مقدادی، بهرام

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
مقدادی، بهرام
نام مقدادی، بهرام
نام‌های دیگر
نام پدر
متولد
محل تولد
رحلت
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE06815AUTHORCODE

بهرام مقدادى در سال 1319 متولد شد. پس از پايان تحصيلات متوسطه به دانشسراى عالى تهران رفته و در رشته زبان و ادبيات انگليسى ليسانس گرفته است. شوق آموختن، وى را ترغيب به ادامه تحصيل در رشته ادبيات انگليسى كرد و با اين ميل بود كه به دانشگاه كلمبيا در آمريكا راه يافت و مدارج تحصيلى‌اش را تا كسب مدرك دكترا در اين رشته پى‌گرفت. عنوان پايان‌نامه مقطع دكتراى وى «اشارات اسطوره‌اى در شعر رابرت گريوز» بوده است.

او بعد از پايان تحصيلات و بعد از مدتى به ايران بازگشت و تدريس در دانشگاه را آغاز كرد. مقدادى در كنار تدريس، پژوهش، تحقيق و تأليف، در حوزه علايق ادبى‌اش را به جد دنبال كرد و به نقد ادبى و ابعاد نظرى آن پرداخته است.

علاوه بر ده‌ها مقاله تحقيقاتى كه در طول اين سال‌ها از وى انتشار يافته، او در زمينه تأليف و ترجمه، كتبى در حوزه ادبيات و نقد ادبى نيز تألیف كرده است. همچنين از چند فرصت مطالعاتى در University of Washington با موضوع شعر معاصر آمريكا و انگليس و در University of Toronto Canada و University of Pennsylvania با موضوع تحقيق درباره نظريه‌هاى جديد نقد ادبى استفاده كرده است.

وى نمايشنامه‌اى از هارولد پينتر را با عنوان جشن تولد در سال 49 منتشر كرد. اين نخستين اثر ترجمه انتشار يافته از مقدادى بود. اما نخستين اثر تأليفى او به بحثى نظرى پيرامون كافكا اختصاص داشت.

وى استاد دانشگاه تهران مى‌باشد و در طول تدريس، استاد راهنماى ده‌ها دانشجوى كارشناسى ارشد در امر پايان‌نامه بوده است. وى در سال 1380 به عنوان استاد نمونه كشورى برگزيده شد.

آثار

1- فرهنگ اصطلاحات نقد ادبى (از افلاطون تا عصر حاضر).

2- كيمياى سخن: پانزده گفتار درباره ادبيات ايران و جهان.

3- هدايت و سپهرى.

4- پى‌گفتارى بر نمايشنامه مكبث همراه با متن انگليسى.

5- تحليل و گزيده شعر سهراب سپهرى.

6- دفتر يادداشت‌هاى روزانه فرانتس كافكا (ترجمه).

7- تاريخ ادبيات ادوارد براون از صفويه تا عصر حاضر (ترجمه).

8- شناختى از كافكا.

9- شرق بهشت نوشته جان اشتاين بك (ترجمه) در سه جلد.

10- اسكندر نوشته تاون سن.

11- خاکستر و باد: گزينه سروده‌هاى آى. اى هاوسمن (ترجمه).

12- نمايشنامه جشن تولد نوشته‌هارولد پينتر.

13- بيسمارك نوشته تاون سن (ترجمه).


وابسته‌ها

تاریخ ادبیات ایران از صفویه تا عصر حاضر (براون)