخت و در فقه حنفى سرآمد شد.

او در مذهب همچون زمخشرى معتزلى بود. در سال 601ق هنگامى كه عازم سفر حج شد و به بغداد رسيد، جماعتى از فقهاء از او -خصوصاً در باب ادب و لغت- استفاده‌ى فراوانى بردند و به خاطر اينكه او را امام حاذق در فقه، حديث‌شناس ماهر و جامع علوم عربیت يافتند، قائل شدند كه عالم‌تر از او در نحو و لغت و شعر و... يافت نمى‌شود.

وى در تاريخ 10 يا 11 يا 21 جمادى الاولى سال 610ق در خوازرم در سن 70 سالگى از دنيا رفت. در رثاى او بيش از 300 شاعر شعر سروده‌اند.

آثار

از مطرزى آثار فراوانى كه دلالت بر تسلط علمى او بر علوم مختلف مى‌كند بر جاى مانده است. از آثار ذيل تنها سه كتاب اول به زينت طبع آراسته شده و باقى آثار يا به زينت طبع آراسته نشده يا اينكه فقط اسم آن در مصادر ذكر شده است:1- المصباح در نحو

2- المغرب فى ترتيب المعرب در لغت

3- الايضاح، فى شرح مقامات الحريرى

4- الاقناع

5- رسالة فى اعجاز القرآن

6- الافصاح

7- مختصر اصلاح المنطق

8- مقدمة فى المنطق

9- زهر الربيع فى علم البديع

10- رسالة المولى


وابسته‌ها

المغرب في ترتیب المعرب