منجی از دیدگاه ادیان

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
منجی از دیدگاه ادیان
NUR13482J1.jpg
پدیدآوران رضوانی، علی‌اصغر (نويسنده)
ناشر مسجد مقدس جمکران
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1386 ش
چاپ 3
شابک964-973-025-7
موضوع

عیسی مسیح در قرآن

محمد بن حسن(عج)، امام دوازدهم، 255ق. -

مهدویت - پیش گویی‏ها

مهدویت در ادیان
زبان فارسی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏224‎‏/‎‏4‎‏ ‎‏/‎‏ر‎‏5‎‏م‎‏8
نورلایب مشاهده

منجى از ديدگاه اديان اثر فارسى على اصغر رضوانى، از مجموعه كتاب‌هاى «سلسله مباحث مهدويت» بوده كه به بررسى عقايد زرتشتيان، يهوديان و مسيحيان پيرامون ظهور منجى در آخرالزمان، پرداخته است.

ساختار

كتاب با مقدمه ناشر در نقد پوچ‌گرايى، آغاز شده و مطالب در سه بخش ارائه شده است.

مباحث در پى‌اثبات اين مطلب است كه اعتقاد به منجى‌گرايى و قيام نجات دهنده‌اى بزرگ كه زود است، ظهور كند و عدل و داد را در جهان گسترانده و اهداف انبياى الهى را اجرا كند، عقيده‌اى است فراگير كه تمام ملت‌ها و صاحبان اديان آسمانى و شبه دينى و غالب گروه‌ها و جمعيت‌ها آن را قبول دارند.

نويسنده اين آرمان و ويژگى‌هاى آن را در اديان آسمانى بررسى كرده و وجه مشترك آنان را برشمرده است.

گزارش محتوا

در بخش اول، نويسنده پس از ترسيم خطوط كلى قبل از اسلام براى روز موعود، منجى در آيين زرتشت را بررسى كرده است.

وى به دنبال اثبات اين است كه انديشه رسيدن به پيروزى نهايى و وصول به جهانى كه در آن مرادهاى آدمى برآورده شده و انسان به همه خواسته‌هايش پيروز گردد، نزد زرتشتيان و تعلمات دينى آنان، به وفور ديده مى‌شود.

پيروان «هرمزد» با اعتقاد به نيروى لايزال او، پيوسته در تلاش و جست و جوى نجات بخشى هستند كه آرزوى آنان را برآورده و پرهيزكاران را به نعمت جاودانى و كافران را به رنجى جانكاه و مداوم دچار سازد. در اين بخش، به گزيده‌اى از تعلميات زرتشتيان در اين باره اشاره شده است.

مؤلف معتقد است، از خلال اشارات مبهم و كنايه‌آميز «اوستا» مى‌توان دريافت كه زرتشتيان پيوسته براى رسيدن به جهانى مطلوب در كوشش‌اند و منتظر رسيدن روزى كه در آن، از دشمنى‌ها و نادرستى‌ها اثرى نباشد.

پيروان اديان سه‌گانه آسمانى بر اين باورند كه آينده نهايى مسير زندگى انسان، پيروزى ايمان بر كفر، حاكميت حق و علم و پايان تمامى گونه‌هاى انحراف است و نيز اتفاق دارند كه شخصى كه خداوند عهد و پيمانش را به دست او تحقق مى‌بخشد، از فرزندان ابراهيم بوده و شريعتى كه بدان حكومت مى‌كند، آيين موسى نيست، بلكه دين پيامبرى است كه در آخرالزمان مبعوث شده و امى‌ها (اهالى مكه) منتظر اويند.

دوم، به بررسى اين موضوع در «عهد قديم» و كتب يهوديان پرداخته است.

به رغم دشمنى تاريخى ميان يهود و مسيحيان و پندار كشته شدن عيسى(ع) به دست يهود، نويسنده معتقد است پيروان هر دو دين در قرن نوزده و بيست ميلادى، به وحدت نظر در ظهور مسيح و پشتيبانى از برنامه‌اى سياسى رسيدند؛ كه همان برپايى دولت اسرائيل بود، از اين رو كه به پندارشان، مقدمه ظهور مسيح خواهد بود.

در سوم، پس از اشاره به اين كه با مراجعه به كتاب‌هاى مقدس مسيحيان مى‌توان پى‌برد كه نه تنها در آن‌ها سخن از ظهور منجى در آخرالزمان به ميان آمده، بلكه درباره خصوصيات و جزيات آن نيز مطالبى بيان شده كه با تأملى در آن‌ها مى‌توان در بسيارى از موارد با آن‌چه در كتاب‌هاى مسلمانان در اين باره آمده مطابقت كرد، به بخش‌هايى از عهد جديد و كتاب‌هاى مقدس مسيحيان كه به اين موضوع پرداخته‌اند، اشاره شده است.

در پايان، پس از اشاره به اين كه تمام امت‌ها به ظهور منجى در پايان تاريخ اعتقاد دارند، در مورد اين كه رهبرى اين قيام از آن چه كسى خواهد بود، سه احتمال داده شده است كه پس از نقد و بررسى آن‌ها احتمال سوم، مبنى بر اين كه منجى جهان حضرت مهدى(عج) با يارى عيسى(ع) خواهد بود، پذيرفته شده است.

وضعيت كتاب

فهرست مطالب در ابتداى كتاب آمده است.

پاورقى‌ها به ذكر منابع اختصاص دارد.

منابع مقاله

1- مقدمه و متن كتاب.

2- پارسا با مشاركت بنياد فرهنگى حضرت مهدى موعود(عج) و انتشارات مسجد جمكران، (1388)، «امام مهدى(عج) در آينه قلم كارنامه منابع پيرامون امام مهدى(عليه‌السلام) و مهدويت»، قم، مؤسسه اطلاع رسانى اسلامى مرجع، ج2 ص1033.