نظام خانواده در اسلام

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
نظام خانواده در اسلام
NUR05856J1.jpg
پدیدآوران انصاریان، حسین (نویسنده)
ناشر ام ابيها
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1388 ش
چاپ 28
شابک964-91527-0-9
موضوع

اسلام و خانواده

زناشویی (اسلام)
زبان فارسی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏RP‎‏ ‎‏230‎‏/‎‏17‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏83‎‏ ‎‏ن‎‏6*
نورلایب مشاهده

نظام خانواده در اسلام متن سخنرانى‌هاى استاد شيخ حسين انصاريان در ماه محرم، صفر و رمضان سال 1363ش در موضوع اخلاق مى‌باشد كه توسط موسسه فرهنگى انتشارات ام ابيها مورد تحقيق قرار گرفته و به زبان فارسى، منتشر شده است.

ساختار

كتاب با دو مقدمه از علامه محمدتقى جعفرى و آقاى انصاريان در اشاره به ارزش و اهميت كتاب و سير تدوين آن، آغاز شده است.

نگارنده با توجه به تعاليم دين اسلام و با استناد به آيات قرآن و احاديث، مباحثى را در خصوص ساختار خانواده، اخلاق، تربيت و نقش و اهميت خانواده، در طى سى بخش، مطرح ساخته است.

وى با استفاده از آيات و روايات، به تبيين مسائل مربوط به ازدواج و خانواده پرداخته و در هر بخش، مسائله‌اى از مسائل خانواده را مورد بررسى قرار داده است.

گزارش محتوا

اولين بخش، در مورد آئين ازدواج در نظام هستى بوده و نویسنده در آن، به زوجيت در جمادات، گياهان و جانوران پرداخته و با استفاده از آيات قرآن، اين امر را به راحتى اثبات نموده و مطالبى را در اين زمينه، بيان كرده است.

در اين بخش، در مورد زوجيت انسان، ازدواج آسان و اهميت ازدواج از منظر معصومين(ع)، احاديث اخلاقى فراوانى ذكر شده است از جمله، روايتى از نبى اكرم(ص) كه مى‌فرمايند: «در چهار موقع، عنايت و رحمت حق متوجه انسان مى‌شود: به وقت باريدن باران، به هنگام نظر كردن فرزند به صورت پدر از باب مهر و محبت، در آن زمان كه در خانه كعبه باز مى‌شود و آن وقت كه عقد و پيمان ازدواج بسته شده و دو نفر با يكديگر جهت زندگى جديد، وارد عرصه نكاح مى‌شوند.»

دومين بخش، در مورد تقواى الهى در خانواده و جامعه بوده و نویسنده در آن، مطالبى از قبيل حقيقت تقوا را بيان و توضيحاتى در مورد آن داده است.

در ادامه، به موضوع تقوا و مراتب با ارزش آن اشاره شده است. نویسنده در اين قسمت، به روايتى از امام صادق(ع) استناد كرده كه در آن، تقوا به سه مرحله تقسيم شده است: تقواى خاص الخاص، تقواى خاص و تقواى عام. نسبت به هر يك از اين سه قسم، توضيحاتى ارائه شده است.

در بخش‌هاى بعدى، به موضوعاتى همچون دعوت همديگر به تقواى الهى، نشانه‌هاى اهل تقوا و زن و شوهر با تقوا، پرداخته شده است.

بخش سوم، در مورد اهداف والاى ازدواج در اسلام بوده و در آن، پيرامون خانه پاک كه حاصل ازدواج است، توضيحاتى ارائه شده و بدترين مردم، كسانى دانسته شده‌اند كه ازدواج نكرده‌اند.

از ديگر مطالب اين بخش مى‌توان به موارد ذيل اشاره كرد: ازدواج باعث شكوفايى استعداد مى‌شود، كوشش براى خانه و خانواده عبادت است، در امر ازدواج بايد ولاترين هدف كه همان اطاعت از دستور حق و پيروى از روش انبياء و تامين سعادت زوجين است، رعايت شود. در پايان اين بخش نيز نگاهى به نظام خانواده در مغرب زمين انداخته شده است.

عنوان ساير سخنرانى‌ها، عبارتند از:

موقعيت زن در تاريخ بشر و اسلام (پاسخ به افكار انحرافى نسبت به زن)، استقلال مرد و زن در اسلام، مقام زن در منطق وحى، مشكلات و موانع ازدواج، شرايط الهى و اسلامى ازدواج (هم‌شأن بودن)، راه انتخاب همسر (شرائط اسلامى و انسانى در انتخاب همسر)، برنامه‌هاى اصيل اسلام در مسأله ازدواج، بهداشت در نظام خانواده (ارزش نظافت و بهداشت در اسلام)، اخلاق اسلامى، حجاب و پاکدامنى زن، مسؤوليت عظيم سرپرستى خانواده، حقوق زن و شوهر در اسلام، نقش پدر و مادر در تربيت فرزند، حقوق والدين و فرزندان، طلاق و ارث.

وضعيت كتاب

اين اثر بر پايه منبر و سخنرانى‌هاى استاد انصاريان بوده و گردآورنده سعى زيادى داشته تا علاوه بر حفظ سبک و شيوه سخنران در تبيين معارف اهل‌بيت(ع)، شرايط كتابت نيز رعايت شود، شرايطى همچون: عنوان‌بندى مناسب، تفكيك مطالب و موضوعات، ذكر نام مستقل براى هر بحث و استخراج مصادر آيات و روايات.

پاورقى‌ها حاوى مصادر آيات، روايات و توضيحاتى نافع پيرامون مطالب مى‌باشد.

فهرست محتويات در ابتدا و فهرست آيات، روايات، اشعار، اعلام، مكان‌ها و اسمامى كتب مذكور در متن، در انتهاى كتاب آمده است.

منابع مقاله

  1. مقدمه و متن كتاب
  2. حبيبى، سلمان، 1389، «كتاب‌شناسى آثار استاد حسين انصاريان»، قم، دار العرفان

وابسته‌ها

الأسرة و نظامها فی الإسلام