مهدویت، پرسش‌ها و پاسخ‌ها

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
مهدویت: پرسش‌ها و پاسخ‌ها
NUR13466J1.jpg
پدیدآوران مؤسسه آینده روشن (نویسنده)
عنوان‌های دیگر پرسشها و پاسخها
ناشر مؤسسه آینده روشن، پژوهشکده مهدویت
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1388 ش
چاپ 2
شابک978-964-96610-5-6
موضوع

محمد بن حسن(عج)، امام دوازدهم، 255ق. - پرسش‏ها و پاسخ‏ها

مهدویت - پرسشها و پاسخها
زبان فارسی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏‎‏BP‎‏ ‎‏224‎‏/‎‏4‎‏ ‎‏/‎‏م‎‏9
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده

مهدویت، پرسش‌ها و پاسخ‌ها اثر واحد پرسش و پاسخ مؤسسه آينده روشن(پژوهشكده مهدویت) مى‌باشد.

اثر، مجموعه‌اى از پرسش‌ها و پاسخ‌ها درباره شخصيت، حكومت و نشانه‌هاى ظهور و آخرالزّمان است.

از آنجائى كه براى مؤسسه فوق سؤالات بسيارى درباره انديشه و نظريه مهدویت رسيده بود و اكثر سؤالات حول مسائل معينى دور مى‌زد، اين مؤسسه تصميم گرفت تا پرسش‌ها و پاسخ‌ها را گردهم آورده، موضوع‌بندى و به صورت كتاب در اختيار عموم علاقمندان امام عصر(عج) قرار دهد. و اثر حاضر اوّلين محصول اين واحد مى‌باشد.

ساختار

بى‌شك شناخت امام در تاريخ فرهنگ اسلامى جايگاه بسيار والايى دارد و البته شناخت امام زمان(عج) در عصر غيبت از اهميت و ارزش بسيار بالاترى برخوردار مى‌باشد و يكى از شيوه‌هاى معرفت و شناخت، پرسشگرى مى‌باشد، زيرا وسيله‌اى براى رسيدن به آگاهى و باور است.

پرسش و مراجعه به عالمان و آگاهان، توصيه الهى و روش پيامبر و معصومان(ع) بوده است. به همين جهت بايد بسترى مناسب و مطمئن در جامعه فراهم شود، تا دوستداران و شیعیان بتوانند سريع و آسان مطالب خود را مطرح و پاسخ‌هاى دقيق، كامل و مستدل دريافت نمايند. اين اثر مؤسسه، توانسته است با يك ساماندهى مناسب و منظم پرسش‌ها را دسته‌بندى و پاسخ‌هاى لازم را در هر مورد ارائه دهد. در اين مجموعه پژوهندگان مهدویت پاسخ‌ها را تا حدامكان كارشناسى نموده و به روايات و مدارک و منابع، مستندسازى نموده‌اند. پاسخ‌ها از روانى و روشن بودن نسبى خوبى برخوردار هستند. از ويژگى‌هاى ديگر پاسخ‌ها اين است كه محققین متعدد جواب‌ها را گفته‌اند و هر پاسخ گوياى زاويه و جهتى خاص است و قلمى متفاوت دارد.

گزارش محتوا

پاسخ و پرسش‌هايى در مفهوم مهدویت، تاثير و بازتاب آن، امام مهدى در آخرالزمان از منظر اديان، شناخت و دلايل اثبات وجود امام مهدى(عج)، غيبت و فوايد غيبت، سفيران خاص امام، نايبان عام و بحث ولايت فقيه، انتظار، وظايف فردى و اجتماعى منتظران، وظايف حكومتى منتظران، آثار انتظار، دعا و شرايط آن براى فرج امام زمان(عج)، اماكن مقدس منسوب به امام عصر(عج)، ملاقات و تشرف به محضر حضرت حجّت و شرايط آن، ظهور، شرايط و نشانه‌هاى ظهور، حكومت امام زمان و سيره ايشان و جهان بعد از امام عصر(عج) و سؤالاتى ديگر از اين قبيل مى‌باشد. در انتها 40 كتاب عمومى و تخصصى درباره آن حضرت و سايتهايى به زبان فارسى، عربى و انگليسى معرفى شده است.

گزارش وضعيت

در پاروقى‌ها آدرس آيات، روايات، اشخاص كه در متن نقل شده، آمده است. فهرست مطالب در آغاز اثر درج شده است.

منابع مقاله

  1. پايگاه اطلاع رسانى سراسرى اسلامى(پارسا)، 1388، امام مهدى(عج) در آينه قلم، قم، مؤسسه اطلاع رسانى مرجع
  2. اثر حاضر

وابسته‌ها

موعود شناسی و پاسخ به شبهات