موسوعة الإمام الجواد عليه‌السلام

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
موسوعة الإمام الجواد علیه‌السلام
NUR01026J1.jpg
پدیدآوران

موسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر علیه‌السلام. هیأت مؤلفین (نويسنده)

خزعلی، ابوالقاسم (زير نظر)
ناشر مؤسسة ولي العصر علیه‌السلام للدراسات الإسلامية
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1419 ق
چاپ 1
شابک964-90137-4-1
موضوع محمد بن علی(ع)، امام نهم، 195 - 220ق.
زبان عربی
تعداد جلد 2
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏48‎‏ ‎‏/‎‏م‎‏8
نورلایب مشاهده

موسوعة الإمام الجواد عليه‌السلام توسط مؤسسه ولى عصر با نظارت آیت‌الله خزعلى، نگارش یافته است. این مؤسسه، مجموعه‌اى مفصل درباره زندگانى ائمه معصومين را آغاز كرده كه تاكنون زندگى سه امام تدوين و منتشر شده است: موسوعة الامام الجواد عليه‌السلام در 2 جلد، موسوعة الإمام الهادي عليه‌السلام 4 جلدى و موسوعة الإمام العسكري عليه‌السلام 6 جلد.

مؤلفان اين مجموعه‌ها تمامى روايات مربوط به زندگى و آثار هر امام را به طور كامل جمع آورى و ارائه كرده‌اند.

روش تأليف

در اين مجموعه آثار، عناوين بسيار جزئى شده و گاه ذيل يك عنوان تنها يكى دو خبر نقل شده است. البته روايات و اخبار، تجزيه شده و در قسمت مربوطه، فقط آنچه از روايت كه مرتبط با عنوان بوده، آورده شده است.

اين موسوعه‌ها مشتمل بر هيچ گونه تحليل و بررسى نيست و تنها به جمع آورى و نقل اخبار می‌پردازد. شيوه نقل هر خبر بر اساس نام مؤلف منبعى است كه آن را گزارش كرده و پس از نام مؤلف مانند شيخ مفيد، كشى يا مجلسى، سلسله اسناد وى ذكر شده و در پاورقى آدرس كامل آن اثر آمده است.

اين مجموعه‌ها مشتمل بر اخبار تاريخى و زندگى هر امام از آغاز تا رحلت و سپس نقل روايات و همچنين ذكر همه راويان و اصحاب آن بزرگوار است.

بناى مؤلفان موسوعه‌ها بر آن است كه در موارد تكرار و اختلاف روايات، به قديمى ترين منبع مراجعه و متن خبر آن درج شود و بقيه موارد در پاورقى تذكر داده شود.