هنگامه ظهور

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
هنگامه ظهور
NUR13587J1.jpg
پدیدآوران رضوانی، علی‌اصغر (نویسنده)
ناشر مسجد مقدس جمکران
مکان نشر قم - ایران
سال نشر 1386 ش
چاپ 3
شابک978-964-973-003-5
موضوع

فتن و ملاحم

محمد بن حسن(عج)، امام دوازدهم، 255ق. -

مهدویت - انتظار
زبان فارسی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏224‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏ر‎‏6‎‏ﻫ‎‏9
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده

هنگامه ظهور اثر فارسى على‌اصغر رضوانى، از مجموعه كتاب‌هاى «سلسه مباحث مهدویت» بوده كه به امور مربوط به ظهور از جمله مكان، زمان و ياران حضرت مهدى(عج) پرداخته است.

ساختار

كتاب با مقدمه ناشر در انتقاد از كسانى كه موعود واقعى را براى حيات خود خطرناك مى‌دانند، آغاز و مطالب در دو بخش ارائه شده است.

در ارائه مباحث، سعى شده است، ابتدا سؤالات ممكن در هر زمينه مطرح شده و در خلال بيان مطالب، به آن‌ها پاسخ داده شود.

گزارش محتوا

نویسنده در بخش اول، پس از بررسى احتمالات در چگونگى اطلاع حضرت مهدى(عج) از وقت ظهور؛ از جمله اين كه امام(عج) به طور اعجاز از زمان ظهورش آگاهى خواهد يافت، عللى را به عنوان حكمت معين نبودن وقت ظهور بيان كرده است؛ از جمله اينكه معين نبودن آن، يك نوع امتحانى است، براى مردم تا معلوم گردد آيا مردم با همه سختى‌هاى مختلف، روحيه خود را از دست مى‌دهند يا نه؟

در بحث تعيين وقت ظهور، مؤلف اين احتمال را كه موعِد ظهور، به نحو اجمال تعيين گردد؛ به اين كه بگوييم: هرگاه خداوند اراده كند، آن حضرت ظهور خواهد كرد، بدون اشكال دانسته است.

وى معتقد است، همان گونه كه براى تثبيت و جا افتادن غيبت كبرا، براى امام زمان(عج) غيبت صغرا مقدر گرديد، در مورد ظهور نيز براى ايجاد آمادگى، ظهور اصغرى پيش‌بينى خواهد شد.

در مورد سن و خصوصيات جسمانى امام زمان(عج) هنگام ظهور، ويژگى‌هايى در روايات آمده كه به برخى از آن‌ها اشاره شده است.

عنصر ناگهانى و غفلت دشمنان، ايجاد رعب و وحشت، جذب تمام مسلمين و تأييد از جانب ملائكه، از جمله عنايات الهى در جهت پيروزى حضرت مهدى(عج) بوده كه توضيح داده شده است.

نویسنده مقصود از اصلاح امر حضرت در يك شب را آن مى‌داند كه مقدمات نصر و پيروزى، در اسرع وقت، فراهم شده و ايشان مأمور به ظهور خواهند شد.

در مورد محدوده اعجاز در هنگام ظهور، سه احتمال ذكر شده است:

  1. اين كه نصرت حضرت و پياده كردن حكومت جهانى تماماً با اعجاز و قدرت خارق العاده الهى باشد؛ نویسنده اين احتمال را از جهاتى قابل مناقشه دانسته است.
  2. اين كه حضرت به صورت عادى بر دشمنان غالب خواهد شد، بدون اين كه كمكى از راه اعجاز به ايشان بشود؛ اين احتمال نيز قابل مناقشه دانسته شده است.
  3. نصرت حضرت به طور طبيعى و عادى خواهد بود، گر چه اين نصرت همراه با تأييدات جزئى و خاصى از خداوند خواهد بود.

دوم، به امور مربوط به ياران و اصحاب امام زمان(عج) اختصاص دارد؛ از جمله: عدد اصحاب خاص، چگونگى ورود ايشان به مكه، قوميت آنان، وجود زن در ميان آن‌ها، افراد بيعت كنند و اصولى كه بر آن پيمان بسته مى‌شود و...

نویسنده معتقد است، مطابق برخى روايات، وزيران دولت حضرت مهدى(عج) از قشر جوان هستند، گر چه تعداد قليلى از پيرمردان نيز در ميان آن‌ها وجود دارد.

وى فراهم شدن سيصد و سيزده نفر از ياران خاص حضرت را علت تامه براى ظهور نداسته، بلكه بر اين باور است كه اين عامل، تنها يكى از شرايط تحقق ظهور خواهد بود كه علل و شرايط ديگرى از جمله فراهم شدن زمينه لازم و مساعد براى حكومت حضرت نيز لازم است.

وضعيت كتاب

فهرست مطالب در ابتداى كتاب آمده است.

پاورقى‌ها به ذكر منابع اختصاص دارد.

منابع مقاله

مقدمه و متن كتاب.