كتاب الحج (للقمي)

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
(تغییرمسیر از کتاب الحج (قمی))
پرش به: ناوبری، جستجو
کتاب الحج (قمی)
NUR00535J1.jpg
پدیدآوران طباطبایی قمی، حسن (نویسنده)
عنوان‌های دیگر شرایع الاسلام فی مسائل الحلال و الحرام. برگزیده. شرح
ناشر [بی نا]
مکان نشر [بی جا] - [بی جا]
سال نشر 1415 ق
چاپ 1
موضوع حج
زبان عربی
تعداد جلد 3
کد کنگره
‏BP‎‏ ‎‏188‎‏/‎‏8‎‏ ‎‏/‎‏ط‎‏2‎‏ک‎‏2*
نورلایب مشاهده
کتابخوان مشاهده


كتاب الحج تأليف آيت‌الله سيد حسن طباطبايى قمى، به شيوه فقه سنتى و با روش تحليلى استدلالى به بحث درباره احكام و مناسك حج ذيل كتاب عروة الوثقى نوشته آیت‌الله سيد محمد كاظم طباطبايى يزدى، در 3 جلد، به زبان عربى در سال 1415 هجرى قمری براى اولين بار به چاپ رسيد.

در پايان هر جلد فهرستى از مطالب و در پاورقى آدرس آيات، روايات ارائه شده است.

ساختار

نویسنده پس از ذكر مقدمه‌اى كوتاه مباحث خود را در جلد اول در 4 فصل، در جلد دوم 11 مبحث، و در جلد سوم 14 قسمت چينش كرده است.

او به شيوه سنتى فقها، ابتدا متن عروه را ذكر و شرح می‌كند پس از آن ادله روايى و قرآنى هر مطلب را می‌آورد و در ادامه ديدگاه فقهاى ديگر را نقد و بررسى می‌نماید.

گزارش محتوا

مؤلف پس از اثبات اينكه حج از ضروريات دين و منكر آن كافر است، شرايط وجوب حجه‌الاسلام از جمله: بلوغ، عقل و استطاعت را مورد پژوهش قرار داده و در فصلى مستقل وجوب حج به واسطه نذر و عهد را تبيين و وجوب قضاى حج از ميت گرچه حج او نذرى باشد را ثابت كرده و در همين باره نذرهايى چون پياده رفتن به حج را منعقد مى‌داند.

در مبحث نيابت حجبراى مردگان و مكلّفان مستطيعى كه توان انجام حج را ندارند، بلوغ، عقل و ايمان را شرايط نايب دانسته و مخارج حج وصيت شده را از اصل تركه مى‌داند. كفايت حج ميقاتى در حج وصيت شده، تلف اجرت حج به دست وصىّ، حج مستحب و قرض كردن براى آن از ديگر مطالبى است كه نویسنده به بوته بحث مى‌گذارد.

جواز حج با مال مشتبه، عدم جواز حج با مال حرام، اقسام عمره (شامل واجب و مستحب) را بحث كرده، شرايط عمره تمتع و مفرده را بيان مى‌كند. بررسى فقهى حجتمتع، قِران و اِفراد و حج ميقاتيو سپس چگونگى انجام حج تمتع و اشاره به تكتك اعمال و مناسك آن به صورت تفصيلى از ديگر مباحث كتاب است.

احكام مواقيت، احرام و چگونگى آن، وقوف به عرفات، مشعر و منى، طواف، سعى بين صفا و مروه و وقوف به منى سپس رمى جمرات از جمله مناسكى است كه در اين كتاب مورد بررسى قرار گرفته است. همچنين ملحقات احكام حج و محرمات احرام به ترتيب آمده است.