منتظری مقدم، محمود

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
منتظری مقدم، محمود
نام منتظری مقدم، محمود
نام‌های دیگر
نام پدر
متولد 1345 ش
محل تولد قم
رحلت
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE08201AUTHORCODE

محمود منتظرى مقدم در چهاردهم فروردين 1345 در خانواده‌اى اهل علم در قم متولد گرديد. پدرش شيخ محمدصادق از علما و دانشمندان و مادرش صبيه مرحوم آيت‌الله حاج شيخ عبدالحسين لنكرانى(ره) از بانوان نيكوكار و زاهد بود. وى در خانواده روحانى و ظلم‌ستيز تربيت يافت كه افتخار تقديم سه شهيد را به آرمان‌هاى انقلاب اسلامى با خود دارد: «جهادگر شهيد رضا منتظرى (برادر)، روحانى شهيد حجت‌الاسلام كاظم منتظرى (عمو)، انقلابى شهيد محمدتقى منتظرى (عمو).

پس از تحصيلات ابتدايى، راهنمايى و متوسطه در مدارس ممتاز قم، در سال تحصيلى 62 61 وارد حوزه علميه قم شد و در طول تقريباً هفت سال تحصيلات مقدماتى، سطح و سطح عالى را سپرى كرد و در آزمون پايانى سطح عالى موفق به كسب رتبه نخست شد. مهمترين استادان وى در دوره تحصيلات سطح عبارتند از: حضرات آقايان حاج سيد مهدى ميرباقرى، حاج مصلحى و حاج سيد على محقق. پس از اتمام سطح عالى در يك دوره ده ساله، دروس اجتهادى خارج فقه و اصول را از محضر حضرات آيات عظام: حاج ميرزا جواد تبريزى، حاج آقا موسى شبيرى زنجانى و وحيد خراسانى استفاده نمود.

در سال 69 با دعوت شوراى مديريت حوزه علميه قم پس از موفقيت در آزمون مدرسى به عنوان استاد دروس سطح به مراكز آموزشى معرفى شد و از آن زمان تا به امروز يكى از استادان موفق حوزه علميه قم به شمار مى‌آيد. وى در سال 75 به عنوان استاد نمونه تدريس منطق انتخاب و معرفى شد. وى هم‌زمان با دروس حوزوى، دروس آموزش عمومى مؤسسه در راه حق را زير نظر آيت‌الله مصباح يزدى به مدت پنج سال گذراند و سپس به تحصيل تخصصى در بنياد فرهنگى باقرالعلوم(ع) در رشته‌هاى حقوق، علوم سياسى و فلسفه اسلامى به مدت پنج سال پرداخت.

مهمترين استادان وى در فلسفه اسلامى عبارتند از: آيت‌الله جوادى آملى، مصباح يزدى و حجت‌الاسلام فياضى. با تأسيس مدرسه تخصصى فقهى از سوى [[شبیری زنجانی، موسی|آيت‌الله شبيرى زنجانى به نام مدرسه فقهى باقرالعلوم(ع)، از سوى ايشان به مدت چهار سال به عنوان مدير منصوب شدند و اكنون به عنوان عضو شوراى آموزشى مشغول به انجام وظيفه هستند.

پس از تصويب شوراى عالى انقلاب فرهنگى و واگذارى مسئوليت كلاس‌هاى معارف اسلامى در دانشگاه‌هاى كشور به نهاد نمايندگى مقام معظم رهبرى در دانشگاه، از سوى اين نهاد مقدس براى تدريس در دانشگاه‌ها دعوت به همكارى شدند و پس از موفقيت در آزمون‌هاى مربوط در گرايش‌هاى: (مبانى نظرى اسلام، تاريخ اسلام، انقلاب اسلامى و ريشه‌هاى آن و اخلاق و متون اسلامى) مجوز تدريس دائم را در تمام رشته‌هاى مذكور دريافت كردند كه پس از آن به مدت تقريبا 14 سال با رتبه استاديارى اشتغال به تدريس دروس معارف اسلامى در دانشگاه تهران دارند.

لازم به ذكر است مقارن با تحصيلات حوزوى، دروس دانشگاهى را نيز تا پايان كارشناسى ارشد در رشته فلسفه و كلام اسلامى در دانشگاه باقرالعلوم(ع) ادامه دادند و با امتياز عالى از رساله پايان‌نامه خود با عنوان: «طرحى نو در بهره‌ورى منطق» دفاع كردند. مهمترين اشتغال فعلى ايشان به ترتيب عبارت از تدريس، تأليف و تبليغ مى‌باشد.

آثار

1- دروس فى علم المنطق

2- شرح معالم

3- منطق 1

4- منطق 2

5- نقش زمان و مكان در اجتهاد

منابع مقاله

پايگاه اطلاع‌رسانى انديشوران حوزه، 25 مرداد 1390


وابسته‌ها

منطق 2

درآمدی بر منطق