منزوی، احمد

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
منزوی، احمد
نام منزوی، احمد
نام‌های دیگر منزوی، احمد بن آقابزرگ تهرانی
نام پدر
متولد 1303 ش
محل تولد
رحلت
اساتید
برخی آثار ادبیات فارسی بر مبنای تألیف استوری / نوع اثر: کتاب / نقش: تحریر
کد مؤلف AUTHORCODE04184AUTHORCODE

احمد منزوى فرزند شيخ آقا بزرگ تهرانى، نگارنده دايرةالمعارف بزرگ كتاب‌شناسى «الذريعة الى تصانيف الشيعة»، در شهر سامره از كشور عراق، به سال 1304ش زاده شد. وى تا دوازده سالگى در سامره بود. پدرش در 1354ق1314/ش براى آغاز به كار چاپ «الذريعة» به نجف رفت و احمد با خانواده راهى اين شهر شد. كلاس ششم ابتدايى را در مدسه علوى ايرانيان در شهر نجف گذراند. ضمن تحصيل، در يك دوزندگى به شاگردى مى‌پرداخت، ادبيات فارسى را نزد عمويش حاج محمد ابراهيم بهشتى‌پور و «جامع المقدمات» را نزد شاگردان پدر آموخت.

در 1322ش براى ادامه تحصيل، نجف را رها كرده و به تهران رفت. در مدرسه سپهسالار جاى گرفت و كلاس دوازده ادبى را همراه داوطلبان در مدرسه دارالفنون تهران گذراند. در خرداد 1327ش از شعبه معقول دانشكده معقول و منقول، كه امروز دانشكده الهيات خوانده مى‌شود، با درجه ليسانس، فارغ التحصيل شد و به كار دبيرى در شهرستان انزلى پرداخت. سفرش به انزلى طول نكشيد و در 1327ش به تهران بازگشت.

برخى از فعالیت‌های وى

1- همكارى با مؤسسۀ علوم اجتماعى وابسته به دانشكده علوم اجتماعى؛

2- فهرست‌نويسى در كتابخانه‌هاى مجلس و آستان قدس رضوى؛

3- فهرست‌نويسى كتاب‌هاى چاپ سنگى براى مركز اسناد دانشگاه تهران؛

4- تدوين فهرست نسخ خطى و عكسى در دايرةالمعارف بزرگ اسلامى.

ايشان در سال‌هاى 1356 تا 1368ش، سفرهاى مطالعاتى و تحقيقاتى به كشورهاى هند و پاکستان داشته و از سوى بنيادها و مراكز مختلفى مانند انجمن آثار و مفاخر فرهنگى، سراى اهل قلم و مجلس شوراى اسلامى مورد قدردانى قرار گرفته است. همچنين در سال 1383ش از طرف سازمان صدا و سيما به عنوان چهره ماندگار معرفى شد.

اساتيد

استاد بديع‌الزمان فروزانفر، دكتر غلامحسين صديقى، استاد احمد بهمنيار، استاد سيد محمد مشكو، استاد فاضل تونى، استاد سيد محمدباقرسبزوارى، استاد محمدتقى مدرس رضوى، دكتر على‌اكبر فياض، استاد راشد و....

آثار

فهرست نسخه‌هاى خطى فارسى، فهرست نسخه‌هاى خطى كتابخانۀ مجلس شوراى ملى، فهرست نسخه‌هاى خطى كتابخانه و موزه ملى ملك، فهرست نسخه‌هاى خطى گنج‌بخش پاکستان، تحرير و ويرايش ترجمۀ فارسى كتاب يو.ا.برگل، ويرايش الذّريعة الى تصانيف الشيعه تأليف شيخ آقا بزرگ تهرانى، بررسى آمارى از نسخه‌هاى خطى مثنوى معنوى، فهرستوارۀ كتاب‌هاى فارسى و....


وابسته‌ها

ادبیات فارسی بر مبنای تألیف استوری

مصفی المقال في مصنفي علم الرجال

فهرستواره کتاب‌های فارسی

فهرست مشترک نسخه‌های خطی فارسی پاکستان

فهرست نسخه‌هاي خطي کتابخانه گنج بخش

فهرست نسخه‌های خطی مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی