موسوی خلخالی، محمدمهدی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
موسوی خلخالی، محمدمهدی
نام موسوی خلخالی، محمدمهدی
نام‌های دیگر
نام پدر سيد فاضل
متولد 1304ش
محل تولد رشت
رحلت
اساتید آيت‌الله حكيم،

آيت‌الله شيخ حسين حلى

آيت‌الله خوئى

برخی آثار مدارک العروة الوثقی فقه الشیعه: مباحث الاجتهاد و التقلید

أحكام الرضاع في فقه الشيعة

کد مؤلف AUTHORCODE00272AUTHORCODE

آيت‌الله حاج سيد محمد مهدى موسوى خلخالى (زادهٔ ۱۳۰۴ ـ رشت)، فقیه، مدرس، مؤلف، مشاور در تدوین قانون اساسی آیت‌الله موسوی خلخالی فرزند سيد فاضل در سال 1304ش مصادف با 1344ق در شهر رشت متولد شدند.

تحصیلات

ايشان پس از گذراندن دوران كودكى، جهت تحصيل در حوزه علميه در سال 1320ش عازم نجف اشرف مى‌شوند و در دروس سطح و سطح عالى (رسائل، مكاسب و كفايه) از محضر اساتيد برجسته‌اى چون حضرات آيات: شيخ مجتبى لنكرانى، ميرزا حسن يزدى، شيخ مرتضى طالقانى و شيخ محمدتقى ايروانى استفاده مى‌كنند.

ايشان سپس در درس خارج فقه و اصول از محضر آيت‌الله حكيم، آيت‌الله شيخ حسين حلى و به خصوص آيت‌الله خوئى (از سال 1325ش تا سال 1339ش) استفاده مى‌كنند و جزء شاگردان برجسته ايشان قرار مى‌گيرند.

آيت‌الله خلخالى همچنين در درس فلسفه آيت‌الله شيخ صدرا بادكوبه‌اى و درس تفسير آيت‌الله خويى شركت می‌كردند و هم بحث آيت‌الله شهيد شيخ مرتضى بروجردى بودند.

تدریس

آيت‌الله خلخالى در ايام حضور خود در نجف اشرف به تدريس سطح و سطوح عاليه (ادبيات، لمعه، معالم، رسائل، مكاسب و كفايه) مشغول مى‌شوند و پس از 18 سال تحصيل و تدريس در آن حوزه، در سال 1339ش عازم ايران مى‌شوند و در شهر تهران اقامت مى‌كنند و به انجام برنامه‌هاى علمى و تبليغى خود مى‌پردازند.

ايشان در تهران سال‌ها به تدريس سطوح عالى (رسائل، مكاسب و كفايه) و درس خارج فقه و اصول جهت طلاب و روحانیون و امامت جماعت مسجد جامع صدريه مى‌پردازند و در اين مدت به تاسيس كتابخانه عمومى و حوزه علميه در تهران اهتمام مى‌ورزند.

آيت‌الله خلخالى پس از رحلت مرحوم آيت‌الله فلسفى در سال 1385ش به درخواست جمعى از فضلا و طلاب عازم و ساكن مشهد مقدس مى‌شوند و به تدريس درس خارج اصول در مدرسه آيت‌الله خوئى مشهد مشغول مى‌شوند.

مشاور در تدوین قانون اساسی

آيت‌الله خلخالى در دوران انقلاب اسلامى همواره از مدافعين نهضت امام خمينى(ره) بوده و از مشاورين در تدوين قانون اساسى جمهورى اسلامى ايران به‌شمار مى‌روند.

آثار

  1. فقه الشيعه (تقريرات خارج فقه آيت‌الله خوئى)
  2. حاكميت در اسلام (در موضوع ولايت فقيه به صورت فارسى و عربى)
  3. شريعت و حكومت، تحريف‌ناپذيرى قرآن
  4. يك دوره حاشيه كفايه در اصول غيرمطبوع.
  5. تقريرات دوره كامل اصول آیت‌الله خويى.
  6. شرح عروة الوثقى كتاب الحج.
  7. رساله‌اى در رضاع و تقيه (تقريرات آیت‌الله خوئى)


وابسته‌ها

مدارک العروة الوثقی فقه الشیعه: مباحث الاجتهاد و التقلید

أحكام الرضاع في فقه الشيعة

مدارک العروة الوثقی فقه الشیعة: کتاب الطهارة

الحاکمیه فی الاسلام

حاکمیت در اسلام یا ولایت فقیه

مدارک العروة الوثقی فقه الشیعة: کتاب الخمس و الأنفال

مدارک العروة الوثقی فقه الشیعة: کتاب الإجارة

مجمع الرسائل

شريعت و حکومت