منابع فقه شیعه

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
منابع فقه شیعه
NUR00854J1.jpg
پدیدآوران

بروجردی، حسین (نویسنده)

حسینیان قمی، مهدی (مترجم)

اسماعیل تبار، احمد (مترجم)

حسینی، احمد رضا (مترجم)

مهوری، محمد حسین (مترجم)
عنوان‌های دیگر

مکاسب محرمه، معاملات و عقد بیع (1)

ترجمه جامع احادیث الشیعة

جامع احادیث الشیعه. فارسی. برگزیده.
ناشر فرهنگ سبز
مکان نشر تهران - ایران
سال نشر 1392 ش
چاپ 1
شابک978-964-9906-45-4
موضوع

احادیث شیعه - قرن 14

معاملات - احادیث
زبان عربی
تعداد جلد 31
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏136‎‏/‎‏9‎‏ ‎‏/‎‏ب‎‏2‎‏ ‎‏ج‎‏20422
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده

منابع فقه شیعه ترجمه جامع أحاديث الشيعة اثر محقق بزرگوار جناب آقاى اسماعيل معزى ملايرى كه با پيشنهاد و نظارت حضرت آیت‌الله آقا سيد حسين بروجردى از مراجع بزرگ تقليد به زبان عربى مى‌باشد.

انگيزه تأليف

برخى از كاستى‌ها و مشكلات كتب معتبر حديثى موجب شد تا آیت‌الله بروجردى كه همواره به اهميت علم رجال و شناخت اسناد و جايگاه آن در استنباط فقهى تأكيد داشت، طرح اين اثر حديثى را پيشنهاد كند، اثرى كه در بر دارنده تمام احاديث فقهى و داراى باب بندى مناسب و بدون تكرار و تقطيع باشد.

ساختار

تجميع همه روايات فقهى شيعه در جاى مناسب و تلفيق اسناد و متون و رتبه بندى و نظم خاص هر حديث ويژگى عمومى مجلدات گسترده اين اثر و هدف اصلى آن است.

گزارش محتوا

در ابتدا قرار بود اين كتاب تنها ناظر به احاديث كتاب وسائل الشيعة باشد و با نام تهذيب الوسائل منتشر شود اما در ادامه كار تصميم گرفته شد كه شامل تمام احاديث فقهى شيعه از كتب اربعه و وسائل الشيعه و حتى مستدرك الوسائل و ديگر متون حديثى باشد.

نام كتاب را آیت‌الله بروجردى خود برگزيد و در ابتدا با استقبال شاگردان ايشان از اين طرح، اجراى آن به اهتمام تعدادى از آنها و اشراف و نظارت مستمر خود آیت‌الله بروجردى آغاز شد اما در جريان كار بسيارى از افراد از ادامه همكارى باز ايستادند و در نهايت باب بندى و كار تأليف و چاپ آن را اسماعيل معزى ملايرى به انجام رساند.

چاپ نخستين جلد كتاب شامل ابواب مقدمات و طهارت در 1380ق چند روز پس از وفات آیت‌الله بروجردى، در قطع رحلى منتشر گرديد.

در ابتداى كتاب باب مقدماتى گشوده شده كه در بر دارنده برخى مباحث مهم اصولى است مانند حجيت عقل، حجيت ظاهر قرآن و سنت پيامبر اكرم و مشروط بودن تكليف به عقل و بلوغ از ديدگاه احاديث.

تأليف مقدمه كتاب را آیت‌الله بروجردى خود آغاز كرد و پس از وفات ايشان فرزندش سيد محمدحسن آن را تكميل كرد.

جلد دوم كتاب در همان قطع و شامل ابوابى از مباحث نماز در 1358ق چاپ شد، چاپ كامل كتاب در قطع وزيرى در1390ق با توصيه و حمايت مالى آیت‌الله خويى در قم آغاز شد و در 1415 در 26 جلد به پايان رسيد.

آخرين چاپ جامع احاديث الشيعه با اضافات و اصلاحاتى در1371ش آغاز شد و در 1383ش در 31 جلد به پايان رسيد. مهم‌ترين ويژگى‌هاى اين چاپ عبارت است از: افزودن حدود هزار حديث كه در وسائل الشيعه و مستدرك الوسائل نيامده است، ذكر معانى لغات، آوردن تعليق و توضيح درباره برخى احاديث، تصحيح اشتباهات قبلى.

اين كتاب گسترده و حديثى فقهى جامع احاديث الشيعه با هدف ترتيب و تنظيم همه احاديث شيعه بر مبناى ابواب مختلف فقه از عبادات تا قصاص و ديات تدوين يافته و برخى از مهم‌ترين ويژگى‌هاى آن عبارتند از:

 1. تقطيع نشدن روايات، مگر در برخى احاديث طولانى مانند وصيت پيامبر اكرم به امام على و حديث اربعمائه. هر حديث با سند و متن كامل در يك جا و در مناسب‌ترين باب ذكر شده است.
 2. گردآورى همه روايات يك فرع فقهى در كنار هم و در صورتى كه بخشى از احاديث ابواب ديگر بر موضوع يك باب دلالت مى‌كرده، آن بخش از حديث يا مفاد آن با تعيين شماره باب و حديث در ذيل باب آمده است.
 3. تلفيق اسناد و متون يعنى در صورت اشتراك سند حديث با حديث پيشين، بخش‌هاى مشترك سند تكرار نشده و با عبارت «بهذ الإسناد» مشخص شده است.
  در صورت اختلاف متن در لفظ و معنا، همگى جداگانه و به صورت كامل نقل شده است.
  اين ويژگى امكان مقايسه احاديث را از نظر موارد اشتراك و اختلاف سند و متن فراهم ساخته و به علاوه از حجيم شدن كتاب جلوگيرى كرده است.
 4. ذكر شدن آيات مربوط به موضوع هر باب در ابتداى باب به ترتيب قرآنى.
 5. ابتدا احاديثى كه بر طبق مضمون آنها فتوا داده شده و سپس احاديث معارض آورده شده و روايات عام پيش از روايات خاص و روايات مطلق قبل از احاديث مقيد آمده است.
 6. جدا شدن روايات سنن، آداب و ادعيه از احاديث مربوط به احكام فقهى و آوردن آنها در مجلدى جداگانه
 7. تمامى احاديث منقول از كتب اربعه از مصادر اصلى خود نقل و مكررا با نسخ خطى معتبر مقابله شده‌اند.

اين كتاب تمام ابواب و كتاب‌هاى مرسوم فقهى شيعه از باب طهارت تا كتاب ديات را پوشش داده و در هر باب، فصول و مباحث فرعى و مفصلى گشوده شده و در ذيل اين مباحث باز فروعات فقهى گسترده‌اى آمده و متناسب با هر مبحث و فرع فقهى احاديث و اخبار مستند بسيارى نقل گرديده و به اين ترتيب يك دوره فقه استدلالى حديثى شيعه بر مبناى نظريات و اخبار اهل‌بيت عليهم‌السلام تدوين و تنظيم شده است.


وابسته‌ها