نزهة النظر في شرح نخبة الفكر في مصطلح أهل الأثر

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
نزهة النظر في شرح نخبة الفكر في مصطلح أهل الأثر
NUR22062J1.jpg
پدیدآوران

ابن حجر عسقلانی، احمد بن علی (نویسنده)

فضيلي، عبدالکريم (محقق)
ناشر المکتبة العصرية
مکان نشر لبنان - بيروت
سال نشر 1430ق. = 2009م
چاپ 1
شابک9953-428-34-4
موضوع

ابن حجر عسقلانی، احمد بن علی، 773 - 852ق. نخبه الفکر في مصطلح اهل الاثر - نقد و تفسير

حديث - علم الروايه
حديث - علم الدرايه
زبان عربي
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏‎‏/‎‏الف‎‏2‎‏ ‎‏ن‎‏30‎‏22 / 108 BP
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


نزهة النظر في شرح نخبة الفكر في مصطلح أهل الأثر، اثر احمد بن علی بن محمد بن حجر عسقلانی (متوفی 852ق)، کتابی است در علم مصطلح الحدیث که در آن، به ذکر انواع، شروط و اقسام حدیث از جمله صحیح، حسن، ضعیف و... و نیز ذکر اموری در اقسام روات و اسامی و صفات آنها، پرداخته شده است. این کتاب، در واقع، شرحی است بر کتاب دیگر ابن حجر، تحت عنوان «نخبة الفكر في مصطلح أهل الأثر».

«نخبة الفکر فی مصطلح أهل الأثر» نیز خلاصه‌ای است از آنچه علمای پیش از مؤلف درباره اصطلاحات علم حدیث نگاشته‌اند و دربردارنده تمام اصطلاحات علم حدیث به‌صورت مختصر و موجز است.

انگیزه نگارش

ابن حجر در مقدمه کتاب «نخبة الفكر» ذکر کرده است که برخی از برادران از او خواستند آنچه را که از نوشته‌های پيشينيان مهم است، برای آنان خلاصه کند؛ بنابراین وی آن مطالب را در اوراقی لطیف خلاصه نمود و نام آن را «نخبة الفكر في مصطلح أهل الأثر» نهاد؛ البته با ترتیب و روشی ابتکاری همراه با ضمیمه برخی از فوائد. در مرحله دوم از او خواسته شد که شرحی بر آن بنگارد؛ شرحی که پرده از رموز آن بردارد و گنجینه‌های آن را بگشاید و نهانی‌های آن را آشکار گرداند و او این خواسته را اجابت نمود[۱].

روش شرح

روش شرح کتاب، به‌صورت مزجی است.

محقق (عبدالکریم فضیلی) متن را تصحیح نموده و شرح و متن را با قرار دادن متن بین پرانتز و انتخاب فونت درشت‌تر برای آن از یکدیگر متمایز کرده و علاوه بر این عناوین اصلی و فرعی برای آن برگزیده و آنها را میان کروشه نهاده است. وی در مقدمه شرح حال مختصری از ابن حجر را ارائه نموده است[۲].

پس از مقدمه، متن کامل کتاب «نخبة الفكر في مصطلح أهل الأثر» آمده[۳] و سپس، شرح آن آورده شده است[۴].

فهرست مطالب، در انتهای کتاب آمده و در پاورقی‌ها که توسط محقق، بسیار جامع و کامل نوشته شده، علاوه بر ذکر منابع[۵] و ارائه شرح حال مختصری برای اعلام مذکور در متن[۶]، به توضیح و تشریح برخی از واژگان و مطالب، پرداخته شده است[۷].

پانویس

  1. ر.ک: متن کتاب، ص20
  2. ر.ک: مقدمه محقق، ص5-‌9
  3. ر.ک: متن کتاب، ص10-‌16
  4. ر.ک: همان، ص17-‌132
  5. ر.ک: پاورقی، ص57
  6. ر.ک: همان، ص53
  7. ر.ک: همان، ص59

منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب.

وابسته‌ها