منتخب الأنوار المضيئة في ذكر القائم الحجة علیه‌السلام (تحقیق موسسه امام هادی)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
منتخب الأنوار المضیئة في ذکر القائم الحجة علیه‌السلام
NUR01023J1.jpg
پدیدآوران

مؤسسه الامام الهادی علیه‌السلام (محقق)

بهاءالدین نیلی، علی بن عبدالکریم (نویسنده)
ناشر مؤسسه الامام الهادی علیه‌السلام
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1378 ش یا 1420 ق
چاپ 1
شابک964-90069-4-x
موضوع

بها‌الدین نیلی، علی بن عبدالکریم، - 803؟ق - سرگذشت‌نامه

محمد بن حسن(عج)، امام دوازدهم، 255ق. -

مهدویت
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏51‎‏ ‎‏/‎‏ب‎‏9‎‏م‎‏8‎‏ ‎‏1378
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


منتخب الأنوار المضيئة في ذكر القائم الحجة علیه‌السلام در اثبات امامت امام عصر عجل‌الله‌تعالى‌فرجه‌الشريف و بيان ظهور و شرايط آن است كه توسط سيد على بن عبدالكريم نيلى نجفى از علماى قرن نهم هجرى به رشته تحرير در آمده است.

اصل كتاب الأنوار المضيئه كه اثر حاضر خلاصه آن است، مشترك بين دو نفر است كه هر يك كتابى با اين نام داشته‌اند:

  1. الأنوار كه تعبير به الأنوار الإلهية في الحكمة الشرعية يا الأنوار المضيئة في الحكمة الشرعية از آن شده است، از سيد على بن عبدالكريم نيلى نجفى و كتابى جامع است پيرامون علم كلام و فقه و اصول فقه و اسرار قرآن.
  2. الأنوار المضيئة در غيبت امام عصر عجل‌الله‌تعالى‌فرجه‌الشريف كه به اعتقاد آقا بزرگ تهرانى تأليف على بن عبدالحميد بن فخار بن معد موسوى است و منتخب اين كتاب به نام الغيبة از على ابن عبدالكريم نيلى نجفى است.

انتساب كتاب به نویسنده

بنابراین نویسنده كتاب الأنوار الإلهية همان كسى است كه منتخب الأنوار المضيئة را گردآورده و آقا بزرگ نام آن را الغيبة دانسته، گرچه ديگران نام خاصى براى آن ذكر نكرده‌اند.

سيد عبداللطيف كوه‌كمرى در مقدمه كتاب منتخب الأنوار المضيئة اصل كتاب را از سيد على نيلى نجفى دانسته و گفته منتخب آن از كسى ديگر است كه ما او را نمى‌شناسیم و اين كتاب را از الأنوار المضيئة در احوالات امام عصر عجل‌الله‌تعالى‌فرجه‌الشريف انتخاب نكرده، بلكه از الأنوار المضيئة في الحكمة الشرعية جمع‌آورى نموده است. اشكال اين نظريه آن است كه اين كتاب در احوالات امام عصر نبوده تا منتخب آن در غيبت امام عصر باشد.

روش تأليف

نيلى در اين اثر، علاوه بر نقل روايت، از روش عقلى هم بهره برده، بدين شكل كه قياسهاى منطقى از انواع مختلف را در لابلاى مطالب كتاب و همراه روايات آورده تا هيچ اشكالى از طرف غير شیعیان و حتى غير مسلمانان بر كتاب وارد نشود. همچنين روايات را با ذكر اسناد و منابع نقل آورده است.

محتوا

منتخب الانوار 12 فصل دارد: اثبات امامت و وجود و عصمت آن حضرت از راه عقل، اثبات آن حضرت از قرآن، از روايات خاصه، از روايات اهل سنت، ولادت آن حضرت، سبب غيبت، موضوع طول عمر، وكلا و راويان از او، توقيعات شريف آن حضرت، كسانی كه آن حضرت را ملاقات كرده‌اند، علامات ظهور حضرت، وضعيت جهان و اجتماع در ايام حكومت حضرت مهدى عجل‌الله‌تعالى‌فرجه‌الشريف.

سيد على نيلى نجفى كتاب خويش را خلاصه كرده كه با نام سرور أهل الإيمان في علامات ظهور صاحب الزمان منتشر شده است. البته اين نام را ناسخ كتاب براى آن برگزيده چون سيد براى كتاب نامى انتخاب نكرده است.

وابسته‌ها