گزنفون

از ویکی‌نور - دانشنامه تخصصی نور
پرش به: ناوبری، جستجو
گزنفون
نام گزنفون
نام‌های دیگر ک‍زن‍وف‍ون‌

ک‍س‍ن‍وف‍ان‍س‌

ک‍س‍ن‍وف‍ون

گ‍زن‍وف‍ون

Xenophon

نام پدر
متولد 430 تا 345 قبل از میلاد
محل تولد  آتن
رحلت 350 ق. م
اساتید سقراط
برخی آثار لشکرکشی کوروش، یا، بازگشت ده هزار نفر

بازگشت ده هزار یونانی

کد مؤلف AUTHORCODE04117AUTHORCODE

گزنفون يا زنفون یا کسنوفون، فيلسوف و مورخ و سرباز يونانى است كه در سال 430 قبل از میلاد در آتن به دنیا آمد و ساليان دراز از زندگى خود را در آسيا گذراند. دوران زندگی او حدوداً بین سالهای ۴۳۰ تا ۳۴۵ پیش از میلاد بوده است.

گزنفون از شاگردان سقراط بود و بعدها به خدمت پروخنوس درآمد و به عنوان سپاهى اجير در لشكركشى كوروش كوچك بر عليه برادرش اردشير دوم شركت كرد. پس از مرگ كوروش، سپاهيان يونانى گزنفون را به رهنمونى و سرورى خود برگزيدند و او توانست بازمانده سپاه يونان را از طريق ماد و آسياى صغير به يونان برساند. آتنى‌ها گزنفون را به تبعيد محكوم كردند و او در اواخر عمرش به اسپارت برگشته، در شهر كورينت در گذشت.

گزنفون با همه آوازه جهانگيرش، نویسنده‌اى طراز اول شمرده نمى‌شود او در واقع تاريخ‌نگار و فيلسوفى خودساخته است و در بيشتر نوشته‌هايش عنايت و گرايش خاص او به اخلاق و مسائل تعليم و تربيت به چشم مى‌خورد. گزنفون اغلب كار جهان و زندگى را ساده گرفته و براى هرگونه درد و مشكل اجتماعى و اخلاقى، چاره و دارويى در آستين دارد، با اين همه، بسان يك مرد به جهت شجاعت، تقوا و سادگى‌اش، شخصيتى شايسته احترام است.

او در دوستى فردى وفادار و در رفتار و كنش بسيار ملايم بوده است و در شناخت مردم، مهارت خاصى داشته و با نشان دادن عيب آنان به خودشان، آن‌ها را به تقوا، زهد و تحصيل فرامى‌خوانده است. تصوير ساده و بى‌پيرايه گزنفون از سقراط، بيانگر انسانى است كه بيش از هر چيز پايبند به اخلاق بوده و آدمى را نيك مى‌شناخته و از اين‌رو در داورى درباره آنان تساهل مى‌ورزيده است. چنين ترسيمى از سقراط ممكن است در بعضى موارد بسيار ساده‌لوحانه به نظر آيد و همين امر نيز باعث شده تا برخى داورى گزنفون را درباره سقراط نوعى ابتذال و آن را تصويرى بى‌رمق و ناچيز از آن حكيم فرزانه تلقى كنند.

وفات

گزنوفون حدود سال 350 ق. م در آتن یا کورینت در گذشت.

آثار

نوشته‌هاى معروف او عبارتند از اناباسيس كه شرح لشكركشى كوروش كوچك و برگشت سپاهيان يونانى تحت راهنمايى گزنفون به ميهنشان است. كورش‌نامه (سيروپدى يا تربيت كوروش) كه در هشت كتاب پرداخته شده و گزنفون آراى خاص خود را درباره تربيت جوانان در ضمن اين داستان تاريخى بازگو كرده است.

وابسته‌ها

لشکرکشی کوروش، یا، بازگشت ده هزار نفر

کورش نامه

بازگشت ده هزار یونانی

سیرت کورش کبیر