مونس، حسین

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
مونس، حسین
نام مونس، حسین
نام های دیگر
نام پدر
متولد 1911 م
محل تولد
رحلت 1996 م
اساتید
برخی آثار النزاع و التخاصم فی ما بین بنی أمیة و بنی‌هاشم

سپيده دم اندلس

کد مؤلف AUTHORCODE3973AUTHORCODE

حسين مؤنس در چهارم رمضان 1329ق (28 اگوست1911م) در شهر سوئز مصر متولد شد. او در خانواده‌اى اصيل رشد يافت و پدرش به تعليم و تربيت او همت گماشت. حسين علاقه فراوانى به تحصيل علم داشت. نوزده ساله بود كه وارد دانشكده هنر قاهره شد و در سال 1352ق1934/م از اين دانشكده فارغ التحصيل گرديد. در اين مدت با گروهى از دوستانش انجمنى را با نام «الجنة الجامعيين لنشر العلم» با هدف نشر برخى از ذخائر بشرى تشكيل داد. وى در اين راستا، كتاب «تراث الاسلام» كه درباره تعدادى از مستشرقان بود را منتشر كرد. وى در اين اثر، ترجمه فصل پنجم مربوط به اسپانيا و پرتغال را به عهده داشت. همچنين اولين تأليف تاريخى خود را با نام «شرق اسلامى در عصر مدرن» منتشر نمود كه در آن تاريخ جهان اسلام از قرن هفدهمم تا پيش از جنگ جهانى اول ارائه شده بود.

مؤنس در سال 1355ق1937/م از پايان‌نامه كارشناسى ارشد خود با عنوان «فتح مغرب توسط عرب» دفاع نمود. پس از آن براى تكميل تحصيلات عاليه به فرانسه هجرت كرد و به دانشگاه پاريس ملحق گرديد. او سپس در سال 1356ق1938/م. ديپلم مطالعات خاورميانه و سال بعد، ديپلم مطالعات تاريخى را از مدرسه مطالعات عالى اخذ نمود.

جنگ جهانى دوم سبب شد كه تكميل تحصيلات مؤنس قدرى به تأخير بيفتد. او سپس از فرانسه به سوئيس نقل مكان كرد و در سال 1361ق1943/م موفق به اخذ مدرك دكتراى خود از دانشگاه زوريخ گرديد.

مؤنس با اتمام جنگ جهانى دوم در سال 1364ق/ 1945م، به مصر بازگشت و در بخش تاريخ دانشكده هنر به تدريس مشغول شد و با طى مدارج علمى در سال 1373ق1954/م، به عنوان استاد تاريخ اسلامى تعيين گرديد.

او در طول حياتش مسئوليت‌هاى متعددى را به عهده داشته است كه از آن جمله است: استاد تاريخ اسلامى دانشكده هند قاهره، مديريت در وزارت آموزش و پرورش، مدير كانون مطالعات اسلامى در مادريد، استاد و سپس رئيس بخش تاريخ در دانشگاه كويت، رئيس هيئت تحريريه مجله الهلال.

اين شخصيت بزرگ اگرچه وظايف مختلفى را به عهده داشت و مدت زيادى از زندگیش را در سفر به بلاد مختلف گذراند، اما هيچگاه از تأليف و تصنيف غافل نشد، به‌گونه‌اى كه انسان از اينكه اين تعداد آثار به قلم يك نفر نوشته شده باشد، متعجب مى‌شود.

او در كهنسالى نيز نشاط خود را از دست نداد، اما در اواخر عمر ديگر قادر به حركت نبود و خانه‌نشين گرديد، تا اينكه در 27 شوال 1416 (17 مارس 1996م) رحلت نمود.

آثار

 1. فجر الأندلس (سپيده دم اندلس)
 2. تاريخ المغرب و حضارته من قبل الفتح العربي إلي بداية الإحتلال الفرنسي
 3. معالم تاريخ المغرب و الأندلس
 4. تاريخ الجغرافية و الجغرافيين في الأندلس
 5. رحلة الأندلس
 6. الحضارة
 7. عالم الإسلام
 8. تصحيح رياض النفوس
 9. ترجمة تاريخ الفكر الاندلسي
 10. أطلس تاريخ الإسلام
 11. إبن بطوطة و رحلاته
 12. دراسات في السيرة النبوية
 13. دستور أمة الإسلام.


وابسته‌ها

تاریخ و تمدن مغرب (ترجمه حمیدرضا شیخی)

النزاع و التخاصم فی ما بین بنی أمیة و بنی‌هاشم

سپيده دم اندلس

تاريخ الفکر الأندلسي

الطرق الصوفية و أثرها في نشر الإسلامي

اطلس تاريخ اسلام

أطلس تاريخ الإسلام

الحلة السيراء

تاريخ الدولة العربية من ظهور الإسلام إلي نهاية الدولة الأموية

طبقات الأمم

تراث الإسلام

تاریخ قریش