نظریه پردازی درباره آینده جهان

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
نظریه‌پردازی درباره آینده جهان
NUR13582J1.jpg
پدیدآوران رضوانی، علی‌اصغر (نویسنده)
ناشر مسجد مقدس جمکران
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1386 ش
چاپ 3
شابک978-964-973-024-0
موضوع

اسلام و ادیان دیگر - مطالعات تطبیقی

مهدویت

مهدویت - مطالعات تطبیقی
زبان فارسی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏224‎‏ ‎‏/‎‏ر‎‏6‎‏ن‎‏6‎‏
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده

نظريه‌پردازى درباره آينده جهان، اثر فارسى على‌اصغر رضوانى، از مجموعه كتاب‌هاى «سلسله مباحث مهدویت» بوده كه نظريات دانشمندان و مكاتب مختلف درباره آينده جهان را بررسى كرده و آن‌ها را با ديدگاه اسلام در اين رابطه مقايسه كرده است.

ساختار

كتاب با مقدمه ناشر در انتقاد از كسانى كه افكار و عقايد انحرافى را در جامعه ترويج مى‌كنند، آغاز شده و مطالب در دو بخش كلى ارائه شده است.

مباحث، ابتدا ديدگاه ملل و مكاتب نسبت به منجى و منشأ تفكر تشكيل حكومت جهانى را بررسى كرده و بعد از دادن نويد آينده‌اى درخشان براى بشريت، تكامل تاريخ از ديدگاه ماديين را مطالعه و در پايان ديدگاه اسلام نسبت به آينده بشريت را مطرح كرده است.

نویسنده در صدد مقايسه بين نظريه اسلام با مكتب‌هاى فلسفى- عقلى ديگر است تا بعد از آن كه به بهترين نظريه‌ها و جامع‌ترين آن‌ها كه هم جنبه كاربردى داشته و هم بهترين طرح را ترسيم نموده است، رسيد، بهترين نظريه كه مى‌تواند سعادت بشرى را در تمام زمينه‌ها تأمين كند، معرفى نمايد.

طرح و بررسى ديدگاه‌هاى نظريه‌پردازى از قبيل فوكوياما، مارشال مك لوهان، آلوين تافلر و ساموئل هانتينگتون پيرامون آينده جهان، از نقاط قوت كتاب است.

گزارش محتوا

بخش اول، اعتقاد به منجى را از منظر ملل و مكاتب مختلف؛ از جمله ماترياليسم ديالكتيك كه تاريخ را بر اساس تضادها تفسير مى‌كند، بررسى كرده است.

نویسنده معتقد است، يكى از محورهاى تأليف و تصنيف در موضوع مهدویت، اثبات اين مطلب است كه ايمان به ظهور منجى بشريت به عنوان مصلح دينى، از عقايد مشترك ميان تمام ملل و مكاتب فلسفى است.

وى در مورد منشأ تفكر تشكيل حكومت جهانى، دو نظريه را مطرح كرده و در پايان ادعا مى‌كند كه فطرت و عقل انسان با ملاحظه تاريخ مى‌تواند، به اين نتيجه قطعى برسد كه تنها راه سعادت بشر، در سايه حكومت عدل جهانى تحقق پيدا خواهد كرد.

نویسنده بر اين باور است كه اكثر متفكران با تمام اختلافات‌شان، نسبت به آينده درخشان، اتفاق نظر دارند.

در ادامه، به نظريه برخى از برجستگان مكاتب فكرى و فلسفى غير دينى اشاره شده است كه ايمان به اصلاح جهان در آينده دارند؛ از جمله: زيو فيلسوف يونانى، بولتاك مورخ يونانى، ويكتور هوگو و...

نویسنده، پس از مطرح كردن نگاه ادوارى اسؤالد اشپينگلر به تاريخ، مبنى بر اين كه هر دوره تاريخى حدود هزار سال بوده كه بعد از پيمودن آن و با مرگ محتوم خود، از بين مى‌رود، آن را نقد كرده است.

دوم، پس از مطرح كردن چهار طرح زير كه مربوط به ماديون بوده، آن‌ها را بررسى و نقد كرده و در پايان، نظر اسلام را در اين زمينه مطرح كرده است:

  1. تصوير آينده‌اى درخشان براى جامعه بشرى از زاويه علم و تكنيك جديد.
  2. تكامل تاريخ از طريق وضع قانونى پيشرفته.
  3. تك قطبى كردن عالم براى نجات بشر از ظلم و بى‌عدالتى.
  4. تصوير آينده‌اى درخشان از زاويه ماديت تاريخى كه به صراحت تمام، از آن آينده درخشان خبر داده است.

نویسنده، پس از تحليل و بررسى نظريات فوق، آنان را بينش ابزارى و در مقابل بينش انسانى به تاريخ دانسته و معتقد است با نظر و تأمل در قرآن كريم، پى مى‌بريم كه تعبير و تفسير قرآن از تاريخ، به شكل تكامل تاريخ به شيوه انسانى يا فطرى است.

گسترش عدالت، برقرارى مساوات كامل ميان انسان‌ها، بلوغ بشريت به خردمندى كامل، برطرف شدن جنگ و خونريزى در سايه حكومت جهانى و عمران و آبادانى، مشخصات و خصوصيات آينده بشريت از ديدگاه اسلام هستند كه نویسنده هر يك را مختصرا توضيح داده است.

وضعيت كتاب

فهرست مطالب در ابتداى كتاب آمده است.

پاورقى‌ها به ذكر منابع اختصاص دارد.

منابع مقاله

مقدمه و متن كتاب.