مناسك الحج (سیستانی)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
‏ مناسك الحج
NUR53310J1.jpg
پدیدآوران سیستانی، سید علی (نويسنده)
ناشر مکتب آيةالله العظمي السيد السيستاني
مکان نشر ايران - قم
سال نشر 1427ق
شابک964-319-450-7
موضوع فقه جعفری - رساله عملیه، حج - فتواها
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره


مناسك الحج، مشتمل بر فتوای فقهی مرجع بزرگ شیعه آیت‌الله سید علی حسینی سیستانی (متولد 1309ش) در زمینه مناسک و آداب و سنن حج است.

ساختار

کتاب در دو بخش تدوین شده است: در بخش ابتدایی کتاب احکام حج در قالب 454 مسئله ذکر شده است. در بخش دوم نیز آداب و مستحبات و زیارات موردنیاز حجاج ارائه شده است.

گزارش محتوا

نویسنده کتاب را با اشاره به اهمیت حج و جایگاه آن در دین اسلام آغاز کرده است: حج بر هر مکلف جامع شرایط واجب است. وجوب حج به کتاب و سنت قطعی ثابت است. حج یکی از ارکان دین و وجوبش از ضروریات است. ترک حج –درصورتی‌که اعتراف و اقرار به ثبوت آن داشته باشد- گناه کبیره است؛ همچنان‌که انکار اصل فریضه حج–اگر مستند به شبهه نباشد- کفر است[۱]‏. باید توجه داشت که‌ صـرف‌ تـرک حـج مستلزم کفر نیست، زیرا عدم انکار ضروری به‌عنوان قیدى‌ در‌ تعریف اسلام نـیامده اسـت، تا چه‌ رسد به‌صرف ترک‌ بدون‌ انکار. در حقیقت انکار حج در صورتی موجب کفر است که سر از انکار رسالت درآورد[۲]‏.

آیت‌الله سیستانی، همانند دیگر فقها، حج را تنها برای یک‌بار که «حَجة الاسلام» نامیده می‌شود واجب می‌داند[۳]‏.

در مسائل کتاب، وجوب فوری حج، وجوب تحصیل مقدمات و شرایط وجوب حَجة الاسلام (بلوغ، عقل، حریت و استطاعت) و دیگر مباحث و جزئیات آن به ترتیبی که در توضیح المسائل آمده ذکر شده است[۴]‏.

با ذکر احکام محصور، مسائل کتاب به اتمام رسیده است. در ادامه مستحبات و مکروهات احرام، آداب دخول مکه مکرمه و مسجد الحرام، آداب طواف، سعی و احرام ارائه شده است. پس‌ازآن دعای امام حسین(ع) و امام سجاد(ع) در روز عرفه، آداب وقوف در مزدلفه و جمرات، آداب هدی، حلق، طواف حج و سعی، منی و در نهایت زیارت رسول اعظم(ص) و صدیقه زهرا(س) و ائمه بقیع(ع) ذکر شده است[۵]‏.

وضعیت کتاب

فهرست مطالب در انتهای کتاب ذکر شده است.

پانویس

  1. ر.ک: متن کتاب، ص6-5
  2. ر.ک: مبلغ، میرحسین، ص130-129
  3. ر.ک: متن کتاب، ص6
  4. ر.ک: همان، ص11-6
  5. ر.ک: همان، س360-228

منابع مقاله

  1. متن کتاب.
  2. مبلغ، میرحسین، «حکم حج با مال حرام»، پایگاه مجلات تخصصی نور: پژوهش‌نامه فقهی، پاییز 1389، شماره 1، ص 127 تا 148.


وابسته‌ها