نتائج الأفكار في نجاسة الكفار

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
‏ نتائج الأفكار في نجاسة الكفار
NUR00464J1.jpg
پدیدآوران

گلپایگانی، محمدرضا (نويسنده)

کریمی جهرمی، علی (محرر)
ناشر دارالقرآن الکریم
مکان نشر ايران - قم
سال نشر 1372ش/1413ق
موضوع کافران، طهارت، اهل کتاب - طهارت
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏ ‏‎‏BP‎‏ ‎‏185‎‏/‎‏2‎‏ ‎‏/‎‏گ‎‏8‎‏ن‎‏2‎‏
کتابخوان مشاهده


نتائج الأفكار في نجاسة الكفار، تقریرات درس خارج فقه آیت‌الله سید محمدرضا موسوی گلپایگانی است که آیت‌الله علی کریمی جهرمی آن را به رشته تحریر درآورده و استدلال‌های فقهی ایشان را در زمینه اثبات نجاست کفار و فروع فقهی مترتب بر آن، تشریح کرده است.

ساختار

کتاب با مقدمه کوتاهی از نویسنده آغاز و مطالب بدون تبویب و فصل‌بندی خاصی ارائه گردیده است.

گزارش محتوا

در مقدمه، به موضوع اصلی مورد بحث در کتاب، اشاره و با استفاده از آیات، توضیحات مختصری پیرامون آن، ارائه شده است[۱].

نویسنده ضمن بیان مفهوم نجاست در فقه امامیه، به آیه پنج سوره مبارکه توبه مبنی بر نجس بودن کفار و مشرکین و عدم جواز دخول آنان به مسجدالحرام و آیات مشابه این آیه که تکلیف کفار را از لحاظ نجاست مشخص کرده است، اشاره کرده و نحوه استدلال به این آیه و آیات دیگر در موضوع مورد نظر را ارائه کرده است. در همین راستا وی به آیات رجس و طعام اشاره و نجاست کفار و موارد استثنای آن را از این آیات استفاده کرده است[۲].

در ادامه وی به روایات مربوط به نجاست کفار اشاره کرده و اجماع علمای مسلمان اعم از شیعه و اهل‌سنت را در این‌باره قائل شده است. وی ادله قائلین به طهارت اهل کتاب را نیز منعکس و نحوه استدلال و برخی از مناقشات صورت‌گرفته در این زمینه را نیز مطرح کرده است. در همین رابطه، وی به نجاست طعام کفار و موارد استثنای آن اشاره و اختلاف نظر علمای شیعه و اهل‌سنت را در این زمینه بازگو و دیدگاه حضرت آیت‌الله گلپایگانی را در این رابطه تشریح کرده است[۳].

در بخش دیگری از کتاب، به اثبات نجاست اولاد کفار و روایات دلالت‌کننده در این زمینه پرداخته و با استفاده از استصحاب و مسئله تبعیت فرزند از والدین، نجاست آنان را نیز اثبات کرده است. در قسمت بعدی کتاب، نگارنده به احکام لقطه کفار اشاره و حکم اجزای زنده و مرده از بدن آنها را از لحاظ فقهی بررسی کرده است[۴].

وی در ادامه، معیار کفر افراد را تبیین کرده و انکار ضروریات دین و معیارهای ارتداد را شرح داده و داخل کردن غلات، خوارج، نواصب، منافقین، قائلین به جبر و تفویض (مجبره و مفوضه) و مخالفین شیعه از اهل‌سنت و وهابی‌ها را به کفار، از لحاظ ادله روایی و سایر قواعد فقهی بررسی کرده و دیدگاه‌های حضرت آیت‌الله گلپایگانی را در این زمینه شرح داده است[۵].

وضعیت کتاب

فهرست مطالب در انتهای کتاب آمده و در پاورقی‌ها، علاوه بر ذکر منابع[۶]، توضیحات مقرر پیرامون برخی از مطالب و مباحث، آورده شده است[۷].

پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص3-‌5
  2. ر.ک: بی‌نام
  3. ر.ک: همان
  4. ر.ک: همان
  5. ر.ک: همان
  6. مثلا ر.ک: پاورقی، ص15
  7. مثلا ر.ک: همان، ص13

منابع مقاله

  1. مقدمه و متن کتاب.
  2. بی‌نام، برگرفته از سایت «خبرگزاری رسا»، دوشنبه 24 تیرماه 1398، به آدرس اینترنتی:

http://rasanews.ir/fa/news/146249/%D9%86%D8%AA%D8%A7%D8%A6%D8%AC-%D8%A7%D9%84%D8%A7%D9%81%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D9%81%DB%8C-%D9%86%D8%AC%D8%A7%D8%B3%D8%A9-%D8%A7%D9%84%DA%A9%D9%81%D8%A7%D8%B1


وابسته‌ها