مناسک حج، به انضمام اسرار حج و آداب و مستحبات زیارت مکه مکرمه و مدینه منوره (چاپ چهارم)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
‏مناسک حج
NUR18533J1.jpg
پدیدآوران مظاهری، حسین (نویسنده)
عنوان‌های دیگر اسرار حج، آداب و مستحبات زيارت مکه مکرمه و مدينه منوره
ناشر مؤسسه فرهنگي مطالعاتي الزهراء (عليها السلام)
مکان نشر ايران - قم
سال نشر 1387ش
چاپ 4
زبان فارسي
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏/م6م8 188/8 BP
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده

مناسک حج، به انضمام اسرار حج و آداب و مستحبات زیارت مکه مکرمه و مدینه منوره، کتابی است مطابق با فتاوای آیت‌الله حسین مظاهری (معاصر)، به زبان فارسی که در آن مسائل و احکام فقهی فریضه حج به سبک رساله‌های فقهی بیان شده و ضمیمه آن دو بحث اسرار حج و زیارت اماکن مقدس مکه مکرمه و مدینه منوره آمده است.

ساختار

کتاب، حاوی سخن ناشر و متن اصلی در چهار فصل است.

گزارش محتوا

حج عبادتی است کامل و مانند سایر عبادات دارای دو بعد ظاهری و باطنی می‌باشد. بعد ظاهری یا فقهی حج شامل مناسکی است که حج‌گزار باید در ایام خاصی به‌جا آورد و هریک از اعمالی که توسط وی انجام می‌شود، دارای اسرار عرفانی نهفته‌ای است که توجه به آن اسرار، بعد باطنی یا صورت عرفانی - اخلاقی حج را برای او نمایان می‌سازد. لزوم توجه و اهتمام حج‌گزار به رازهای شگفت نهفته در فریضه انسان‌ساز حج، موجب شده است که مرجع عالی‌قدر حضرت آیت‌الله‌العظمی مظاهری در طبع اول مناسک حج، ضمن بیان احکام فقهی، به نگارش بخشی تحت عنوان «اسرار حج» بپردازند و با تبیین منازل عرفانی حج، راه تقرب به درگاه حضرت حق را برای سالکان آن طریق هموار نمایند. طبع حاضر (چهارم) مناسک حج ایشان، شامل احکام مناسک «عمره تمتع» و «حج تمتع» با ویرایش جدید و «اسرار حج» می‌باشد که پس از افزودن آداب و مستحبات زیارت مکه معظمه و مدینه منوره به چاپ رسیده است[۱].

مجموع مسائل مطرح‌شده در این کتاب، 697 مسئله در دو فصل است که 162 مسئله آن در فصل اول با عنوان تعاریف و کلیات آمده و الباقی آن در فصل دوم با عنوان اعمال عمره و حج تمتع گنجانده شده است.

مؤلف، فصل سوم را به منازل حج اختصاص داده و در آغاز آن چنین می‌گوید: سفر حج، سفری است عرفانی و دارای سه منزل: منزل اول، «سير من الخلق إلی الحق»: بریدن از ما‌سوی‌الله برای پیوند با خدا. منزل دوم، «سير من الحق في الحق»: ادامه و استمرار پیوند با خدا و سعی در تحکیم آن پیوند، تا نیل به مقام لقاء و عبودیت. منزل سوم، «سير من الحق إلی الخلق»: بازگشت به میان خلق و اجتماع به‌منظور هدایت، پس از کامل شدن و رسیدن به مقام عبودیت[۲].

ایشان برای هرکدام از این منازل، مراتب، مقامات و اعمالی را در نظر گرفته که ضمن بیان آن مراتب، مقامات و اعمال هرکدام از این منازل را توضیح و شرح می‌دهد[۳].

در فصل چهارم، آداب و مستحبات زیارت مکه مکرمه و مدینه منوره آمده و در پایان این بخش چند دعا و زیارت از قبیل دعای کمیل، زیارت امین‌ الله، زیارت جامعه کبیره، دعای عرفه و مناجات حضرت امیرالمؤمنین(ع) درج گشته است[۴].

وضعیت کتاب

فهرست محتویات در انتهای کتاب قید شده است. پاورقی‌ها به ذکر آدرس آیات و روایات اختصاص یافته است.

پانویس

  1. ر.ک: سخن ناشر، ص5-6
  2. ر.ک: متن کتاب، ص197
  3. ر.ک: همان، ص197-232
  4. ر.ک: همان، ص235-327

منابع مقاله

سخن ناشر و متن کتاب.


وابسته‌ها

مناسک حج، به انضمام اسرار حج و آداب و مستحبات زیارت مکه مکرمه و مدینه منوره (چاپ پنجم)