نجم‌آبادی، محمود

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
نجم‌آبادی، محمود
نام نجم‌آبادی، محمود
نام‌های دیگر
نام پدر میرزا مرتضی
متولد ۱۲۸۲ش
محل تولد تهران
رحلت 1379ش
اساتید
برخی آثار رساله جودیه

ترجمه کتاب الجدری و الحصبه (آبله و سرخک)

خفّی علائی (خفّ علائی یا الخفیة العلائیة)

عیون الأنباء في طبقات الأطباء

کد مؤلف AUTHORCODE10172AUTHORCODE

محمود نجم‌آبادى (۱۲۸۲ – ۱۳۷۹ش)، نویسنده، پزشک، راوی تاریخ طب، مترجم، استاد دانشگاه، روزنامه نگار، نگارش دهها کتاب، و رساله و صدها مقاله تحقیقی

ولادت

محمود نجم‌آبادی فرزند میرزا مرتضی در سال 1282ش، در محله شيخ هادى تهران پا به عرصه وجود گذاشت. خاندان وى عموماًاهل علم و فضيلت بودند. جد بزرگوارشان آيت‌الله شيخ هادى نجم‌آبادى از اجله عالمان دوره ناصرى و بيت معظم‌له مأمن و ملجأ براى عموم بوده است.

تحصیلات

نجم‌آبادى، تحصيلات اوليه خود را در مدرسه‌اى قديمى به نام شركت گلستان واقع در بيمارستان وزيرى و دوره متوسطه را در دبيرستان دارالفنون و دارالمعلمين تهران به پايان رساند و پس از طى تحصيلات پزشکى در دانشگاه تهران و اخذ مدرک دكتراى پزشکى به دريافت دكتراى داروسازى از دانشگاه پاريس نايل آمد. مضاف بر آن، وى داراى مدارک متعدد در شعب مختلف علم پزشکى از دانشگاه پاريس نيز مى‌باشد.

ايشان در طول سال‌ها فعاليت علمى و تحقيقاتى و 30 سال تدريس در دانشگاه تهران، تصدى مشاغل مختلف و عضويت در مجامع گوناگون علمى را به عهده داشته است، از جمله: عضويت در مؤسسه پاستور و دفع آفات حيوانى؛ رياست بخش تحقيقات تاريخى دانشكده بهداشت و انستيتو تحقيقات بهداشتى دانشگاه تهران؛ نزديك به چهل سال عضويت در انجمن بين‌المللى تاريخ طب؛ عضويت در انجمن تاريخ طب آمريكا و ايتاليا؛ نماينده ايران در كنگره بهداشتى مصر؛ عضويت در فرهنگستان علوم پزشکى جمهورى اسلامى ايران و...

وى ضمن سال‌ها خدمت به علم و دانش پزشکى، موفق به اخذ نشان‌ها و مدال‌هاى متعددى نيز شده‌اند، از جمله اخذ نشان شواليه از كشور فرانسه.

آثار

  1. بررسى زندگى و آثار زكرياى رازى؛
  2. تهيه مقالات متعدد پزشکى مندرج در مجله جهان پزشکى؛
  3. تأليف كتاب تاريخ طب در ايران؛
  4. و...

منابع مقاله

ر.ک: مجله نامه فرهنگ، بهار 1374، شماره 17، صفحه 184، واقع در پايگاه نورمگز.

وابسته‌ها

رساله جودیه

ترجمه کتاب الجدری و الحصبه (آبله و سرخک)

خفّی علائی (خفّ علائی یا الخفیة العلائیة)

عیون الأنباء في طبقات الأطباء

تاريخ طب در ايران (نجم آبادی)