مواعظ

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
مواعظ
NUR14990J1.jpg
پدیدآوران

جعفری، بهراد (مترجم)

شوشتری، محمدتقی (نويسنده)
ناشر نشر جعفری راد
مکان نشر تهران - ایران
سال نشر 1387 ش
چاپ 1
زبان فارسی
تعداد جلد 2
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏41‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏ش‎‏9‎‏م‎‏3
نورلایب مشاهده

مواعظ اثر شيخ محمدتقى شوشترى (1320-1416ق)، به زبان فارسى است كه مشتمل بر بيان مواعظ و اندرزهاى برگرفته از قرآن و احاديث است.

ساختار

كتاب، مشتمل بر يك مقدمه و متن مى‌باشد. متن كتاب شامل سى مجلس است كه در ماه محرم و صفر سال‌هاى 1350 و 1351ق ذكر شده است.

مؤلف، در بيان مباحث و مطالب از آيات، روايات، حكايات و اشعار عربى و فارسى استفاده نموده است. عنوان مجالس بيان نشده است و آغاز هر مجلس، با ذكر آيه يا آياتى از قرآن يا بيان روايتى از معصومين(ع) مى‌باشد.

مترجم توضيحات و اضافات خود را با پرانتز يا كروشه از ترجمه جدا كرده است.

گزارش محتوا

كتاب، حاوى شرح و توضيح مطالب و مسائل اخلاقى با استفاده از آيات قرآن كريم و روايات شريفه است.

نويسنده در اولين مجلس به بيان صفات مؤمنين پرداخته است. اين صفات با توجه به آيات اول تا يازدهم سوره مؤمنون ذكر شده است.

نشانه‌هايى كه در اين بخش براى مؤمنين توضيح داده مى‌شود عبارت است از: 1. در نماز خاشعند؛ 2. از لغو رويگردان هستند؛ 3. زكات مى‌دهند؛ 4. فروج خود را نگه مى‌دارند؛ 5 و 6. امانت نگهدارند و به عهد خود وفا مى‌كنند؛ 7. از نماز خود محافظت مى‌نمايند.

بعضى از مجالس در صفحات زيادى نقل شده است و برخى مجالس كوتاه و مختصر است. مؤلف در برخى از مجالس پيرامون اهل‌بيت(ع) مطالبى را بيان مى‌نمايد و شرح و توضيح مى‌هد. چنانچه در مجلس بيست‌ويكم در فضيلت زيارت امام رضا(ع) سخن مى‌گويد. در ابتدا بيان مى‌كند كه اگر چه همه ائمه(ع) نور واحد هستند و زيارتشان يكسان مى‌باشد. ولى از روايات متعدد بدست مى‌آيد كه زيارت امام رضا(ع) افضل زيارات است.

آخرين مجلس كتاب پيرامون شرافت اسلام است. در ابتداى اين قسمت سخنى از اميرالمؤمنين در مورد شرافت اسلام بيان مى‌شود و بعد به توضيح مطالب مى‌پردازد: «شرافت نه به حسب و نسب يا عزت و دولت است. اگر طالب شرافتى هيچ شرافتى بالاتر از شرافت اسلام نيست».

در پايان مطالب كتاب توضيحات مختصرى در مورد كتاب از محقق و مترجم (بهراد جعفرى)، همچنين شرح حال مؤلف، تأليفات و كلام بزرگان در مورد مؤلف ذكر شده است.

وضعيت كتاب

فهرست مطالب در پايان كتاب آمده است. محقق توضيحات و منابع را در پاورقى بيان نموده است. مطالب ذكر شده از طرف مؤلف اعم از آيات و روايات و حكايات و اشعار، با مصادر مقابله و در صورت اختلاف در پاورقى ذكر شده است.

منابع مقاله

مقدمه و متن كتاب