نرم‌افزار دانشنامه تفسیر صافی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
دانشنامه تفسیر صافی
NURDaneshname Tafsir SafiJ1.jpg
شناسنامه
مخاطب نرم افزار پژوهشگران حوزه علوم اسلامی، اعم از اساتید و طلاب حوزه‌های علمیه و دانشجویان رشته‌های تفسیر و علوم قرآن
تولید کننده مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی
سال تولید 1399
کشور تولید کننده ایران
زبان واسط کاربری فارسی، عربی، انگلیسی
زبان منابع عربی
تعداد کتابهای نرم افزار 5 جلد
سیستم عامل مورد نیاز ویندوز
وبگاه رسمی پایگاه نورسافت
وبگاه خرید نرم افزار پایگاه نورشاپ
اجرای آنلاین نرم افزار پیشخوان برخط نرم‌افزارهای نور


نرم‌افزار دانشنامه تفسیر صافی دربردارنده متن کتاب 5 جلدی تفسیر صافی، اثر حکیم، محدث و مفسر، محمد بن شاه‌مرتضی فیض کاشانی، ملقب به ملا محسن فیض کاشانی، طبقه‌بندی مطالب کتاب تفسیر صافی به صورت درختواره‌ای در سه شاخه اصلی: اعلام، علوم قرآن و نمایه‌ها ...


تعریف برنامه

دانشنامه تفسیر صافی، دانشنامه‌ای دیجیتالی است که با ساختار درختواره‌ای عرضه می‌شود و زمینه دسترسی به متن تفسیر صافی با دسته‌بندی‌های موضوعی گوناگون و امکان جستجوی ساده و پیشرفته را فراهم خواهد ساخت.

اهداف و ضرورت

تفسیر صافی به‌عنوان یکی از منابع مهم تفسیری شیعه، جایگاهی ویژه در پژوهش‌های اسلامی دارد و استفاده از فناوری دیجیتال برای دسترسی آسان و کاربردی به مطالب و مباحث آن، ضروری به نظر می‌رسد. نرم‌افزار دانشنامه تفسیر صافی، با دسته‌بندی‌های مختلف و امکان جستجوی ساده و پیشرفته، امکان دسترسی ساده و آسان به این منبع تفسیری را برای پژوهشگران فراهم می‌سازد.

مخاطبان برنامه

پژوهشگران حوزه علوم اسلامی، اعم از اساتید و طلاب حوزه‌های علمیه و دانشجویان رشته‌های تفسیر و علوم قرآن، از مخاطبان این برنامه می‌باشند.

ساختار برنامه

ساختار برنامه، شامل: کتابخانه، مشابه‌یابی، درختواره، آیات در کتب، قرآن کریم، پژوه‌نگار، لغت‌نامه و کتاب‌شناسی است.

کتابخانه

در کتابخانه متن کامل تفسیر صافی با قابلیت‌های پژوهشی و دسته‌بندی‌های موضوعی ارائه می‌شود. ازآنجاکه ترجمه آن فاقد مجوز استفاده است، از ارائه آن در اینجا معذوریم. متن کامل تفسیر صافی بر اساس نسخه پنج جلدی معروف اعلمی با مقدمه و تصحیح حسین اعلمی استفاده شده است.

ویژگی‌های برنامه

مشابه‌یاب

بخش مشابه‌یاب از دیگر ویژگی‌های این برنامه است. مشابه‌یاب که از قابلیت‌های فنی پژوهشی مرکز نور است به کاربر کمک می‌کند تا با استفاده از آن، میان احادیث و نیز متون تکراری و مشابه مقایسه کند. با این قابلیت کلیه متون و احادیث مربوط به یک موضوع را سریع و آسان می‌توان شناسایی کرد. امکان درجه‌بندی میزان تشابه، تا نود درصد در اختیار کاربر قرار گرفته است. دامنه محتوایی متن مشابه در سه بخش متن، مقدمه و پاورقی قابل انتخاب است.

شیوه پژوهشی

مهم‌ترین ویژگی نرم‌افزارهای دانشنامه‌ای با فرمت تخصصی، تقطیع متن و دسته‌بندی مطالب آن بر اساس موضوع‌های تخصصی است. در دانشنامه تخصصی تفسیر صافی، متن این تفسیر شریف بر اساس 31 موضوع در سه گروه کلی دسته‌بندی و تفکیک می‌شود. در این نرم‌افزار، کاربران به 31 موضوع تخصصی در 3 گروه کلی به محتوای تفسیر صافی دسترسی خواهند داشت. سه گروه عبارت است از: اعلام، نمایه‌ها و علوم قرآن.


«کلیه حقوق مادى و معنوى این نرم‎افزار، متعلق به مرکز تحقیقات کامپیوترى علوم اسلامى مى‏‎باشد».