نظرة في كتاب الوشيعة لموسی جارالله

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
نظرة في کتاب الوشیعة لموسی جارالله
NUR03729J1.jpg
پدیدآوران

کنانی، احمد (گردآورنده)

جارالله، موسی (نويسنده)

امینی، عبدالحسین (نويسنده)
عنوان‌های دیگر الوشیعه فی نقد عقائد الشیعه. شرح
ناشر [بی نا]
مکان نشر [بی جا] - [بی جا]
چاپ 1
موضوع

جار الله، موسی، 1878 - 1949م. الوشیعه فی نقد عقائد الشیعه - نقد و تفسیر

شیعه - دفاعیه‎ها و ردیه‎ها
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏212‎‏ ‎‏/‎‏ج‎‏2‎‏ ‎‏و‎‏5082
نورلایب مشاهده

نظرة في كتاب الوشيعة لموسی جارالله اثر علامه شيخ عبدالحسين اميني متوفاي سال 1390ق تأليف قرن 14 هجری به زبان عربی و با موضوع دفع شبهه از عقايد شيعه تدوين شده است.

انگيزه تأليف

پاسخ به شبهات طرح شده در كتاب «الوشيعة في الرد علي عقيدة الشيعة» می‌باشد.

كتاب حاضر در حقيقت پاسخي از سوي علّامه اميني به شبهات موسی جارالله در دو موضوع عصمت امت در تعيين خلافت بعد از رسول خدا(ص) و نيز موضوع ازدواج موقت می‌باشد.

مؤلف در مقدمه كتاب انگيزه خود را چنين بيان می‌كند: هرگز حاضر نبودم تا وقت خويش را در پاسخ به كتابی صرف كنم كه نه كسي نامي از آن شنيده و نه مطالب آن به گوش كسي خورده است؛ چرا كه افتضاحاتي در اين كتاب مطرح گرديده است كه آن را از ارزش علمي و پاسخ‌گويي به آن خارج ساخته است؛ اما چاپ و انتشار اين كتاب در تيراژ بالا و پخش آن در جوامع اسلامی مرا بر آن داشت تا قدر و اندازه نويسنده كتاب را و صفحاتي را كه سياه نموده مشخص نمايم. كتابی كه هر صفحه‌اي از آن لكه ننگ و عاري براي امت اسلام به طور عموم و قوم و گروه خويش به طور خصوص می‌باشد.

ساختار

كتابچه "نظرة في كتاب الوشيعة" با فهرست محتويات، اشاره‌اي به كتاب الغدير، مقدمه محقق، مقدمه مؤلف، و در دو بخش از مطالب و محتويات كتاب و فهرستي از منابع تحقيق به پايان رسيده است.

گزارش محتوا

مؤلف از ميان شبهات و مطالب متعددي كه در كتاب الوشيعه مطرح گرديده است فقط دو موضوع فوق را شايسته پاسخ دانسته و مطالب تندي همچون تشبيه شيعه به يهود كه ابن تيميه نيز آنها را در كتاب‌هاي خود مطرح ساخته را به كتاب‌هاي ديگر از جمله كتاب شيخ مهدي حجّار نجفي و يا فرصت‌هاي ديگر ارجاع داده است.

كتاب حاضر با مقدمه‌اي كوتاه در اشاره به كتاب ارزشمند الغدير علامه اميني و مقدمه‌اي از سوي محقق كتاب آقاي احمد كناني آغاز شده و آنگاه با مقدمه مؤلف يعني مرحوم علامه اميني متن اصلي كتاب شروع گرديده است.

به اعتقاد علامه اميني نويسنده كتاب «الوشيعه» قرآن و سنت پيامبر اكرم(ص) را ناديده گرفته و پشت سر گذارده و با ديد و بينشي كوتاه و قاصر و عقلي بيمار و سقيم در مسند حكم نشسته و خود حكم صادر كرده و تنبيه و ملامت و سرزنش كرده و سپس حكم را به اجرا گذارده و مطالب طرح شده در اين كتاب را تفسيري جديد از قرآن كه در هيچ كتاب تفسيري نيامده و هيچ روايتي آن را تاييد نكرده و براي اثبات مطالب آن نياز به بعثت پيامبر و دين و مذهب و روايات و حديثي جديد است.

مؤلف پاسخ خود را در كتابچه حاضر بر اساس ترتيبي كه در كتاب الوشيعه آمده ارائه نموده است بدين شكل:

بخش اول: در پاسخ به نظريه عصمت امت اسلام - البته به گمان نويسنده «الوشيعه» - در كليات و جزئيات دين اسلام و بي‌نياز گرديدن امت از وجود معصومي ديگر بعد از رسول خدا صلي الله عليه وآله.

بخش دوم: در پاسخ به پندار صاحب «الوشيعه» در موضوع ازدواج موقت كه آن را نوعي نكاح از ايام جاهليت دانسته كه هيچ حكم شرعي آن را تاييد نكرده و مباح بودن آن را منكر گرديده است.

مؤلف اين بخش را با مطالبی پاسخ داده است كه سر فصل‌هاي آن به شرح ذيل می‌باشد:

1 - المتعه في القرآن 2 - حدود المتعه في الاسلام 3 - اول من نهي عن المتعه 4 - الصحابه و التابعون 5 - رأي الخليفه في المتعتين

نسخه شناسی

نسخه حاضر بدون هرگونه مشخصات و شناسنامه‌اي كه بتواند گوياي مشخصات چاپ باشد در سلسله مباحثي با عنوان «من فيض الغدير» در قطع جيبي و در 119 صفحه به همراه پاورقي‌هايي كه از سوي محقق كتاب به ذكر آدرس‌ها پرداخته به چاپ رسيده است.

منابع مقاله

برگرفته از متن و مقدمه‌ى كتاب می‌باشد.