موسوی بجنوردی، محمد

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
موسوی بجنوردی، محمد
نام موسوی بجنوردی، محمد
نام های دیگر
نام پدر
متولد
محل تولد
رحلت
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE265AUTHORCODE

سيد محمد موسوى بجنوردى فرزند سيد حسن بجنوردى در سال 1322ش در نجف اشرف متولد شد. تحصيلات علوم حوزوى و دينى خود را در ايران و نجف اشرف به انجام رساند. وى به مدت 30 سال از محضر استادان درجه اول حوزه، فقه و اصول و فلسفه آموخت. وى كه دروس جديد و حوزوى را با هم مى‌خواند در 18 سالگى كفايتين را به پايان رساند و در سال 1340ش درس خارج را نزد پدر بزرگوار خود و آیت‌الله سيد محسن حكيم گذراند.

پس از تبعيد امام خمينى(ره) به نجف اشرف در بهار 1344ش يكى از شاگردان هميشگى دروس ايشان در تمام 14 سال اقامتشان و سيد محمد موسوى بجنوردى بود. وى در اين مدت در مسجد جامع نجف اشرف (هندى) رسائل و مكاسب و كفايتين را به زبان عربى براى شيعيان كشورهاى عرب زبان همچون عراق، لبنان، سوريه و مصر تدريس مى‌كردند كه شاگردان ممتازى همچون سيد عباس موسوى و شيخ راغب حرب از شهداى برجسته حزب الله لبنان از شاگران وى به شمار مى‌روند.

رابطه استاد و شاگردى بين امام خمينى(ره) و وى باعث شد كه پس از مراجعت امام از نجف به پاريس وى نيز حضرت امام را همراهى كردند.

پس از پيروزى انقلاب اسلامى به ايران آمدند و در سال 1359ش به دستور امام(ره)، دادگاه عالى قضا را راه‌اندازى كرد. ايشان از سال 1360ش به مدت دو دوره تا سال 1368ش به عضويت شوراى عالى قضايى درآمدند كه تا ارتحال حضرت امام و تغيير در قانون اساسى كه منجر به حذف شوراى عالى قضايى شد ادامه داشت.

همزمان با اين فعاليت‌هاى اجتماعى و امور اجرائى كار تدريس و تحقيق در دانشكده‌هاى حقوق دانشگاه‌هاى شهيد بهشتى، تربيت مدرس، الهيات تهران را دنبال كردند و در سال 1368ش به رتبه دانشيارى و سال 1382ش به رتبه استادى رسيدند. ايشان از سال 1371ش عضو هيئت علمى و رياست گروه الهيات دانشگاه تربيت معلم بودند و همچنين رئيس گروه الهيات و رشته حقوق و علوم سياسى اين دانشگاه مى‌باشند. در ضمن او با دانشگاه‌ها و مراكز خارج از كشور از قبيل دانشكده حقوق دانشگاه محمد الخامس مراكش، دانشگاه سن ژوزف لبنان، و الازهر و عين الشمس نيز همكارى داشته است.

آثار

  1. عقد ضمان
  2. علم اصول
  3. فقه تطبيقى
  4. قواعد فقهيه
  5. مجموعه مقالات فقهى، حقوقى، فلسفى و اجتماعى
  6. مصادر التشريع عند الاماميه و السن.


وابسته‌ها

قواعد فقهیه (موسوی بجنوردی، محمد)

علم أصول (موسوی بجنوردی، محمد)

مصادر التشریع عند الإمامیة و السنة

مقالات اصولی

استصحاب شرح کفایة الأصول

فقه تطبیقی: بخش جزایی

ترجمه مباحث حقوقي تحرير الوسيله حضرت امام خمینی(ره)

مباحث حقوقي تحرير الوسيله روح الله الموسوي الخمینی(س)