ولایتی، علی‌اکبر

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
ولایتی، علی‌اکبر
نام ولایتی، علی‌اکبر
نام‌های دیگر
نام پدر
متولد 4 تيرماه 1324ش
محل تولد رستم‌آباد شميران
رحلت
اساتید
برخی آثار
کد مؤلف AUTHORCODE05956AUTHORCODE

على‌اكبر ولايتى دکتر متخصص اطفال و کودکان، فوق تخصص بيمارى‌هاى عفونى؛ وزیر امور خارجه ایران در سالهای 1360 تا 1376، مشاور امور بین‌الملل مقام معظم رهبری، رئیس فعلی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو شورای سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی ایران است.

ولادت

ایشان، در 4 تيرماه 1324ش، در رستم‌آباد شميران به دنيا آمد. پدرش كارمند و مادرش خانه‌دار بود.

تحصیلات

ايشان در خانواده‌اى نسبتا شلوغ (پنج دختر و يك پسر) به دنيا آمد. او كودكى آرام بود و بيشتر وقت خود را به مطالعه كتاب مى‌گذراند، به‌طورى كه در نه‌سالگى، كتاب هفت جلدى «اسكندرنامه» و در كلاس پنجم ابتدايى، كتاب «كليلة و دمنة» را خواند.

از نوجوانى علاقه فراوانى به كتاب‌هاى تاريخى پيدا نمود، به‌حدى كه گاه دوازده ساعت شبانه‌روز را به مطالعه تاريخ مى‌گذراند. او كه از مردان سياست روزگار ما است، خود در اهميت مطالعات تاريخى براى حرفه سياستمدارى مى‌گويد:

«هر كسى كه بخواهد سياست را خوب بفهمد، بايد تاريخ بداند. اگر تاريخ نداند، راه به جايى نمى‌برد».

وى از نوجوانى، به دليل علاقه‌مندى پدرش به سياست، با اوضاع سياسى موجود، آشنا شد و به عمل‌ورزى سياسى روى آورد. او در دبيرستان، به‌مناسبت‌هاى مختلف، در اعتراض به سياست‌هاى شاه، هم‌مدرسه‌اى‌ها را به تعطيلى كلاس درس و تظاهرات فرامى‌خواند و در اين راه، بارها به ساواک منطقه رفت و مورد بازجويى قرار گرفت؛ به‌طورى كه از 17 سالگى پرونده‌اى در ساواک تهران براى او ترتيب داده شد. از 17 سالگى (1341ش) به عضويت جبهه ملى دوم درآمد.

دوران ابتدايى و دوره نخست دبيرستان را همان جا گذراند و در دوره دوم دبيرستان به دبيرستان جم قلهك رفت. در سال 1342ش، ديپلم طبيعى گرفت و در سال 1343ش، در كنكور سراسرى، رتبه 49 كشورى را به دست آورد و در رشته پزشکى دانشگاه تهران پذيرفته شد.

وى از سال 1342ش، در مدرسه قائميه و سپس در دبيرستان جهان‌آراى قلهك تا سال 1350ش، به تدريس اشتغال داشت.

او تخصص اطفال را در مركز طبى كودكان دانشگاه تهران و فوق تخصص بيمارى‌هاى عفونى را در دانشگاه جان هایکینز آمريكا گذراند.


در دانشگاه، به همراه مرحوم شهيد لواسانى، شهيد دكتر لبافى‌نژاد، دكتر معتمدى، دكتر جزائرى، دكتر خادمى و... انجمن اسلامى پزشکان را كه پس از دكتر شيبانى به حال تعليق درآمده بود، احيا كرد و با گروه‌هاى مختلف سياسى و روحانیت پيرو امام(ره) تماس‌هاى منظم برقرار ساخت.

مسئولیت‌ها

پس از پيروزى انقلاب اسلامى، مدتى معاون وزارت بهدارى بود، در دوره اول مجلس، به نمايندگى مردم تهران انتخاب شد و سپس به مدت شانزده سال، در دوره‌هاى رياست جمهورى آيت‌الله خامنه‌اى و آقاى هاشمى رفسنجانى، به‌عنوان وزير امور خارجه مشغول همكارى بوده و از اين حيث، پرسابقه‌ترين وزير جمهورى اسلامى به شمار مى‌آيد.

پس از دوم خرداد 1376ش، با آنكه رئيس جمهور آقاى خاتمى، سليقه و ديدگاه وى را براى عضويت در كابينه مى‌پسنديد، ولى او راهى بيت مقام معظم رهبرى شد و مشاور بين‌الملل ايشان گرديد و هم‌اكنون نيز در اين سمت خطير انجام وظيفه مى‌كند. صرف نظر از اين شغل مهم، وى در چند رشته دانشگاهى به تدريس مشغول است و در بعضى از شوراهاى مهم كشورى، همچون شوراى عالى انقلاب فرهنگى، مجمع تشخيص مصلحت نظام و بنياد دائرةالمعارف اسلامى شركت داشته و عضو رسمى مى‌باشد. او كه داراى چندين دكتراى افتخارى از چند دانشگاه معتبر بين‌المللى است، در تعدادى از انجمن‌هاى تخصصى و پژوهشى جهان نيز عضويت دارد.

آثار

تأليفات وى عبارتند از:

الف) تاريخى

 1. پويايى فرهنگ و تمدن اسلام و ايران؛
 2. ايران و مسئله فلسطين؛
 3. ايران و تحولات فلسطين؛
 4. بحران تاريخى هويت ايرانى؛
 5. مقدمه فكرى نهضت مشروطيت؛
 6. تاريخ روابط خارجى ايران در عهد شاه عباس اول صفوى؛
 7. تاريخ روابط خارجى ايران در عهد شاه اسماعيل صفوى؛
 8. تاريخ سياسى جنگ تحميلى عراق عليه جمهورى اسلامى ايران؛
 9. تاريخ روابط خارجى ايران در دوران ناصرالدين شاه و مظفرالدين شاه.

ب) پزشکى

 1. بيمارى‌هاى عفونى؛
 2. بيمارى سل؛
 3. سل‌شناسى بالينى؛
 4. مبانى سل؛
 5. بيمارى‌هاى عفونى كودكان؛
 6. مبانى آزمايشگاهى سل؛
 7. راهنماى مبارزه با سل؛
 8. گياه‌درمانى؛
 9. مسائل رايج طب اطفال؛
 10. اپيدميولوژى و كنترل بيمارى‌هاى شايع در ايران؛

ج) ترجمه‌ها

 1. طب كودكان؛
 2. پدياتريكس؛
 3. مبانى طب كودكان نلسون؛
 4. بيمارى‌هاى عفونى كودكان (نلسون)؛
 5. دستگاه تنفس كودكان (نلسون)؛
 6. نوزادان (نلسون)؛
 7. بيمارى‌هاى نوزادان (نلسون).

منابع مقاله

وب سايت شخصى دكتر ولايتى، سه‌شنبه 13 ارديبهشت 1390ش.


وابسته‌ها