مناسک حج، به انضمام اسرار حج و آداب و مستحبات زیارت مکه مکرمه و مدینه منوره (چاپ پنجم)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
مناسک حج (مظاهري)
NUR55751J1.jpg
پدیدآوران مظاهری، حسین (نویسنده)
عنوان‌های دیگر اسرار حج‌، آداب‌ و مستحبا‌ت‌ زيا‌رت‌، مکه‌ مکرمه‌ و مدينه‌ منوره‌
ناشر مؤسسه فرهنگي مطالعاتي الزهراء (عليها السلام)
مکان نشر ايران - اصفهان
سال نشر 1394ش
چاپ 5
شابک978-964-2985-11-1
زبان فارسي
تعداد جلد 1
کد کنگره
کتابخوان مشاهده

مناسک حج، به انضمام اسرار حج و آداب و مستحبات زیارت مکه مکرمه و مدینه منوره، کتابی است مطابق با فتاوای آیت‌الله حسین مظاهری (معاصر)، به زبان فارسی که در آن مسائل و احکام فقهی فریضه حج به سبک رساله‌های فقهی بیان شده و ضمیمه آن دو بحث اسرار حج و زیارت اماکن مقدس مکه مکرمه و مدینه منوره آمده است.

لازم به ذکر است که این اثر، طبع پنجم کتاب مناسک حج آیت‌الله مظاهری می‌باشد و پیش‌ازاین، مقاله‌ای مناسب برای آن در طبع چهارم تهیه شده است؛ لذا در اینجا تنها به اختلافات این دو طبع اشاره می‌شود.

این طبع نیز از چهار فصل تشکیل شده که با نگاه اجمالی به محتوای فصول اول، سوم و چهارم، اختلافی بین این دو طبع یافت نشد. تنها تفاوت بین این دو را می‌توان به تعداد مسائل مطرح‌شده در فصل دوم بدین شرح اشاره کرد:

مجموع مسائل مطرح‌شده کتاب در این طبع به عدد 712 می‌رسد که 162 مسئله آن در فصل اول آمده و الباقی آن در فصل دوم؛ درصورتی‌که در طبع چهارم، 697 مسئله ضمن دو فصل (در فصل اول، 162 و الباقی آن در فصل دوم) آمده؛ با این توضیح، پانزده مسئله در فصل دوم از طبع پنجم اضافه گشته است[۱].

پانویس

  1. ر.ک: متن کتاب، ص198؛ مظاهری، حسین، ص194

منابع مقاله

  1. متن کتاب.
  2. مظاهری، حسین، «مناسک حج، به انضمام اسرار حج و آداب و مستحبات زیارت مکه مکرمه و مدینه منوره»، اصفهان، مؤسسه فرهنگی - مطالعاتی الزهراء(ع)، چاپ چهارم، مهر 1387ش.

وابسته‌ها

مناسک حج، به انضمام اسرار حج و آداب و مستحبات زیارت مکه مکرمه و مدینه منوره (چاپ چهارم)