پژوهشکده مطالعات بنیادی

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
پژوهشکده مطالعات بنیادی
نام پژوهشکده مطالعات بنیادی
نام‌های دیگر
رئیس
هیئت مدیره
بنیانگذاری
وبگاه
کد مؤلف AUTHORCODE24263AUTHORCODE

پژوهشکده مطالعات بنیادی، وابسته است به معاونت امور فرهنگی مجمع جهانی اهل‎بیت(ع) که به‎منظور تبیین واقعی و صحیح معارف انسان‎ساز اهل‎بیت(ع)، پایه‎گذاری شده و از جمله اقدامات آن، ترجمه فارسی مجموعه في رحاب أهل‎البيت(ع) و تفسیر مختصر قرآن کریم بر طبق روایات اهل‎بیت(ع) است.

تأسیس

پس از پیشنهاد طرح پژوهشگاه بین‎المللی اهل‎بیت(ع) از سوی حجت‎الاسلام نجف لک‎زایی (معاون امور فرهنگی مجمع) و تصویب شورای محترم معاونین مجمع، مقرر شد سه گروه مطالعات بنیادی، راهبردی و کاربردی برای معاونت امور فرهنگی این مجمع راه‎اندازی شود[۱].

آشنایی با گروه مطالعات بنیادی

ضرورت بحث و بررسی و مطالعه درباره مباحث پیرامون اهل‎بیت(ع) و معرفی معارف این مکتب نورانی به‎صورت بنیادی به جهانیان، اعم از شیعه و سنی و سایر مردم بر کسی پوشیده نیست. مجمع جهانی اهل‎بیت(ع)، از سال‎های دور، به این وظیفه خود در حد مقدورات و امکانات عمل نموده است که فهرست منشورات آن دلیل بر صدق این فعالیت‎هاست. بدیهی است، تبیین واقعی و صحیح معارف انسان‎ساز اهل‎بیت(ع)، از عهده کسانی برمی‎آید که به‎طور عمیق، به مباحث قرآن و روایات و سایر علوم مرتبط مانند ادبیات، رجال، تاریخ، نجوم، جغرافیا مسلط باشند و در این مباحث، دارای مطالعات گسترده، عمیق و حتی‎الامکان صاحب اثر و دارای قدرت تجزیه و تحلیل باشند[۲].

با توجه به این رویکرد و با توجه به اقدامات انجام‎شده، قرار است در گروه مطالعات بنیادی اداره کل پژوهش در فعالیت‎های آینده با نگاهی نو به نیازهای مورد انتظار شیعیان و پیروان اهل‎بیت(ع) در سراسر جهان اقدام و پاسخ مناسب داده شود. مسئولیت گروه مطالعات بنیادی برعهده حجت‎الاسلام علی اسلامی (عضو شورای کتاب) قرار گرفته و دبیری گروه هم برعهده حجت‎الاسلام عباس جعفری (دبیر شورای کتاب) گذاشته شده است[۳].

در طول مدت تأسیس، این گروه موفق شده است با شش نفر از نویسندگان حوزوی - دانشگاهی قرارداد همکاری علمی و پژوهشی منعقد نماید. این گروه از ابتدای تأسیس، موفق به برگزاری تعداد ده جلسه کارشناسی کتاب‎ها و طرح‎های تهیه‎شده و یا پیشنهادشده گردید. مصوبات این گروه پس از بحث و بررسی و موافقت، جهت تصمیم‎گیری نهایی به شورای کتاب ارجاع می‎شود[۴].

اقدامات صورت‎گرفته و در دست اقدام

 1. ترجمه فارسی مجموعه «في رحاب أهل‎البيت(ع)»، زیر نظر آقای اسلامی؛
 2. «منهاج الأدعية و الزيارات عن أئمة أهل‎البيت(ع)»، زیر نظر آقای یوسفی غروی؛
 3. «عبادة الله و عبادة الطاغوت»؛
 4. «ثورة أم أو ثورة شعاع»؛
 5. تفسیر مختصر قرآن کریم بر طبق روایات اهل‎بیت(ع)؛
 6. «الولاية الإلهية أو الحكومة الإسلامية»، مؤلف: آقای عبادی، زیر نظر آقای اسلامی[۵].

طرح‎های آینده

 1. معرفی شیعه (شیعه‎شناسی)؛
 2. حضرت فاطمه زهرا(س)؛
 3. حضرت پیامبر اکرم(ص) از نگاه مستشرقان؛
 4. حضرت امام حسین(ع) و عاشوراشناسی؛
 5. غدیرشناسی؛
 6. مهدویت‎شناسی[۶].

پانویس

 1. ر.ک: پایگاه اطلاع‎رسانی معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‎بیت(ع)
 2. ر.ک: همان
 3. ر.ک: همان
 4. ر.ک: همان
 5. ر.ک: همان
 6. ر.ک: همان

منابع مقاله

پایگاه اطلاع‎رسانی معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‎بیت(ع)، به آدرس اینترنتی: http://abwa-cd.com/fa/Ahlebeyt/View/118/%D9%85%D8%B9%D8%B1%D9%81%DB%8C-%DA%AF%D8%B1%D9%88%D9%87-%D9%85%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D8%A8%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%AF%DB%8C

وابسته‌ها

ویژه‌نامه کنگره بین‌المللی سبط النبی امام حسن مجتبی علیه السلام