وعاية الحكمة في شرح نهاية الحكمة

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
وعاية الحكمة في شرح نهاية الحكمة
NUR41588J1.jpg
پدیدآوران

عشاقي اصفهاني، حسين (شارح)

طباطبایی، سید محمدحسین (نویسنده)
عنوان‌های دیگر نهاية الحکمة. شرح
ناشر المرکز العالمي للدراسات الاسلامىة
مکان نشر ايران - قم
چاپ 1
شابک964-7741-41-3
موضوع

طباطبایی، سید محمدحسین، 1281 - 1360. نهايه الحکمه - نقد و تفسير

فلسفه اسلامی
تعداد جلد 1
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


وعاية الحكمة في شرح نهاية الحكمة، به قلم حسین عشاقی اصفهانی، کتابی است به زبان عربی با موضوع حکمت اسلامی در شرح «نهاية ‎الحكمة» علامه سید محمدحسین طباطبایی.

شارح، شرح مفید و روانی بر این اثر نوشته و در نگارش از شیوه‎ «قوله» استفاده کرده است؛ یعنی بخشی از متن را با این عنوان آورده و سپس در ذیل آن، به شرح و توضیحش پرداخته است؛ مثلاًگفته: «قوله: لكنها ليست غيره...» و سپس در زیر این عبارت فرموده: یعنی محمولاتی که در فلسفه ثابت می‌شود، از سنخ وجود است؛ چون پیش از این گفته شد که اتصاف موجود به حالات غیر موجود، نشدنی است..[۱].

«نهاية الحكمة»، از کتاب‌هایی است که در دوره سطح حوزه‌های علمیه خوانده می‌شود. انگیزه ناشر از نشر چنین شرحی، اصلاح و تکمیل نظام درسی حوزوی بوده است؛ مرکز جهانی علوم اسلامی، در این راستا اقدام به چاپ و نشر یک سری کتاب کرده که اثر حاضر نیز یکی از این موارد (مربوط به درس فلسفه) است[۲].

خود نویسنده درباره هدف نگارش این شرح و وجه نام‌گذاری آن به چنان نامی، چنین می‌نگارد: از آنجا که این کتاب، به‌عنوان متن درسی در حوزه‌های علمیه و جز آن قرار داده شده و چنین به نظر آمد که ستاره‌های درخشان آن، برای رصدکنندگان، ناآشکار است، شرحی نمایانگر حقایق آن، بر آن نگاشتم و با اقتباس از قرآن کریم که می‌فرماید: وَ تَعِيَهَا أُذُنٌ وَاعِيَةٌ ﴿الحاقة: 12﴾؛ «و گوش‌هاى شنوا آن را نگاه دارد» و فرمایش حضرت امیر(ع)، که در توصیف آل‎ محمد(ع)، عقل آنان را برای دریافت دین، «عقل وعایت و رعایت» (خرد گیرا، پویا و اندیشمند و نکته‌سنج و پایبند) خوانده، آن را «وعاية الحكمة في شرح نهاية الحكمة» نامیدم[۳].

پانویس

منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب.

وابسته‌ها