مقتضب الأثر في النصّ على الأئمة الاثني عشر

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
مقتضب الأثر في النصّ على الأئمة الإثنی عشر
NUR01596J1.jpg
پدیدآوران

جوهری، احمد بن محمد (نویسنده)

صافی گلپایگانی، لطف‌الله (مقدمه‌نويس)

رسولی، هاشم (معلق)
عنوان‌های دیگر کتاب مقتضب الأثر في النصّ على الأئمة الاثنی عشر
ناشر مکتبة الطباطبائي
مکان نشر قم - ایران
چاپ 1
موضوع

ائمه اثناعشر - احادیث

امامت - احادیث

امامت - احادیث اهل سنت
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏141‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏8‎‏ج‎‏9‎‏ ‎‏1300
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


مقتضب الأثر في النصّ على الأئمة الاثني عشر تألیف احمد بن محمد جوهری


در موضوع نص بر دوازده امام كه يكى از مهمترين مباحث مربوط به امامت ائمه معصومين است، آثارى تدوين شده كه مشهورترين آن كفاية الاثر از خزار قمى و عيون المعجزات حسين بن عبدالوهاب است. بقيه كتاب‌هاى تدوين شده در اين موضوع در دست نيست كه از آن جمله مقتضب الاثر فى امامة الاثنی‌عشر از ابن عياش است. نجاشى از وى نام برده و به نام كتابش با عنوان مقتضب الاثر فى عدد الاثنی‌عشر اشاره كرده است.

مؤلف در مقدمه كوتاهى می‌نويسد: در اين كتاب گزيده‌اى از آنچه را مخالفان شيعه درباره روايات نص بر ائمه نقل كرده‌اند و موافق روايات شيعه است آورده‌ام. پس از آن در قسمت دوم شواهدى را از اشعار و اخبار گذشته درباره نام ائمه و عدد آنها جمع كرده‌ام، اين روايات در زمانى صادر شده كه عدد امامان هنوز تكميل نشده بود، بنابر اين دليل آشكارى درباره امامت دوازده امام خواهد بود. در قسمت سوم نيز روايات شيعه را آورده ام.

گزارش محتوا

چنانكه مؤلف گفته است كتاب مقتضب از سه جزء تشكيل شده كه هر كدام از ديگرى تفكيك شده و مجموع رواياتِ سه جزء، 36 عدد است. جزء اول شامل 16 خبر از افرادى چون ابن مسعود، انس بن مالك، عمرو بن عاص، سلمان فارسى و جابر بن عبدالله انصارى است. جزء دوم شامل 9 خبر است و تفاوت جزء اول با دوم اين است كه در قسمت نخست صحابه از پيامبر نقل كرده‌اند و جزء دوم اعم است. جزء سوم به اشعارى اختصاص دارد كه عدد امامان را دوازده تن ذكر كرده است. در اين اثر، احاديث با سلسله سند كامل ذكر شده و حتى در مورد اشعار نيز به شيوه حديثى عمل شده است.

وابسته‌ها