نفیسی، سعید

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
نفیسی، سعید
نام نفیسی، سعید
نام‌های دیگر
نام پدر علی‌اکبر ناظم‌الاطبا
متولد 1274 ش
محل تولد تهران
رحلت 1345 ش
اساتید
برخی آثار گشایش و رهایش

مصادقة الإخوان

کلیات شیخ فخرالدین ابراهیم همدانی متخلص بعراقی

زندگینامه شیخ فریدالدین عطار نیشابوری (زندگینامه عطار)

کد مؤلف AUTHORCODE03698AUTHORCODE

سعيد نفيسى(۱۸ خرداد ۱۲۷۴ تهران - ۲2 آبان ۱۳۴۵ تهران)، مورخ، محقق، منتقد، مترجم، زبان‌شناس و روزنامه‌نگار و از برجسته‌ترين نويسندگان و ادباى معاصر ايران

ولادت

او در سال 1274ش در خانواده‌اى اديب و اهل علم به دنيا آمد. پدرش ميرزا على اكبر خان ناظم الاطباء و برادر بزرگترش مودب‌الدّوله از پزشکان فاضل و ادب دوست زمان خود بودند و سعيد در دامان پدر و برادر خود رشد و نمو يافت.

سفر به اروپا

وى پس از پايان تحصيلات متوسطه براى ادامه تحصيل به اروپا فرستاده شد و تحصيلات دانشگاهى خود را در دانشگاه‌هاى سوئيس و فرانسه ادامه داد و در سال 1297 به ايران بازگشت.

تدریس

ابتدا در دبيرستان‌هاى تهران به تدريس زبان فرانسه پرداخت و بعد در وزارت فلاحت و تجارت مشغول خدمت شد. در سال 1313ش پس از تأسيس دانشگاه تهران به سمت استادى اين دانشگاه برگزيده شد و به تدريس زبان و ادبيات فارسى پرداخت.

وى يكى از فاضل‌ترين دانشمندان و محققّان ايرانى بود كه در طول عمر خود به طور پيوسته به تحقيق، ترجمه و تأليف پرداخت.

وفات

نفیسی که برای شرکت در نخستین کنگره‌ی جهانی ایران‌شناسان به تهران آمده بود به بیماری آسم مبتلا شد و یک‌شنبه ۲۲ آبان‌ماه ۱۳۴۵ در بیمارستان شوروی تهران درگذشت.

آثار

مهم‌ترين آثار اين استاد عبارتند از: بابك خرمدين، احوال و اشعار رودكى، تاريخ نظم و نثر در ايران و در زبان فارسى، جستجو در احوال و اشعار فريدالدّين عطّار، شاهكارهاى نثر معاصر فارسى، روزگار ابن سينا، زندگى و كار و انديشه پورسينا، خاندان طاهريان، تاريخ اجتماعى و سياسى ايران در دوره معاصر، تاريخ اجتماعى ايران از انقراض ساسانيان تا انقراض امويان، مسيحيّت در ايران، سرچشمه تصوّف، آخرين يادگار نادر، ستارگان سياه، نيمه راه بهشت، ماه نخشب، فرنگيس و ساير آثار وى. همچنين از نفيسى آثار زيادى به تصحيح و ترجمه به يادگار مانده است كه در اين جا مجال ذكر همه آنها نيست.


وابسته‌ها