نقض فتاوی الوهابية

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
(تغییرمسیر از نقض فتاوی الوهابیة)
پرش به: ناوبری، جستجو
نقض فتاوی الوهابیة
NUR03757J1.jpg
پدیدآوران

طعمة، غیاث (محقق)

آل‌کاشف‌الغطاء، محمدحسین (نویسنده)
ناشر مؤسسة آل البیت علیهم‌السلام لإحیاء التراث
مکان نشر بیروت - لبنان
سال نشر 1419 ق یا 1998 م
چاپ 1
موضوع

وهابیه - دفاعیه‌ها و ردیه‌ها

وهابیه - کتاب‌شناسی
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏20‎‏7‎‏/‎‏6‎‏ ‎‏/‎‏آ‎‏7‎‏ن‎‏7
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


نقض فتاوى الوهابية، اثر ارزشمند شيخ محمدحسین آل کاشف‌الغطاء متوفى 1373ق، از نوادگان علامه شيخ جعفر کاشف‌الغطاء است كه در ردّ تعدادى از شبهات وهابيت به زبان عربى به رشته تحرير در آمده است.

انگيزه تأليف

يكى از قضات وهابى درباره بعضى مسائل؛ مانند ايجاد ابنيه بر قبور و مسجد قراردادن آنجا و نيز مسح و بوسيدن ضريح‌ها و... از علماى مدينه استفتاء مى‌كند. در پاسخ مطلقا فتوا به منع و انهدام آن اماكن داده مى‌شود. اين سؤال و جواب در يكى از نشريات عراق منتشر شده و تعداد زيادى از علما و افاضل از مؤلف درخواست مى‌كنند كه اين مطالب را نقد نموده و ميزان صحت و سقم آنها را به جهت زدودن شبهات از اذهان مسلمى روشن نمايد؛ بنابراین انگيزه لازم براى خلق اين اثر فراهم مى‌شود.

ساختار و گزارش محتوا

در فهرست كتاب مطالب متن به سه بخش تقسيم شده است، لكن نمى‌توان به راحتى چنين تفكيكى نمود و بايد گفت كه حول موضوع بنا و زيارت قبور و به ويژه قبر شريف رسول مكرم اسلام مى‌باشد. پس از رساله مذكور نيز خلاصه‌اى از عقايد و افكار وهابيت در مطلب ديگرى كه به قلم نویسنده است، ديده مى‌شود.

پيش از ورود به مطالب رساله، مقاله مختصر و مفيدى از محقق كتاب آمده است. در اين مقاله زندگى و حيات علمى و تحقيقى نویسنده ارائه شده است.

در ابتداى رساله پس از نقل نص فتوا به ممنوعيت بناى بر قبور و ادله آن، تك تك ادله را مورد بررسى قرار مى‌دهد. وى با ردّ ادعاى اجماع، به عمل مسلمين و سيره قطعيه در اقطار عالم استناد و وجود قبور و ضرائح رفيع در بلاد اسلامى مصر و سوريه و عراق و حجاز و... را گواه بر اين مطلب مى‌داند. در ادامه يادآور مى‌شود كه قبور أئمه مذاهب اهل سنت: شافعى در مصر، ابوحنيفه و احمد بن حنبل در بغداد و مالك بن انس در مدينه، همگى در زمان علما و أرباب فتوا بنا شده‌اند و احدى از آنها مخالفت نكرده است؛ البته اين امر در جميع ملل و اديان از جمله يهوديت و مسيحيت جارى بوده و از غرائز بشرى است. در ادامه به آدرس حديث مورد استناد ارجاع داده و به سنت نبوى در زيارت اهل قبور اشاره مى‌كند.

امام سبکی و احمد بن حجر شافعى دو تن از بزرگان مورد اعتماد اهل سنت هستند كه در دنباله بحث به بررسى دو كتاب از آنها مى‌پردازد.

كتاب اول با عنوان "شفاء السقام فى زيارة خير الانام"، به طور مفصل به نقل احاديث زيارت و نصوص علماء در استحباب آن و دفع شبهات پرداخته است.

كتاب دوم از ابن حجر "الجوهر المنظم فى زيارة قبر النبى المكرم" نام دارد كه در فصل اول آن در مشروعيت زيارت قبر نبى اكرم(ص) به آيات و احاديث صحيح السند و اجماع علماء اسلام استدلال مى‌كند و هواى نفس و شيطان را بر ابن تيميه مسلط مى‌داند.

در ادامه به اين نكته اشاره مى‌كند كه اين رساله در صدد شمارش معايب و بدعت‌هاى ابن تيميه وبلايايى كه او بر اسلام وارد كرده نبوده و تنها به سخنان علماء اهل سنت اكتفا مى‌كنيم؛ اما در مورد روايتى كه به آن استناد كرده است، چاره‌اى از اظهار نظر نيست. بنابراین با فرض صحت روايت به تبيين معناى روايت پرداخته و تأكيد مى‌كند كه معناى كلمه "تسويه" كه در عبارت آمده، تسطيح بوده و هدم و مساوات مراد نيست.

ارجاعات فراوانى كه در پانوشت هر صفحه ديده مى‌شود، حاكى از علمى و دقيق بودن استدلالات نویسنده است.

وهابيت همواره بر شرك آلود بودن زيارت قبور و بقاع متبرکه اصرار داشته است كه اين شبهه نيز به اختصار مورد نقد قرار مى‌گيرد.

پايان كتاب به معرفى و بيان باب چهارم رساله "منهج الرشاد" شيخ جعفر کاشف‌الغطاء كه به موضوع مرتبت، اختصاص يافته است.

نسخه‌شناسى

كتاب يكى از پنج رساله نویسنده در كتاب "الآيات البينات فى قمع البدع والضلالات" است كه ابتدا با تحقيقى از" سيد غياث طعمه" در مجله تراثنا و سپس در قالب كتاب، در 38 صفحه منتشر شده است.

منابع مقاله

متن و مقدمه كتاب.