نظرة في كتاب السنة و الشيعة لمحمد رشیدرضا

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
نظرة في کتاب السنة و الشیعة لمحمد رشید رضا
NUR03731J1.jpg
پدیدآوران

کنانی، احمد (گردآورنده) محمد رشید رضا (نویسنده)

امینی، عبدالحسین (نویسنده)
عنوان‌های دیگر

السنه و الشیعه

الغدیر. برگزیده
ناشر [بی نا]
مکان نشر [بی جا] - [بی جا]
چاپ 1
موضوع

محمد رشید رضا، 1865 - 1935م. السنه و الشیعه - نقد و تفسیر

شیعه - دفاعیه‌ها و ردیه‌ها
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏228‎‏/‎‏4‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏8‎‏ن‎‏6*
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


نظرة في كتاب السنة و الشيعة اثر علامه شيخ عبدالحسين اميني متوفای سال1390ق تأليف قرن 14 هجری به زبان عربی می‌باشد كه با تحقيق و آماده‌سازی احمد كناني و با انگيزه پاسخ به شبهات طرح شده از سوي محمد رشید رضا صاحب مجله المنار عليه سيد محسن امين در موضوعات مختلف به چاپ رسيده است. مطالبی كه در حقيقت فهرستی از مطالبی است كه قبل از او نيز بارها از سوي برخی ديگر از مخالفان مذهب شيعه طرح گرديده و هر كدام در جای خود پاسخ داده شده است

ساختار

كتابچه «نظرة في كتاب السنة والشيعة» با فهرست محتويات كتاب، اشاره‌ای به كتاب ارزشمند الغدير، مقدمه محقق و مقدمه مؤلف آغاز گرديده و سپس در چند عنوان اصلی و فرعی و بدون فصل و يا بخش بندی و ارائه ليستي از كتاب‌های تألیف و چاپ شده در ردّ بهايت و وهابيت و فهرستی از منابع تحقيق به پايان رسيده است.

گزارش محتوا

علامه اميني از ميان شبهات و مطالب متعددي كه در كتاب السنة والشيعه مطرح گرديده است به صورت گذرا پاسخ‌های اجمالي داده و عبور كرده اما در موضوع اتهام شيعه به بغض نسبت به اهل‌بيت توقف نموده و به تفصيل بيشتري به پاسخ پرداخته است.

برخی از اتهاماتي كه در كتاب محمد رشید رضا مطرح گرديده و علامه اميني به ترتيب به آنها پاسخ داده است بدين شرح است:

  1. اتهام به بنيان‌گذاری مذهب شيعه توسط عبدالله بن سبأ.
  2. ادعا مبني بر علت بدبختي سرزمين عراق شيعه بودن آنها است.
  3. اتهام به شیعیان نسبت به بغض و كينه به برخی از اهل‌بيت؛ و تشبيه شیعیان به يهود چرا كه برخی از قرآن را قبول و برخی ديگر از آن را قبول ندارند؛ از اين‌رو گفته است: شیعیان نيز نسبت به برخی از اهل‌بيت محبت داشته و نسبت به برخی ديگر همچون زيد بن علي و فرزندش يحيي، حسن مثنّا و فرزندش محمد ملقب به نفس زكيه؛ ابراهيم و جعفر دو فرزندان [امام] موسي كاظم و... بغض و كينه میورزند.
  4. اتهام به اين كه شیعیان كتب اربعه را اصح كتب خود دانسته و عمل به آن را واجب میدانند.
  5. اتهام به تعبدشيعه به نوشته‌های صادر شده از ناحيه مهدي منتظر كه هيچ عاقلي شك در دروغ و افتراء بستن به خدا ندارد.
  6. اتهام به كذب بودن اعتقاد شيعه مبني بر اعتقاد به مرتد شدن اكثريت صحابه پيامبر اكرم مگر عده‌ای كمي از آنها، اعتقاد به رسيدن وحي و الهام به اهل‌بيت؛ در اختيار بودن زمان موت اهل‌بيت به دست خودشان؛ اتهام به اعتقاد شيعه به تحريف قرآن؛ اعتقاد به توانايي حاضر شدن مهدي منتظر در مجلسي كه به خاطر او برگزار می‌شود و انكار بسیاری از ضروريات دين.
  7. زير سؤال بردن ازدواج موقت.

و با پاسخ‌هایی كه علامه اميني در هر بخش به طور جداگانه ارائه نموده است كتاب به پايان رسيده است.

نسخه شناسی

نسخه حاضر بدون هرگونه مشخصات و شناسنامه‌ای كه بتواند گويای مشخصات چاپ باشد در سلسله مباحثی با عنوان «من فيض الغدير» در قطع جيبي و در 65 صفحه به همراه پاورقیهایی كه از سوي محقق كتاب به ذكر آدرس‌ها پرداخته به چاپ رسيده است.

منابع مقاله

برگرفته از متن و مقدمه‌ى كتاب می‌باشد.