معادیخواه، عبدالمجید

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
معادیخواه، عبدالمجید
نام معادیخواه، عبدالمجید
نام‌های دیگر
نام پدر حسین
متولد 1326ش
محل تولد قم
رحلت
اساتید رحمت‌الله فشارکی

آیت‌الله ستوده‌،

محقق‌ داماد

حائری

برخی آثار خورشید بی غروب، نهج‌البلاغه با فهرستهای دهگانه


کد مؤلف AUTHORCODE04180AUTHORCODE


عبدالمجيد معاديخواه (1326ش -قم)، روحانی، سیاستمدار، قاضی شرع دادگاه انقلاب، نمایندگی مردم تهران در نخستین مجلس شورای سلامی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ریاست بنیاد تاریخ انقلاب اسلامی

ولادت

در سال 1326ش در قم به دنيا آمد.

 دوران کودکی اش دور از پدر و در حالی گذشت که مجبور بود برای کمک به خانواده در کنار تحصیل کار کند.

تحصیلات

در نوجوانى به آموزش متون دينى و حوزوى پرداخت تحصیل علوم دینی را از سال 1338 آغاز کرد و از محضر آیات اعظام فشارکی، آیت‌الله ستوده‌، محقق‌ داماد و حائری بهرمند شد.پس از گذراندن مقدمات عربى، ادبيات، فقه و اصول نزد استادان برجسته آن زمان تا مرز اجتهاد پيش رفت و از سال 1346ش تا زمان پيروزى انقلاب دو بار توسط عوامل رژيم شاه بازداشت و به شهرهاى گنبد كاووس، سيرجان و جيرفت تبعيد گرديد و بيش از سه سال در زندان‌هاى قصر، اوين و قزل قلعه گذراند.

مسئولیت‌ها

از مهم‌ترين مسئوليت‌هاى وى پس از انقلاب مى‌توان به نمايندگى امام در عمران كردستان و نمايندگى ايشان در تبليغات خارج از كشور اشاره كرد. وى در اولين دوره مجلس شوراى اسلامى به عنوان منتخب مردم تهران وارد مجلس شد و به عنوان قائم مقام شهيد باهنر مسئوليت نهضت سوادآموزى را بر عهده گرفت. در كابينه شهيد باهنر، مهدوى كنى و ميرحسين موسوى وزارت ارشاد را بر عهده داشت. وى در پى ترور گروهى از روحانیون توسط گروهكى منحرف تحت عنوان "گروه فرقان" با حكم آیت‌الله منتظرى مسئول رسيدگى به پرونده اين گروه شد. به‌ دنبال‌ استعفا از وزارت‌ ارشاد، مسئولیت‌ "بنیاد تاریخ‌ انقلاب‌ اسلامی‌" و مدیر مسئولی‌ نشریه‌ یاد را برعهده‌ گرفت‌.

آثار

فرهنگ آفتاب، خورشيد بى‌غروب نهج‌البلاغه، خط و فرهنگ حكومت اسلامى (شرح و تفسيرى بر فرمان امام على(ع) به مالك اشتر)، خط و فرهنگ رژيم‌هاى استكبارى (شرح و تفسيرى بر خطبه قاصعه)، فروغ بى‌پايان، شكوه تنهايى در سكوت ربذه (زندگى‌نامه ابوذر غفارى)، مجموعه تاريخ اسلام، عرصه دگرانديشى و گفت‌وگو.


وابسته‌ها