نهج‌البلاغة (تحقیق حسینی)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
نهج‌البلاغة (حسینی)
NUR03578J1.jpg
پدیدآوران

علی بن ابی‎طالب(ع)، امام اول (نویسنده)

شریف الرضی، محمد بن حسین (گردآورنده)

حسینی، جعفر (محقق)
ناشر دار الثقلين
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1419 ق
چاپ 1
شابک964-91604-5-0
موضوع

علی بن ابی‌طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. - خطبه‌ها

علی بن ابی‌طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. - نامه‌ها

علی بن ابی‌طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. - کلمات قصار
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏38‎‏ ‎‏1378
کتابخوان مشاهده


نهج‌البلاغه کلمات گهربار امیرمومنان علی علیه‌السلام است که توسط سید رضی گردآوری شده است، این کتاب با تحقيق سيد جعفر حسينى به زبان عربى منتشر شده است. اهميت كتاب نهج‌البلاغه بر كسى پوشيده نيست و محقق كتاب نيز با چاپ اين اثر و اعراب‌گذارى جملات و سخنان اميرالمؤمنين بر اهميت كتاب افزوده است.

ساختار

مقدمه ناشر، مقدمه سيد رضى، متن كتاب نهج‌البلاغه (خطبه‌ها، نامه‌ها و كلمات قصار) به همراه بخش مصادر خطب ساختار اين اثر را تشكيل مى‌دهند.

محقق با نام‌گذارى متن بر اساس نسخه صبحى صالح، به اعراب گذارى اين اثر پرداخته است. ايشان بعضى از كلمات را در پاورقى توضيح داده‌اند.

گزارش محتوا

مقدمه ناشر در باب كتاب و كار محقق كه اعراب گذرى سخن امام على(ع) و ارزشمندى اين كار باب سخن به ميان آورده است. متن كتاب با تحقيق توسط آقاى سيد جعفر حسينى اعراب‌گذارى شده و در بعضى از موارد به ريشه كلمات و معناى آن‌ها در پاورقى اشاره شده است؛ همانند: وَ نَضِيضُ وَفرِهِ(6)

که در پاورقی آمده است: (6) نضيض وفره: قلة ماله، فالنضيض القليل، والوفر: المال

معناى كلمات و يا جملات كوتاه در پاورقى با شماره مخصوص آمده است.

در پايان كتاب بخشى به نام مصادر نهج‌البلاغه افزوده شده است. در اين بخش محقق آدرس خطبه‌هاى نهج‌البلاغه را از كتب روايى و حديثى با ذكر شماره هر خطبه بيان داشته است. در ادامه نيز فهرست كتاب قرار گرفته است.

وضعيت كتاب

در پايان كتاب بعد از ذكر بخش مصادر خطب، بخش فهرست‌ها قرار گرفته است كه فهرست آيات قرآن و احاديث نبوى در آن بيان شده است. در اين بخش فهرست ابيات شعر نيز آمده است. همچنين فهرست اعلام و قبايل و تيره نيز در اين بخش بيان شده است. در پايان كتاب نيز جدول اختلاف ارقام خطبه‌ها بر اساس نسخ مختلف بيان شده است.

منابع مقاله

كتاب

پانویس


وابسته‌ها