موسوی، محمدباقر

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
موسوی، محمدباقر
نام موسوی، محمدباقر
نام‌های دیگر حکیم محمدباقرموسوی
نام پدر
متولد
محل تولد
رحلت
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE01443AUTHORCODE

آيت‌الله سيد محمدباقر موسوى همدانى، در سال 1304ش، در همدان به دنيا آمد. پس از اتمام دروس ابتدايى بنا به توصيه پدر خود كه از مدرسان حوزه همدان و از ائمه جماعات آن شهرستان بود، در بازار قنادخانه همدان مشغول به كار شده و شب‌ها در حجره پدر در مدرسه علميه آخوند همدانى زندگى مى‌كرد. در همان زمان با راهنمايى پدر مشغول خواندن كتاب «جامع المقدمات» نيز مى‌شود و پس از اتمام «جامع المقدمات» كار را به‌كلى رها نموده و از سال 1320ش، به‌صورت جدى به بحث و درس مى‌پردازد.

دروس مقدمات را تا «مغنى» و «معالم» در همدان خواند و در سال 1321ش، به همراه يكى از دوستان به زيارت امام رضا(ع) مشرّف شدند. در بازگشت، به قم آمد و براى ادامه تحصيل در قم ماندگار شد. «مطوّل» و «لمعتين» را خدمت مرحوم شهيد مطهرى و «مكاسب» را در خدمت مرحوم حاج آقا روح الله كمالوند خرم‌آبادى گذراند.

بعد از 2 سال تحصيل در قم، در سال 1322ش، براى معالجه برادرش به تهران مى‌رود و در مدت سه سال و نيم اقامت در تهران، از محضر اساتيدى چون شيخ عبدالرزاق قائنى و آيت‌الله محمدتقى آملى بهره‌مند مى‌شود. پس از بازگشت مجدد به قم و آشنايى با علامه طباطبايى، در درس تفسير ايشان شركت مى‌كند. پس از مدتى از طرف علامه، پيشنهاد ترجمه «الميزان» با ده نفر از فضلاى حوزه مطرح مى‌شود. موسوى همدانى، با قبول اين پيشنهاد، پس از 16 سال تلاش و زحمت طاقت‌فرسا موفق به ترجمه كل تفسير «الميزان» مى‌شود.

آثار

از ايشان آثار و تأليفاتى به‌جا مانده است، از آن جمله:؛

  1. كتابى در اصول عقايد به‌صورت رمان؛؛
  2. ترجمه كامل الميزان؛؛
  3. على(ع) در مكتب اهل سنت؛؛

و...

يكى از مهم‌ترين آثار ايشان ترجمه قرآن مجيد است كه به‌صورت افست از ترجمه‌اى كه ايشان بر تفسير «الميزان» داشته، گرفته شده است.

وفات

آيت‌الله سيد محمدباقر همدانى در سال 1379، پس از عمرى تلاش و مجاهدت علمى، در سن 75 سالگى دار فانى را وداع گفت و در جوار حضرت معصومه(س) به خاک سپرده شد.


وابسته‌ها

ترجمه تفسیر المیزان

علی(ع) در کتب اهل تسنن

پیام سوره حمد

المیزان فی تفسیر القرآن (فارسی)

تفسیر المیزان

راه روش ما راه و روش پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله و سلم ما است