من علوم الأرض القرآنية

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
من علوم الأرض القرآنیة
NUR03185J1.jpg
پدیدآوران شریف، عدنان (نويسنده)
عنوان‌های دیگر الثوابت العلمیه فی القرآن الکریم
ناشر دار العلم للملايين
مکان نشر بیروت - لبنان
سال نشر 2000 م
چاپ 3
موضوع قرآن و علوم
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏‎‏BP‎‏ ‎‏103‎‏/‎‏6‎‏ ‎‏/‎‏ش‎‏4‎‏م‎‏8
نورلایب مشاهده

من علوم الأرض القرآنية تألیف دكتر عدنان الشريف

كتاب پيرامون يكى از موضوعات مهم علوم قرآن يعنى مسالۀ اعجاز علمى، نوشته شده است.مؤلف كه از قرآن پژوهان معاصر مى‌باشد و بيشتر تحقيقات وى در زمينۀ ابعاد اعجاز علمى قرآن و آيات مربوطه مى‌باشد، در اين كتاب، آيات مربوط به خلقت زمين را مورد بررسى و مواردى كه قواعد ثابت شده علمى با آنها مطابقت دارد را متذكر شده است.وى موضوعات كتاب را در هشت فصل بيان كرده است

فصل اول:اين فصل مربوط است به بررسى چند آيه از آيات قرآن مجيد دربارۀ علم زمين‌شناسى.كه در آن موضوعاتى همچون:منشاء زمين، عمر زمين و شكل آن، طبقات زمين، و حركت زمين مورد بحث قرار گرفته است.

فصل دوم:در اين فصل مسالۀ آفرينش كوهها مورد بررسى قرار گرفته، كه در ابتداء بالا آمدن كوهها، نقش كوهها در توازن زمين، با توجه به برخى از آيات، بحث شده است. در قسمتى ديگر از اين فصل فوائد كوهها را ذكر نموده است وى با توجه به آيه شريفه:و الجبال ارساها متاعا لكم و لانعامكم توضيح مى‌دهد كه يكى از فوايد مهم و اساسى كوهها، جمع‌آورى آبهاست كه به عنوان مخزن محسوب مى‌شوند كه در اين صورت نقش اساسى در حيات موجودات دارند.

فصل سوم:در اين فصل بحث«پوستۀ زمين» وجود دارد وى در ابتدا اشاره مى‌كند كه اين بحث در قرن هفدهم از نظر دانشمندان زمين شناس بوده، و تاكنون كشفيات زيادى در اين باره داشته‌اند، اما چهارده قرن قبل، قرآن مجيد در آيات متعددى اشاره به اين موضوع نموده است كه برخى از آن آيات را توضيح مى‌دهد

فصل چهارم:اين فصل مربوط است به «باد و ابر» و نقش آنها وى در ابتدا به اهميت و نقش هوا در حيات موجودات پرداخته و در ادامه بيان مى‌كند كه دانشمندان تا قرن هيجدهم گازها و مواد تشكيل دهندۀ هوا را كشف نكرده بودند و در اين زمان بود كه دو دانشمند يكى انگليسى به نام پريستلى و ديگرى فرانسوى به نام لاوازيه توانستند مواد اصلى هوا را كشف نماينددر ادامۀ اين فصل عامل تشكيل دهندۀ بادها و نقش آن در چرخۀ حيات موجودات تشريح شده است.

فصل پنجم:اين فصل مربوط است به آب كه مادۀ اصلى حيات مى‌باشد كه در اين رابطه آيه شريفه:«و جعلنا من الماء كل شى حيّ»مورد بررسى قرار گرفته است.در ادامه موضوع درياها و نقش آن در زندگى بشر توضيح داده شده است.

فصل ششم:در اين فصل«دانش مربوط به محيط زندگى» مورد بحث قرار گرفته است در ابتدا با استفاده از آيۀ شريفه:«و انبتنا فيها من كل شى موزون»توازن در حيات را توضيح داده آنگاه مواد اصلى تشكيل دهندۀ مخلوقات از نظر دانشمندان زمين شناس كه مى‌گويند:الكترون، پروتون و نوترون مواد اصلى مى‌باشند مورد بررسى قرار گرفته، سپس آياتى از قرآن مجيد در اين باره ذكر شده است.

فصل هفتم:در اين فصل زندگى برخى از حيوانات همچون:زنبور عسل مورچگان، عنكبوت‌ها، پشه، مورد بحث قرار گرفته، در ادامه حقوق حيوانات از نظر اسلام بيان شده است

فصل هشتم:اين فصل مربوط است به تكامل موجودات مخصوصا انسان‌كه در آن ابتداء نظريۀ معروف داروين در اين باره ذكر شده، آنگاه توضيح مى‌دهد كه اين نظريه با برخى از آيات معارضه دارد، لذا مورد قبول نمى‌باشد در ادامه پاسخ‌هايى كه دانشمندان علوم مختلف همچون علم وراثت، باستانشناسى و حيوان شناسى، در جواب نظريۀ تكاملى داروين، داده‌اند ذكر كرده است.

ويژگى‌ها

 1. در ابتداى كتاب قواعد مهمى براى تفسير قرآن بيان كرده است كه يكى از آنها قاعدۀ ثوابت علميه است كه طبق آن آياتى مورد بحث قرار گرفته كه با قواعد ثابت علمى هماهنگى دارند.
 2. در هر بحثى ديدگاه صاحب نظران مخصوصا دانشمندان زمين شناس مورد ارزيابى قرار گرفته است.
 3. در ابتداى هر بحث آيات مربوطه مورد بررسى قرار گرفته است.
 4. در برخى از موارد با ارائه تصاويرى، بحث را تكميل كرده است.
 5. در پايان هر فصل، مصادر و مراجع بحث ذكر شده است.
 6. از منابع خارجى(انگليسى-فرانسوى...) که منابع اوليه مى‌باشند، استفاده كرده است.

نسخه شناسى

كتاب يك جلد، متن آن عربى و داراى 235 صفحه مى‌باشد كه مشخصات آن به قرار زير مى‌باشد:

 • نوع كاغذ:اعلاء
 • جلد:شوميز
 • نوبت چاپ:دوّم
 • تاريخ انتشار:سال 1421 هجرى قمرى
 • ناشر:انتشارات دار العلم للملايين
 • داراى مقدمه‌ايى از مؤلف
 • داراى فهرست مطالب كتاب
 • مؤلف:دكتر عدنان الشريف
 • كتاب:من علوم الارض القرآنيه