هاشم‌زاده هریسی، هاشم

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
هاشم زاده هریسی، هاشم
نام هاشم زاده هریسی، هاشم
نام‌های دیگر
نام پدر
متولد
محل تولد
رحلت 0 ق
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE01912AUTHORCODE

هاشم هاشم‌زاده هريسى در سال 1317ش در شهرستان هريس (از توابع آذربايجان شرقى) به دنيا آمد.

در هفت سالگى وارد مكتب‌خانه شد و تحصيلاتش را با فراگيرى قرآن آغاز كرد. پس از آموختن كامل قرآن، وارد مدارس جديد شد، بعد از فراغت از درس‌هاى كلاسيك در سال 1336ش وارد حوزه علميّه تبريز شد و در مدرسه طالبيّه تبريز حجره گرفت و مشغول تحصيل شد.

ايشان در سال 1340ش از تبريز به قم مهاجرت كردند و وارد حوزه علميّه قم شدند و در آن جا نيز دروس فقه و اصول، از شرح لمعه تا كفايه را آموختند. شرح لمعه را از حاج سيّد جواد آقا خطيبى تبريزى، رسائل و مكاسب را از محضر آيات و اساتيد بزرگ آقايان: مكارم شيرازى و سبحانى و كفايه را از محضر آيت‌اللّه طباطبائى معروف به سلطانى بروجردى استفاده نمود.

وى در سال 1345ش، تحصيلات دروس خارج فقه و اصول را شروع كردند و از محضر اساتيد بزرگوار و آيات عظام نجفى مرعشى، گلپايگانى و اراكى استفاده كردند و در همان سال نويسندگى را شروع كرده و كتاب «حقايق تحريف» را منتشر نمود.

در سال 1361ش به دانشگاه روى آورد و به ترتيب در دانشگاه تبريز، دانشكده الهياتِ دانشگاه تهران و دانشگاه صنعتى سهند، مشغول تدريس شد. ايشان در سال 1369ش موفق به اخذ مدرک دكترا در رشته علوم قرآنى گرديد.

مسئوليت‌ها

عضويّت در هيئت نظارت بر اجراى فرمان حضرت امام(ره)، نمايندگى ولى فقيه در بسيج دانشجويى دانشگاه‌ها، نمايندگى مجلس شوراى اسلامى در دوره سوم و پنجم از تبريز، رياست كميسيون اصل 88 و اصل 90 قانون‌اساسى، عضويّت در كميسيون فرهنگ عمومى كشور، عضويّت در كميسيون شوراى عالى جوانان، عضويّت در هيئت نظارت بر اجراى قانون اساسى، نمايندگى مجلس خبرگان رهبرى در دوره سوم از استان آذربايجان شرقى و...

آثار

طرح نوين، طرح نو، خودآموز قرآن، همه با هم به سوى قرآن، در مكتب قرآن، فرهنگ قرآن (سه جلد)، شناخت سوره‌هاى قرآن(سه جلد)، اعلام و علوم قرآن، شناسنامه سوره‌هاى قرآن، شناخت قرآن، قرآن‌شناسى علّامه طباطبائى، طرح تبويب قرآن، طرح پروژه‌هاى آموزشى و تحقيقاتى، قرآن و عترت، علم الاخلاق (دوجلد)، در مكتب پيشوايان، خداشناسى در كلاس درس، حقايق تحريف شده، اسلام و مسئله شفاعت، بهداشت و درمان در اسلام، حقوق و وظايف زن در اسلام، پيام خون، سفيران انقلاب، تكرار تاريخ، دو تاريخ همگون، صداى عدالت، رساله احكام آموزشى، وظايف مسئولين، وظايف نمايندگان مجلس شوراى اسلامى، قضا و دستگاه قضا در اسلام(وظايف قضات)، مجموعه مقالات، آيين انتخاب و گزينش در اسلام، بررسى خطوط و جريانات سياسى، صداى دوستى و تعادل، ترجمه البيان، افسانه عبداللّه بن سبا، نقش عايشه در تاريخ اسلام، مجموعه كلام حضرت امام(ره) در مورد مجلس و نمايندگان، تلخيص الوظائف، آيات الاحكام، تبويب آيات قرآن مجيد، منابع علوم قرآنى و كتاب‌شناسى قرآن، فرهنگ احاديث، سيره و اخلاق عملى اسوه‌هاى انسانيت، تعليم و تربيت اسلامى و تفاهم بين المللى، نماز در قرآن و...


وابسته‌ها

بیان در علوم و مسائل کلی قرآن

شناخت قرآن (نجمی)

نقش عایشه در تاریخ اسلام

بیان علوم و مسایل کلی قرآن

طرح نوين در آموزش جديد قرآن