منة المنان في الدفاع عن القرآن

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
منة المنان في الدفاع عن القرآن
NUR03190J1.jpg
پدیدآوران صدر، محمد (نویسنده)
ناشر دار الأضواء
مکان نشر بیروت - لبنان
سال نشر 1423 ق یا 2002 م
چاپ 1
موضوع

تفاسیر شیعه - قرن ۱۴

قرآن - دفاعیه‎ها و ردیه‎ها
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏98‎‏ ‎‏/‎‏ص‎‏4‎‏م‎‏8
نورلایب مشاهده

منة المنان في الدفاع عن القرآن نوشته شهيد آیت‌الله سيد محمد صدر و به زبان عربى است.

نویسنده در اين كتاب كه در واقع نوعى تفسير قرآن كريم است به بيان سؤالاتى كه حول آيات اين سوره‌ها مطرح شده پرداخته و فرضيه‌هاى متعدد را در پاسخ بدانها مطرح مى‌كند.به گفتۀ نویسنده سؤالاتى كه در اين كتاب مطرح شده به دلالت مطابقى و مستقيما ضد قرآن كريم مى‌نمايد از اين رو به بيانى روشن و ذهنى صاف در پاسخ بدانها نياز است.وى در پاسخ به سؤالات مطرح شده وجوه و فرضيه‌هاى متعددى را ذكر مى‌كند و هيچگاه نظر قطعى خود را ابراز نمى‌كند بلكه زمينه را براى انديشيدن بيشتر در مورد فرضيه‌هاى مطرح شده باز مى‌گذارد تا خواننده خود به جواب صحيح دست يابد.از ديدگاه نویسنده اين روش داراى مزاياى ذيل مى‌باشد:

  1. باز گذاشتن باب تفكر و انديشه براى خواننده
  2. توجه دادن به اينكه سؤالات مطرح شده در مورد قرآن مى‌تواند جوابهاى متعددى داشته باشد نه تنها يك جواب
  3. پرهيز از تفسير به رأى از جانب نویسنده.

نویسنده در مقدمه كتاب سه فرضيه و احتمال را در مورد«أسامى سور» مطرح مى‌كند و اختلاف قرائات را نقطۀ قوتى براى نوع مباحث مطرح شده در اين كتاب مى‌داند.بحث دربارۀ اغراض و اهداف سوره‌هاى قرآن، سياق آيات و...از ديگر موضوعاتى است كه در مقدمه كتاب بدانها پرداخته شده است.

نویسنده در آغاز كتاب به بحث دربارۀ «بسملة» و حكمت شروع سور قرآنى با آن مى‌پردازد و سؤالاتى را كه در اين زمينه مطرح شده به همراه پاسخ‌هاى ممكن ارائه مى‌كند. سپس برخلاف ساير مفسرين كه از ابتداء قرآن، تفسير آن را آغاز مى‌كنند از آخر قرآن يعنى سوره ناس آغاز مى‌كند تا به ابتداى آن برسد اما با نوشيدن شربت شهادت نوشته او ناتمام ماند و فقط تا سورۀ علق ادامه يافت.

ساختار

كتاب داراى مقدمه‌اى مفصل مشتمل بر 20 قسمت مى‌باشد.مطالب كتاب هم ضمن 19[بخش]آمده است:

«مبحث البسملة» که عناوينى چون:معنى الباء في البسملة، لماذا ذكر الاسم، لماذا ابتدأ سور القرآن الكريم بالبسملة، مضمون البسملة و مدلولها، معنى الاسم و...را دربردارد. سورة الناس، سورة الفلق تا سورة العلق.

در هريك از اين بخش‌ها نویسنده به بيان سؤالاتى دربارۀ سورۀ مورد نظر پرداخته و در پاسخ بدانها فرضيه‌هاى متعددى را مطرح مى‌كند.در پايان كتاب هم فهرست مطالب آن آمده است.

نسخه‌شناسى

كتاب به قلم آيت‌اللّه شهيد سيد محمد صدر از علماى عراق نگاشته شده و در قطع وزيرى با جلد گالينگور در 485 صفحه براى بار نخست در سال 1423 هجرى توسط «دار الأضواء» بيروت منتشر شده است.وابسته‌ها