موسوی اصفهانی، حسن

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
موسوی اصفهانی، حسن
نام موسوی اصفهانی، حسن
نام‌های دیگر
نام پدر
متولد 1312 ش
محل تولد
رحلت
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE22183AUTHORCODE

سيد حسن موسوى اصفهانى، يكى از فضلاى حوزه علميه قم در 1352ق (1312ش)، در آدريان - از توابع اصفهان - در بيت علم و فضيلت زاده شد. پدرش مرحوم حاج سيد اسماعيل، از خطبا و محدثين اصفهان بود، كه مقدمات و ادبيات عرب را به فرزندش آموخت.

معظم‌له، در 1366ق به فراگيرى سطوح نزد حاج سيد مصطفى مهدوى و شيخ جمال‌الدّين خوانسارى پرداخت و در 1369ق به قم آمد و به تكميل سطوح عاليه پرداخت.

او در سال 1372ق به كربلا مهاجرت كرد و باقى‌مانده سطوح عاليه را نزد حضرات آيات: حاج سيد محمّد شيرازى، شيخ محمّدحسين مازندرانى، شيخ محمّدشاهرودى و سيد اسداللّه بنى‌هاشمى اصفهانى به پايان برد و در سال 1375ق رهسپار نجف اشرف شد و مبانى علمى خويش را نزد حضرات آيات: شيخ كاظم تبريزى، سيد مرتضى خلخالى، سيد احمد اشكورى، ميرزا على فلسفى، شيخ صدرا بادكوبه‌اى، سيد على سيستانى، سيد هاشم حسينى تهرانى و ميرزا مسلم ملكوتى استوار ساخت و پس از آن به درس‌هاى خارج امام خمينى و آيت‌الله خويىحاضر شد و بهره‌هاى فراوان برد. در سال 1391ق، به دنبال اخراج ايرانيان از عراق، به ايران آمد و در زادگاهش ساكن شد و مدرسه علميه باقرالعلوم(ع) را تأسيس كرد و در آنجا به تدريس پرداخت، سپس به قم آمد و به تأليف و تحقيق اشتغال ورزيد.

ايشان در 7 محرم 1428ق (7 بهمن 1385ش)، در 73 سالگى درگذشت و پيكر پاکش پس از تشييع و نماز آيت‌اللّه حاج سيد محمّدباقر موحد ابطحى بر آن، به زادگاهش انتقال داده شد و صبح تاسوعا در مدرسه باقرالعلوم - كه خود بنياد نهاده بود - به خاک سپرده شد.

آثار

1. ثقات الرواة، كه آيت‌اللّه خويى و علامه شيخ آقابزرگ تهرانى بر آن تقريظ نگاشته‌اند؛

2. الإمامة و الولاية؛

3. تقريرات درس فقه و اصول آيت‌اللّه خويى[۱]

پانويس

  1. انصارى قمى، ناصرالدين، ص824 و 825

منابع مقاله

انصارى قمى، ناصرالدين، اختران فضيلت، قم، دليل ما، چاپ اول، 1388ش.


وابسته‌ها

ثقات الرواة: کتاب علمی، رجالی، حدیثی، تاریخی