چراغ راه

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
چراغ راه
NUR36381J1.jpg
پدیدآوران مؤلف ناشناخته (نویسنده)
عنوان‌های دیگر

پنج رساله کوتاه کلامی از شیخ مفید، فخر المحققین، شیخ طوسی، سید مرتضی

توضیحی بر وصیت نامه امام خمینی(ره) بر مبنای کلمات ایشان به همراه متن کامل وصیت نامه
ناشر [بی نا]
مکان نشر [بی جا] - [بی جا]
چاپ 1
موضوع

شیعه امامیه - عقاید

کلام شیعه امامیه
زبان فارسی
تعداد جلد 1
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏211‎‏ ‎‏/‎‏5‎‏/‎‏الف‎‏885‎‏پ‎‏4‎‏*
کتابخوان مشاهده


چراغ راه، از آثار جنبش عدالت‌خواه دانشجويى است كه در آن، وصيت‌نامه امام خمينى به‌صورت روان توضيح داده شده است. در مورد اين شرح، چند نكته گفتنى است:

 1. نام كامل كتاب عبارت است از: «چراغ راه، توضيحى بر وصيت‌نامه امام خمينى(ره)، بر مبناى كلمات ايشان، به‌همراه متن كامل وصيت‌نامه».
 2. مخاطبان عبارت از عموم جوانان، به‌ويژه دانشجويان دانشگاه‌ها و طلاب حوزه‌هاى علمیه هستند و به همين جهت مطالب به‌صورت توصيفى و با ادبيات امروزى شرح شده است.
 3. نام نویسنده يا نويسندگان اثر حاضر، به‌صورت مشخص ذكر نشده است. همچنين متأسفانه زمان و مكان و ساير ويژگى‌هاى نگارش اين كتاب معلوم نيست.
 4. در مقدمه جنبش عدالت‌خواه دانشجويى آمده است: امام را نديده‌ايم، اما به جايگاه برجسته‌ى او اعتراف داريم كه انقلابى را رهبرى نمود كه نقطه عطف تاريخ ايران و جهان اسلام شد. نام امام را يادآور اسلام مى‌دانيم و الهام‌بخش عزّت، عدالت‌خواهى، استكبارستيزى، استقلال، آزادى و جمهورى اسلامى. به امام استناد مى‌كنيم براى دفاع از عقلانيت، براى ستيز با تحجر، براى نفى التقاط، امام را حجّت موجه خود مى‌دانيم براى امكان همراهى اخلاق و سياست... اين سؤال كه چگونه مى‌توان به انديشه‌هاى امام خمينى راه پيدا كرد، پرسشى مهم است... از مجراى وصيت‌نامه مى‌توان به دركى هرچند مختصر نسبت به تفسير انقلاب اسلامى از منظر امام خمينى دست يافت.
  امام در وصيت‌نامه، مؤلفه‌هاى هويت انقلاب اسلامى را برمى‌شمارد؛ چرايى و انگيزه وقوع آن را ذكر مى‌كند و پيوند آن را با هدف تشكيل حكومت اسلامى بيان مى‌نمايد. از شرايط بقا و تداوم نظام جمهورى اسلامى سخن مى‌گويد. از آفت‌ها و تهديدها ياد مى‌كند و به بايدها و نبايدهاى اركان نظام اشاره مى‌نمايد. همچنين وصيت‌نامه، نوع نگاه امام خمينى را نسبت به جايگاه دين و منابع آن از جمله قرآن و سنت به‌خوبى انعكاس مى‌دهد..[۱]
 5. در اين شرح براى توضيح مطالب وصيت‌نامه سياسى - الهى امام خمينى، از مجموعه نوشته‌ها و سخنرانى‌هاى ايشان كه تحت عنوان صحيفه امام منتشر شده، فراوان استفاده شده است[۲]
 6. در اين اثر، متن وصيت‌نامه و شرح آن در كنار يكديگر و البته به‌صورت متمايز آمده است؛ در هر صفحه، قسمت اصلى متن وصيت‌نامه امام خمينى است و حاشيه سمت راست در صفحه‌هاى زوج و حاشيه سمت چپ در صفحات فرد، شرح آن.
 7. در اين اثر، ده عدد از تصاوير امام خمينى نيز آورده شده است[۳]
 8. يكى از مباحث جالب اين شرح، چنين است: تأكيد امام بر ادعيه واردشده از سوى اهل‌بيت(ع) علاوه بر اينكه از روحيه لطيف و عارفانه حضرت امام خبر مى‌دهد، همچنين از اين نكته پرده برمى‌دارد كه امام به اين دعاها به ديده منبع معرفت مى‌نگريسته است. توجه امام خمينى به ادعيه از جامعيت عملى وى نيز حكايت دارد كه حضور او در ميدان مبارزه و جهاد با نماز شب و دعا و مناجات با حضرت حق منافات نداشته است؛ بلكه به بيان دقيق‌تر، حضور دليرانه امام در مصاف با طاغوتيان به پشتوانه ارتباط با خدا و اتكا به او بوده است..[۴]

پانویس

 1. مقدمه كتاب، ص7-8
 2. مثلاً ر.ک: متن كتاب، ص10، 11، 12 و...
 3. ر.ک: همان، ص3، 18، 35، 48، 54، 57، 60، 66، 74 و 79
 4. همان، ص13

منابع مقاله

مقدمه و متن كتاب.


وابسته‌ها