نجم‌آبادی، ابوالفضل

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
نجم‌آبادی، ابوالفضل
نام نجم‌آبادی، ابوالفضل
نام‌های دیگر
نام پدر
متولد 1278 ش
محل تولد
رحلت 1344 ش یا 1384 ق
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE00652AUTHORCODE

ميرزا ابوالفضل نجم آبادى فرزند محمدتقى، فقيه دانا و مجتهد توانا و مدرس فقه مكتب اهل‌البيت(ع) در سال 1317ق در يك خانواده مذهبى تولد يافت. وى پس از آموختن و انجام مقدمات علوم عربى از صرف و نحو و غيره در مدرسه مرحوم حاج شيخ هادى، شروع به خواندن سطح نموده، منقول را خدمت والد و نيز مرحوم حاج شيخ مسيح طالقانى (از بزرگان مدرسين تهران و مدرسه مروى) آموخت. وى در سال 1342ق در سوگ پدر مى‌نشيند و پس از آن سفرى به بلاد عربى از جمله سوريه، لبنان و مصر نموده كه در آن سفرها مجاورات علمى با اهل تسنن داشته است.

سپس عازم نجف اشرف شده و در آنجا به ادامه تحصيل مى‌پردازد. وى در آنجا ترجمه كتاب گران‌سنگ «المراجعات» مرحوم سيد شريف‌الدين عاملى را شروع مى‌كند. ايشان در مدت اقامت در حوزه علميه نجف اشرف با شركت در دروس فقه و اصول اساتيد بزرگوارى چون آیت‌الله حاج ميرزا حسن نائينى و ضياءالدين عراقى بيش‌تر درسهاى فقه و اصول آنان را از عبادات تا سياسات به رشته تحرير در مى‌آورد و مرحوم نائينى در اجازه مفصلى از وى اظهار رضايت مى‌نمايد.

وى پس از كسب درجه اجتهاد از مرحوم آیت‌الله آقا سيدابوالحسن اصفهانى به ايران مراجعت مى‌نمايد؛ مدتى در شهر قم سكنى گزيده و در درس و بحث مرحوم آيت‌الله حاج شيخ عبدالكريم حائرى حاضر و با علماى زمان بيشتر آشنا گرديد. در هيمن زمان بود كه با حضرت امام(ره) دوست شده و اين دوستى تا پايان عمر وى ادامه داشت.

در سال 1327ق كه مدرسه عالى سپهسالار پس از مدتى ركود به صورت اصلى خود در آمده و آغوش خود را براى تربيت طلاب باز كرده بود ايشان به موجب وقفنامه آن مدرسه و هم‌چنين به اشارت حضرت آیت‌الله بروجردى تدريس فقه و اصول به‌ويژه مكاسب و رسائل شيخ عظم انصارى و شرح منظومه حكيم سبزوارى را در آن مدرسه آغاز مى‌كنند.

آيت حاج ميرزا ابوالفضل نجم آبادى به علت ابتلا به سرطان در شب جمعه 24 ماه شعبان 1385ق به رحمت ايزدى پيوست و كالبد ايشان در مسجد بالاسر حضرت فاطمه معصومه(س) و در پايين پاى آیت‌الله حاج شيخ كريم حائرى در قم به خاک سپرده شد.

آثار

1- الاصول

2- الرسائل الفقهيه

3- المراجعات

4- حاشيه المكاسب

5- كتاب القضاء

6- كشكول ويژگى

7- مجموعه مقالات فارسى


وابسته‌ها