نفس

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
نفس
NUR05464J1.jpg
پدیدآوران انصاریان، حسین (نويسنده)
ناشر دار العرفان
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1388 ش
چاپ 1
موضوع

انصاریان، حسین، 1323 - وعظ

تقوا

نفس
زبان فارسی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏10‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏82‎‏ ‎‏ن‎‏7*
نورلایب مشاهده

نفس متن سخنرانى‌هاى شيخ حسين انصاريان در ماه مبارك رمضان سال 1362ش در حسينيه هدايت تهران است كه توسط محسن فيض‌پور، تحقيق و منتشر شده است. كتاب حاوى مطالبى درباره تربيت و تهذيب نفس و راه‌كارها و موانع آن است.

ساختار

كتاب در يك جلد و 23 گفتار مشتمل بر عناوين متنوعى درباره نفس و تهذيب اخلاق تدوين شده است. اگرچه متن كتاب از نوشتارى سليس و روان برخوردار است اما محقق كتاب سعى داشته است كه مطالب سخنرانى بدون تغيير در جمله‌بندى از نوار پياده شود و در آن دخل و تصرفى نداشته باشد.

گزارش محتوا

اولين گفتار كتاب با موضوع تربيت نفس كليد رستگارى با آيه 36 از سوره ياسين شروع مى‌شود. مؤلف با توضيح برخى از الفاظ اين آيه شريفه و ذكر مطالب مهمى درباره آن، اهميت سوره ياسين را كه به تعبير پيامبر اكرم(ص) قلب قرآن است، گوشزد مى‌كند.

وى در ادامه به بيان الهامات الهى و اقسام آن مى‌پردازد و چند داستان زيبا از اين الهامات را به عنوان مؤيد قول خود ذكر مى‌كند كه سزاى توهين به بلال حبشى از آن جمله است:

«مردى به بلال توهين كرد، بعد مارى او را گزيد. اميرالمؤمنين(ع) به ديدنش آمد، حالش خيلى بد بود. اميرالمؤمنين(ع) اشك در چشمش جمع شد، فرمود تو شيعه منى، انسانى مؤمن و خوب هستى، اما مى‌دانى چرا اين مار تو را گزيد؟ فقط به دليل توهينى كه به بلال كردى، خدا نمى‌پسندد كه تو با زبانت به يك عاشق خدا توهين كنى. ولى زود آگاه و بيدارت كرد.»

دومين گفتار از كتاب به بحث خلقت احسن انسان و هدف از بعثت پيامبران مى‌پردازد. انسان خليفه خدا در زمين، لقاى حق كمال لايق انسان، و هدف از بعثت پيامبران، از جمله عناوين اين بخش است.

نويسنده در گفتار سوم به بحث در مورد حقيقت نفس پرداخته و انديشه در نفس، آثار تفكر در نفس، تربيت نفس، نفس مرضيه در مرحله لقاء را مورد بحث قرار داده است.

از ديگر مباحث اين كتاب مى‌توان به رابطه نفس با سعادت و شقاوت انسان، نفس و مراحل سير آن، آراستگى و پيراستگى نفس، مبارزه با نفس اماره، منازل و مراحل عرفان و شناخت نفس اشاره نمود.

وضعيت كتاب

در پايان هر گفتار پى‌نوشتى حاوى مصادر آيات و روايات و توضيحاتى نافع آمده است. در ابتداى كتاب فهرست محتويات، پيش‌گفتار مصحح و سخن ناشر و در پايان، فهارس كتاب مشتمل بر فهرست آيات، روايات، اشعار، و اعلام ارائه شده است.

منبع مقاله

مقدمه و متن كتاب