منهاج الصالحين (خویی)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
منهاج الصالحین (للخویی)
NUR00451J1.jpg
پدیدآوران خویی، ابوالقاسم (نویسنده)
ناشر مدينة العلم، آیت‌الله الخوئي
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1410 ق
چاپ 28
زبان عربی
تعداد جلد 2
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهدهمنهاج الصالحين، حاوی فتاوای آیت‌الله خویی به زبان عربی است.

«منهاج الصالحين» در اصل کتاب سید محسن حکیم است که آیت‌الله خویی، فتاوای خود را بر اساس آن و با افزودن ابواب و فصولی به آن منتشر کرد. این کتاب به دلیل جامع بودن و اشتمال بر اکثر ابواب فقهى، از سوى فقهاى متأخر مورد توجه قرار گرفته و بسیارى از آنان نظرات فقهى خود را به‌صورت حاشیه بر این کتاب نوشته‌اند.

آیت‌الله خویی به‌منظور آسان نمودن مراجعه‌ مقلدان به این کتاب، نظرات خود را در متن کتاب وارد نموده و در مسائل مورد اختلاف، فتواى آیت‌الله حکیم را نقل نکرده‌اند. همان طوری که ایشان در مقدمه کتاب آورده‌اند پس از اینکه تعداد سؤالات در زمینه قضاء، شهادات، حدود و قصاص و دیات را فراوان دیده، تصمیم گرفتند به این مسائل بپردازند تا کامل‌کننده «منهاج الصالحين» باشد[۱].

این کتاب به‌عنوان رساله‌ای عملیه می‌باشد که آیت‌الله خویی در آن مختصر و مفید، یک به یک مسائل را مطرح کرده و حکم شرعی آن را نیز بیان کرده است. در مبحث قضاء به 85 مسئله می‌پردازد و حکم آن را بیان می‌دارد. در بخش شهادات 133 مسئله، 305 مسئله در بحث حدود، در موضوع قصاص 202 مسئله و 431 مسئله در بخش دیات مطرح می‌نماید. ایشان در ابتدای هر مبحث در صورت لزوم توضیح کوتاهی درباره این واژه‌ها می‌آورند، سپس حکم یک به یک آنها را ذکر می‌نمایند[۲].

جلد اول به ابواب عبادات اختصاص یافته است که به‌ترتیب عبارتند از: تقلید، طهارت، صلات، صوم، زکات، خمس و امر به معروف و نهى از منکر.

جلد دوم شامل مباحث معاملات بوده و عناوین ابواب آن به‌ترتیب عبارتند از: تجارت، شفعه، اجاره، مزارعه، مساقات، جعاله، سبق، رمایه، شرکت، مضاربه، ودیعه، عاریه، لقطه، غصب، احیاء موات، دین، رهن، حجر، ضمان، صلح، اقرار، وکالت، هبه، وصیت، وقف، نکاح، طلاق، ظهار، ایلاء، لعان، ایمان، صید، ذباحه، اطعمه، اشربه و میراث.

فهرست مطالب هر جلد، در پایان همان جلد آمده و در پاورقی‌ها، به ذکر منابع پرداخته شده است.

پانویس

  1. ر.ک: بی‌نام
  2. ر.ک: همان

منابع مقاله

  1. مقدمه و متن کتاب.
  2. بی‌نام، برگرفته از سایت «دائرةالمعارف طهور»، یک‌شنبه 23 تیرماه 1398،

وابسته‌ها