مفرحة الأنام في تأسيس بيت‌الله الحرام

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
مفرحة الأنام في تأسيس بيت‌الله الحرام
NUR11918J1.jpg
پدیدآوران

نصار، عمار عمادی (محقق)

مال الله، حیدر لفتة (محقق)

حسینی کاشانی، زین‌العابدین بن نورالدین (نویسنده)
ناشر مشعر
مکان نشر تهران - ایران
سال نشر 1428 ق
چاپ 1
شابک978-964-540-056-7
موضوع

زیارتگاههای اسلامی - عربستان سعودی

مسجد الحرام، مکه

کعبه
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏‎‏DS‎‏ ‎‏248‎‏/‎‏ ‎‏م‎‏7‎‏ ‎‏ح‎‏54*
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده

مفرحة الأنام في تأسيس بيت‌الله الحرام، تألیف سید زین‌العابدین بن نورالدین حسینی کاشانی، كتابى است به زبان عربى كه به موضوع تجديد بناى كعبه معظمه پس از خرابى‌اى كه در اثر وقوع سيل در سال1039ه.ق. در آن پديد آمد، مى‌پردازد.

نویسنده كه از علمای شيعه كاشاني الاصل عصر صفوي است، سنگ بنای آن را در قسمت ركن حجر الاسود گذاشته و به اين مناسبت، نگارش اين رساله را در سال 1040ق. آغاز نموده است.

ساختار

كتاب؛ مشتمل بر مقدمه‌اى به قلم محققان، آقايان عمار عبودى نصار و حيدر لفتة مال الله، مقدمه‌اى به قلم مؤلف و سه فصل و يك خاتمه است.

گزارش محتوا

در فصل اول و دوم اين رساله، مؤلف بر موضوع وقوع سيل در مكه مكرمه و نيز تجديد بناهاى صورت گرفته در كعبه معظمه و نيز علت بناء كعبه بر روى زمين و آغاز طواف در اطراف آن و نيز توصيف كعبه و بيان طول و عرض كعبه و نيز توصيف سقف و ستون‌ها و ديوار و ابواب و... احوال اين مكان مقدس متمركز شده و در فصل سوم؛ درخصوص مسجدالحرام و احوال و صفات آن سخن گفته و در خاتمه رساله اماكن مقدسه‌اى را كه در مكه معظمه واقع شده توصيف و ضرورت زيارت اين بقاع متبرکه را به مومنان يادآور مى‌شود.

در اين رساله كوتاه، اما با ارزش نویسنده به يك ماجرای جالب درباره بنای كعبه و برخی اماكن مكه مكرمه اشاره مى‌كند. به نوشته مؤلف در ظهر روز چهارشنبه 19 ماه شعبان 1039ق. سيل عظيمي در مكّه آمده و آب زيادي به داخل مسجد وارد شده است؛ به دنبال آن تعداد زيادي از مردم - كه به نوشته او حدود 442 نفر میشدند - در آن سيل از بين رفتند كه يك معلّم با سي دانش آموز او كه در مسجد مشغول درس بودند، جزو آنان بود. مؤلف در روز پنجشنبه بيستم ماه شعبان وارد مسجد شده كه هيچ طواف كننده‌ای در آن نبوده است. او خود در داخل آب طواف كرده و نماز طواف را - اجباراً - بالای منبر خوانده است.

مؤلف ادامه اين گزارش را درباره تخريب كعبه و بنای مجدّد آن، به دقّت هر چه تمام‌تر آورده و به دنبال آن، پيرامون برخی اماكن مكه مكرمه نيز سخن گفته است. رساله حاضر نشانگر افتخار بزرگی برای شيعه در بنای ساختمان كعبه مكرمه می‌باشد. افتخاري كه مؤلف را وادار كرده تا اين رساله را نگاشته و مؤمنان را خشنود سازد. نام رساله از همين احساس، برخاسته است.

نویسنده در نگارش اين رساله روش محدثان را در پيش گرفته و از احاديث بهره فراوان برده است.

اهميت اين رساله از آن جا آشكار مى‌شود كه نویسنده خود يكى از كسانى است كه در تعمير و بازسازى بناى كعبه بعد از سيل 1039ق. مشاركت داشته و در آن به تفصيل و به صورت روزشمار مشاهدات خود را بيان كرده و جاهاى مختلف كعبه و مسجدالحرام را به دقت توصيف نموده است.

وضعیت کتاب

كتاب؛ مشتمل بر پاورقى‌هايى به قلم محققان و نيز فهرست منابع، مصادر، آيات، احاديث، اشعار، اماكن، كتاب‌ها و موضوعات مى‌باشد.

منابع مقاله

  1. سايت كتابخانه تاريخ اسلام، 1389/1/18.
  2. ميقات حج سال دوم شماره پنجم پاييز 1372.
  3. قاضى عسكر، سيدعلى، ميقات حج - سال پنجم - شماره هجدهم - زمستان 1375.
  4. مقدمه محققان.
  5. متن كتاب.