وفيات قوم من المصريين و نفر سواهم

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
وفیات قوم من المصریین و نفر سواهم
NUR11836J1.jpg
پدیدآوران

صالح، ابراهیم (محقق)

حبال، ابراهیم بن سعید (نویسنده)
عنوان‌های دیگر کتاب وفیات قوم من المصریین و نفر سواهم
ناشر دار البشائر
مکان نشر دمشق - سوریه
سال نشر 1416 ق یا 1995 م
چاپ 1
موضوع

مصر - تاریخ - قرن 4ق. - سرگذشت‌نامه

مصر - سرگذشت‌نامه
زبان عربی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏DT‎‏ ‎‏76‎‏ ‎‏/‎‏ح‎‏2‎‏و‎‏7
نورلایب مشاهده

وفيات قوم من المصريين و نفر سواهم تأليف ابى‌اسحاق ابراهيم بن سعيد بن عبدالله حبال به زبان عربى در بيان ذكر متوفيات در زمان حكومت فاطميين بر مصر (سال‌هاى 375- 456ق) است. اين كتاب توسط ابراهيم صالح مورد تحقيق قرار گرفته و يكى از منابع مهم در ذكر رجال برجسته كشور مصر در دوران حكومت فاطميين مى‌باشد.

ساختار

كتاب با مقدمه‌اى از محقق كتاب آغاز شده است. متن كتاب به صورت سالشمار و به شيوه تاريخ‌نگارى قرن پنجم هجرى در ذيل هر سال متوفيات مربوط به آن سال ذكر شده است. در انتها نيز بخش فهرست‌هاى كتاب قرار گرفته است.

گزارش محتوا

در ابتداى اثر مقدمه ارزشمندى از محقق كتاب در دو بخش ارائه شده است. بخش اول درباره مؤلف كتاب است كه به شرح حال، اساتيد آثار و ديگر مطالب پيرامون وى پرداخته است. در بخش دوم صحت نسبت كتاب به مؤلف، نسخه كتاب، واقف و روات آن مورد مطالعه قرار گرفته است.

متن كتاب به صورت سال‌شمار در بيان ذكر وفات شخصيت‌هايى است كه در دستگاه فاطميان بوده‌اند و بين سالهاى 375 تا 456ق از دنيا رفته‌اند. اين ايام مصادف با ده سال بعد از حكومت عزيز بن نزار فاطمى و حكومت الحاكم به امرالله، پسرش الظاهر و حكومت المستنصر بالله مى‌باشد.

مؤلف در اين كتاب درصدد بيان شرح حال چهارصد تن از محدثين و حافظين و قراء قرآن و علماء و وزراى اين دوره مصر است كه گاه تنها به يك نام بسنده كرده و گاه يك يا چند سطر بيان كرده اما از اين فراتر نرفته است.

بعد از اتمام متن كتاب ذيلى بر كتاب قرار دارد كه از شخصى بنام الحافظ السلفى مى‌باشد. در اين بخش به ذكر سال وفات چهار شخصيت از جمله مؤلف اشاره شده است.

وضعيت كتاب

پاورقى كتاب داراى ارجاعات و توضيحات مفيدى از محقق كتاب ابراهيم صالح است.

فهارس كتاب عبارت است از: فهرست اعلام (در سه بخش بر اساس آباء، ابناء، و اسماء و انساب)، كتب، اماكن، سنوات و مصادر.

تنها نسخه خطى اين كتاب در دارالكتب الظاهريه شهر دمشق نگهدارى و بعدها به مكتبه الاسد اين شهر انتقال پيدا كرده با شماره رديف3814 مورد محافظت می‌باشد. اين مجموعه نفيس به خط الحافظ الضياء المقدسى نگارش شده است.

منابع مقاله

مقدمه و متن كتاب

وابسته‌ها

وفيات جماعة من المحدثين

هواتف الجنان