مقالة في نقرس

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
مقالة في نقرس
NUR12551J1.jpg
پدیدآوران

نوح، امنیه (مترجم)

فرحات، منی (مترجم)

بدر، محمد سلیمان (مترجم)

رازی، محمد بن زکریا‏ (نویسنده)

زیدان، یوسف (مصحح)

اصفهانی، محمدمهدی (مقدمه نويس)
ناشر دانشگاه علوم پزشکی ايران، مؤسسه مطالعات تاريخ پزشکی، طب اسلامی و مکمل
مکان نشر تهران - ایران
سال نشر 1387 ش
چاپ 1
موضوع پزشکی اسلامی - متون قدیمی تا قرن 14
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏R‎‏ ‎‏128‎‏/‎‏3‎‏ ‎‏/‎‏ر‎‏2‎‏م‎‏7‎‏
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


مقالة فى نقرس تأليف نابغه بى‌نظير پزشکى ايران يعنى محمد بن زكرياى رازى (251-313ق) است كه آن را به دستور امير ابويعقوب سامانى حاكم رى نگاشته است. از سال نگارش اين اثر چيزى گزارش نشده است و از سويى ديگر نمى‌دانيم چرا رازى كه در كتاب حاوى به مبحث نقرس پرداخته دوباره به اين مبحث پرداخته است؛ البته ممكن است اين مقاله قبل از نگاشتن مبحث نقرس كتاب الحاوى تدوين شده باشد.

ساختار

رازى اين اثر را در بيست باب تدوين نموده است و در هر باب به اختصار مباحث مورد نظر را مطرح مى‌كند از اين‌رو با وجود اين‌كه اين اثر داراى بيست باب است، حجم چندانى ندارد. نثر مؤلف نيز خالى از اغلاق و پيچيدگى است.

گزارش محتوا

كسى كه اين اثر را مطالعه كند درمى‌يابد كه اولاً رازى در طرح مباحث پزشکى از اسلوب فلسفى بهره برده است، يعنى به شيوه بقراط مباحث پزشکى را به صورت سؤال و جواب مطرح نموده است.

از سوى ديگر مؤلف اهتمام زيادى به شيوه بالينى در بيمارى نقرس و علائم و آثار و نيز ارتباط اين بيمارى با جهاز بدن دارد. البته اين نكته‌اى است كه در بسيارى ديگر از آثار رازى نيز به چشم مى‌خورد.

از سوى ديگر اين اثر مملو از تحقيقات مؤلف و نقل اقوال از پزشکان است در عين حال حجم اين اثر هم چندان نيست.

در ابواب بيست‌گانه كتاب، بيمارى نقرس از زواياى مختلف مورد بررسى قرار گرفته است و منشأ ابتلا به نقرس، انواع نقرس، درمان نقرس، غذاها و نوشيدنى‌ها و داروهاى مفيد براى نقرس و در انتها نيز درمان نقرس و راه جلوگيرى از بازگشت آن ذكر شده است.

وضعيت كتاب

كتاب حاضر توسط دكتر يوسف زيدان بازخوانى و تصحيح شده است و به‌طور همزمان به زبان انگليسى توسط خانم امنيه نوح و به زبان فرانسوى توسط خانم دكتر منى فرحات و به آلمانى توسط دكتر محمد سليمان بدر ترجمه و يك‌جا منتشر شده است. پاورقى‌هاى اين اثر گاه به اختلاف نسخ اشاره دارد و گاه متضمن توضيحاتى پيرامون مطالبى است كه در متن كتاب آمده است.

اين كتاب توسط آقای دكتر احسان مقدس به زبان فارسی ترجمه شده و در سال 1394 توسط انتشارات نيلوبرگ در تهران چاپ و منتشر شد.

منابع مقاله

مقدمه و متن كتاب