مناسك الحج (تبریزی)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
‏مناسک الحج
NUR00612J1.jpg
پدیدآوران تبریزی، جواد (نويسنده)
ناشر دار الصديقة الشهيدة (سلام الله عليها)
مکان نشر ايران - قم
موضوع حج (فقه)
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏188‎‏/‎‏8‎‏ ‎‏/‎‏ت‎‏2‎‏م‎‏8‎‏ ‎‏1383 ‏
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده

مناسك الحج، مجموعه فتاوای آیت‌الله میرزا جواد تبرزی، پیرامون مناسک حج و اعمال مربوط به آن، به زبان عربی می‌باشد.

ساختار

کتاب با مقدمه کوتاه و مختصری آغاز و مطالب بدون تبویب و فصل‌بندی خاص، در ذیل عناوین متعددی که مورد نیاز حجاج می‌باشد، تنظیم شده است. در هر عنوانی، ابتدا کلیتی از موضوع مورد بحث ارائه گردیده و سپس مسائل مربوط به آن عنوان، مطرح شده است.

اثر حاضر، رساله‌ای است که اغلب مسائلی را که عادتا مبتلابه بوده و مورد نیاز حجاج می‌باشد، در بر داشته و به‌گونه‌ای منظم و مرتب شده که مراجعه و فهم مطالب آن، آسان باشد[۱].

گزارش محتوا

در مقدمه، به موضوع رساله و ویژگی آن، اشاره گردیده است[۲].

مؤلف، مطالب را با اشاره به وجوب حج بر هر مکلف جامع الشرایطی آغاز کرده و معتقد است این وجوب، به‌وسیله کتاب و سنت، ثابت‌شده می‌باشد. وی حج را از ارکان دین و وجوب آن را از ضروریات دانسته و بر این باور است که ترک آن، همراه با اعتراف به ثبوت آن، معصیتی کبیره بوده و انکار اصل آن، اگر مستند به شبهه نباشد، کفر می‌باشد[۳].

وی در ادامه، به بیان شرایط وجوب حجةالاسلام پرداخته که عبارتند از بلوغ[۴]؛ عقل[۵]؛ آزادی[۶]؛ استطاعت که خود شامل سعه در وقت، امنیت و سلامتی[۷]، مال کافی[۸] و تمکن بالفعل یا بالقوه برای تأمین نیازهای خود و خانواده پس از رجوع از حج می‌باشد[۹].

مؤلف در ادامه، به وجوب وصیت به حج، برای کسی که حجی بر ذمه داشته و مرگش نزدیک است، اشاره نموده[۱۰] و سپس شرایط نائب را توضیح داده است که عبارتند از: بلوغ، عقل، ایمان و عدم اشتغال ذمه او به حج واجب[۱۱] و سپس مسائل مربوط به حج مستحبی را ذکر نموده است[۱۲].

اقسام عمره[۱۳]، اقسام حج شامل حج تمتع، افراد و قران[۱۴]، میقات‌های احرام[۱۵]، کیفیت احرام[۱۶] و تروک آن شامل ترک صید، مجامعت با زنان و مس و تقبیل آنان، نگاه به زنان و ملاعبه با ایشان، استمنا، عقد نکاح، استعمال بوی خوش، پوشیدن لباس خیاطی‌شده برای مردان، سرمه زدن، نگاه در آیینه، پوشیدن کفش و جوراب، دروغ و سب، جدال، روغن‌مالی بدن، ازاله مو از بدن، پوشاندن سر برای مردان، پوشاندن صورت برای زنان، زیر سایه رفتن برای مردان، خارج کردن خون از بدن، کندن گیاه، حمل سلاح و... [۱۷]، شرایط و واجبات طواف و خروج از مطاف[۱۸]، نقصان در طواف[۱۹]، سعی میان صفا و مروه و احکام آن[۲۰]، منی و واجبات آن[۲۱] و آداب طواف، سعی، احرام، وقوف در عرفات، رمی جمرات، قربانی، حلق، آداب منی و طواف وداع[۲۲]، از دیگر عناوین و مطالب مطرح‌شده در کتاب می‌باشد.

در پایان کتاب، برخی از زیارات و ادعیه، از جمله زیارت پیامبر(ص)، حضرت زهرا(س)، ائمه بقیع(ع) و دعای روز عرفه و کمیل، به‌صورت ملحقات، افزوده شده است[۲۳].

وضعیت کتاب

فهرست مطالب در انتهای کتاب آمده است.

کتاب، فاقد پاورقی می‌باشد.

پانویس

 1. ر.ک: مقدمه، ص7
 2. ر.ک: همان
 3. ر.ک: متن کتاب، ص8
 4. ر.ک: همان، ص10
 5. ر.ک: همان، ص12
 6. ر.ک: همان
 7. ر.ک: همان، ص14
 8. ر.ک: همان، ص16
 9. ر.ک: همان، ص18
 10. همان، ص36
 11. ر.ک: همان، ص46
 12. ر.ک: همان، ص55
 13. ر.ک: همان، ص56
 14. ر.ک: همان، ص60-‌71
 15. ر.ک: همان، ص72
 16. ر.ک: همان، ص82
 17. ر.ک: همان، ص89-‌120
 18. ر.ک: همان، ص، ص121-‌132
 19. ر.ک: همان، ص135
 20. ر.ک: همان، ص144
 21. ر.ک: همان، ص163
 22. ر.ک: همان، ص206-‌232
 23. ر.ک: همان، ص235-‌363

منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب.


وابسته‌ها