مهدویت (پیش از ظهور)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
مهدویت (پیش از ظهور)
NUR13507J1.jpg
پدیدآوران کارگر، رحیم (نویسنده)
ناشر دفتر نشر معارف
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1388 ش
چاپ 3
شابک978-964-531-113-9
موضوع

آخر الزمان

محمد بن حسن(عج)، امام دوازدهم، 255ق. -

مهدویت - انتظار

مهدویت - پرسشها و پاسخها
زبان فارسی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏224‎‏/‎‏4‎‏ ‎‏/‎‏ک‎‏2‎‏م‎‏9‎‏ ‎‏1388
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده
مهدويّت(پيش از ظهور) اثر رحيم كارگر مى‌باشد. اثر، مجموعه‌اى از پرسش‌ها و پاسخ‌ها مربوط به انديشه مهدويّت با محوريت دوران پيش از ظهور است.

اثر توسط اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمايندگى مقام معظم رهبرى در دانشگاه‌ها در راستاى ترويج فرهنگ دينى و انديشه مهدويّت تنظيم و منتشر شده است.

ساختار

سؤال و پرسش‌گرى، وسيله‌اى براى رسيدن به آگاهى‌ها و باورها است. از راه‌هايى كه قرآن براى شناخت و معرفت به تمام حق‌جويان و حقيقت‌طلبان نشان مى‌دهد، مراجعه به آگاهان و پرسش از آن‌هاست و اين جايگاه و ارزش سؤال در فرهنگ دينى اسلام را نشان مى‌دهد. البته بايد بسترى سالم و مطمئن براى جامعه و پرسش در جامعه فراهم شود تا مشتاقان و شیعیان خصوصاً دانشجويان به توانند سريع و آسان مطالب خود را مطرح و پاسخ‌هاى متفن، دقيق، كامل و مستدل را دريافت كنند. و اين كار بزرگ توسط نهاد نمايندگى مقام معظم رهبرى در دانشگاه‌ها صورت گرفته است. مؤلف باگردآورى سؤالات و موضوع‌بندى آن‌ها و ارائه پاسخ لازم توانسته اثر را از موفقيت نسبى برخوردار نمايد. روش پاسخ به سؤالات تا حدامكان كارشناسى شده و به روايات و مدارک مستند است و غالباً ً از جوامع روايى شيعه مستندسازى شده است.

گزارش محتوا

اثر به 34 پرسش در موضوع‌هاى:خاستگاه و ضرورت مباحث مهدويّت، مصلح جهانى، مهدويّت نزد شيعه و اهل سنّت، ولادت حضرت مهدى(ع)، امامت در كودكى، فلسفه غيبت امام عصر(عج)، سفيران و جانشينان امام در عصر غيبت، كاركردهاى امام در عصر غيبت، جزيره خضراء، انتظار فرج و وظايف منتظران پاسخ داده است.

گزارش وضعيّت

آنجا كه در متن اثر از روايات بسيارى استفاده شده، به همين جهت منابع و مصادر آن‌ها در پاورقى‌ها ذكر شده است.

فهرست مطالب در آغاز و كليدواژه‌ها و كتاب‌نامه در پايان اثر درج شده‌اند.

منابع مقاله

كتاب حاضر