نظرة في كتاب الوشيعة لموسی جارالله

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
نظرة في کتاب الوشیعة لموسی جارالله
NUR03729J1.jpg
پدیدآوران

کنانی، احمد (گردآورنده)

جارالله، موسی (نویسنده)

امینی، عبدالحسین (نویسنده)
عنوان‌های دیگر الوشیعه فی نقد عقائد الشیعه. شرح
ناشر [بی نا]
مکان نشر [بی جا] - [بی جا]
چاپ 1
موضوع

جارالله، موسی، 1878 - 1949م. الوشیعه فی نقد عقائد الشیعه - نقد و تفسیر

شیعه - دفاعیه‌ها و ردیه‌ها
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏212‎‏ ‎‏/‎‏ج‎‏2‎‏ ‎‏و‎‏5082
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده

نظرة في كتاب الوشيعة لموسی جارالله اثر علامه شيخ عبدالحسين اميني متوفای سال 1390ق تأليف قرن 14 هجری به زبان عربی و با موضوع دفع شبهه از عقايد شيعه تدوين شده است.

انگيزه تأليف

پاسخ به شبهات طرح شده در كتاب «الوشيعة في الرد علي عقيدة الشيعة» می‌باشد.

كتاب حاضر در حقيقت پاسخي از سوي علّامه اميني به شبهات موسی جارالله در دو موضوع عصمت امت در تعيين خلافت بعد از رسول خدا(ص) و نيز موضوع ازدواج موقت می‌باشد.

مؤلف در مقدمه كتاب انگيزه خود را چنين بيان می‌كند: هرگز حاضر نبودم تا وقت خويش را در پاسخ به كتابی صرف كنم كه نه کسی نامي از آن شنيده و نه مطالب آن به گوش کسی خورده است؛ چرا كه افتضاحاتي در اين كتاب مطرح گرديده است كه آن را از ارزش علمي و پاسخ‌گويي به آن خارج ساخته است؛ اما چاپ و انتشار اين كتاب در تيراژ بالا و پخش آن در جوامع اسلامی مرا بر آن داشت تا قدر و اندازه نویسنده كتاب را و صفحاتي را كه سياه نموده مشخص نمايم. كتابی كه هر صفحه‌ای از آن لكه ننگ و عاري برای امت اسلام به طور عموم و قوم و گروه خويش به طور خصوص می‌باشد.

ساختار

كتابچه "نظرة في كتاب الوشيعة" با فهرست محتويات، اشاره‌ای به كتاب الغدير، مقدمه محقق، مقدمه مؤلف، و در دو بخش از مطالب و محتويات كتاب و فهرستی از منابع تحقيق به پايان رسيده است.

گزارش محتوا

مؤلف از ميان شبهات و مطالب متعددي كه در كتاب الوشيعه مطرح گرديده است فقط دو موضوع فوق را شايسته پاسخ دانسته و مطالب تندي همچون تشبيه شيعه به يهود كه ابن تيميه نيز آنها را در كتاب‌های خود مطرح ساخته را به كتاب‌های ديگر از جمله كتاب شيخ مهدي حجّار نجفي و يا فرصت‌های ديگر ارجاع داده است.

كتاب حاضر با مقدمه‌ای كوتاه در اشاره به كتاب ارزشمند الغدير علامه اميني و مقدمه‌ای از سوي محقق كتاب آقای احمد كناني آغاز شده و آنگاه با مقدمه مؤلف يعني مرحوم علامه اميني متن اصلی كتاب شروع گرديده است.

به اعتقاد علامه اميني نویسنده كتاب «الوشيعه» قرآن و سنت پيامبر اكرم(ص) را ناديده گرفته و پشت سر گذارده و با ديد و بينشي كوتاه و قاصر و عقلي بيمار و سقيم در مسند حكم نشسته و خود حكم صادر كرده و تنبيه و ملامت و سرزنش كرده و سپس حكم را به اجرا گذارده و مطالب طرح شده در اين كتاب را تفسيري جديد از قرآن كه در هيچ كتاب تفسيري نيامده و هيچ روايتي آن را تاييد نكرده و برای اثبات مطالب آن نياز به بعثت پيامبر و دين و مذهب و روايات و حديثی جديد است.

مؤلف پاسخ خود را در كتابچه حاضر بر اساس ترتيبي كه در كتاب الوشيعه آمده ارائه نموده است بدين شكل:

بخش اول: در پاسخ به نظريه عصمت امت اسلام - البته به گمان نویسنده «الوشيعه» - در كليات و جزئيات دين اسلام و بي‌نياز گرديدن امت از وجود معصومي ديگر بعد از رسول خدا صلی‌الله‌عليه‌وآله.

بخش دوم: در پاسخ به پندار صاحب «الوشيعه» در موضوع ازدواج موقت كه آن را نوعي نكاح از ايام جاهليت دانسته كه هيچ حكم شرعي آن را تاييد نكرده و مباح بودن آن را منكر گرديده است.

مؤلف اين بخش را با مطالبی پاسخ داده است كه سر فصل‌های آن به شرح ذيل می‌باشد:

1 - المتعه في القرآن 2 - حدود المتعه في الاسلام 3 - اول من نهي عن المتعه 4 - الصحابه و التابعون 5 - رأي الخليفه في المتعتين

نسخه شناسی

نسخه حاضر بدون هرگونه مشخصات و شناسنامه‌ای كه بتواند گويای مشخصات چاپ باشد در سلسله مباحثی با عنوان «من فيض الغدير» در قطع جيبي و در 119 صفحه به همراه پاورقیهایی كه از سوي محقق كتاب به ذكر آدرس‌ها پرداخته به چاپ رسيده است.

منابع مقاله

برگرفته از متن و مقدمه‌ى كتاب می‌باشد.